BN dan PN bertanding sebagai satu tiket pada 2026. Ke mana undi mereka boleh pergi?
Melaka mengundi dua kali dalam tempoh setahun:
- PRN 2021: BN menang 21 daripada 28 kerusi.
- PRU15 2022: bahagian undi BN turun 9.0 mata, PN naik 5.8 dan PH naik 3.9.
Pada 2022 tiada pertandingan DUN. Undi Parlimen dipecahkan mengikut DUN untuk perbandingan. Angka 2022 hanya mengira undi biasa, manakala PRN 2021 mengira semua undi sah, jadi liputan kedua-duanya berbeza.
Pada 2026, BN dan PN meletakkan seorang calon sahaja di setiap kerusi. Halaman ini membandingkan bahagian undi 2021 dan 2022. Selepas itu, anda boleh menguji pembahagian undi BN+PN mengikut andaian anda sendiri. Hasilnya ialah senario bersyarat, bukan ramalan.
2021 ke 2022: bahagian undi BN turun, PN dan PH naik
Carta di bawah membandingkan perubahan bahagian undi setiap kerusi. Carta ini tidak menunjukkan pengundi yang berpindah parti secara individu.
Sumber: keputusan SPR. Angka 2022 dipecahkan mengikut DUN dan hanya mengira undi biasa.
Carta 1: Anjakan setiap kerusi
Setiap anak panah menghubungkan bahagian undi 2021 sesebuah kerusi dengan bahagian undinya pada 2022. Kedudukan dikira daripada undi BN, PN dan PH sahaja, yang diskalakan semula supaya jumlahnya 100 %. Titik biru ialah kedudukan kerusi itu pada 2021.
Jadual: pecahan undi, diskalakan kepada 100
| Kerusi | BN 21 | PN 21 | PH 21 | BN 22 | PN 22 | PH 22 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kuala Linggi | 51.4 | 23.8 | 24.8 | 33.7 | 46.6 | 19.7 |
| Tanjung Bidara | 49.1 | 44.1 | 6.8 | 41.4 | 51.2 | 7.4 |
| Ayer Limau | 51.9 | 37.3 | 10.8 | 40.3 | 51.3 | 8.4 |
| Lendu | 63.9 | 19.7 | 16.4 | 38.7 | 42.0 | 19.2 |
| Taboh Naning | 57.2 | 24.3 | 18.5 | 42.0 | 42.6 | 15.4 |
| Rembia | 42.1 | 24.3 | 33.6 | 33.9 | 27.2 | 38.9 |
| Gadek | 40.2 | 27.1 | 32.7 | 38.2 | 21.6 | 40.2 |
| Machap Jaya | 48.3 | 15.6 | 36.2 | 35.7 | 17.0 | 47.3 |
| Durian Tunggal | 40.8 | 24.6 | 34.6 | 34.1 | 26.2 | 39.7 |
| Asahan | 58.4 | 14.1 | 27.5 | 43.9 | 23.8 | 32.3 |
| Sungai Udang | 41.5 | 45.0 | 13.5 | 28.1 | 45.2 | 26.7 |
| Pantai Kundor | 40.0 | 31.7 | 28.3 | 29.6 | 46.1 | 24.3 |
| Paya Rumput | 40.2 | 23.4 | 36.5 | 24.1 | 34.4 | 41.5 |
| Kelebang | 38.5 | 29.7 | 31.8 | 31.4 | 33.8 | 34.8 |
| Pengkalan Batu | 39.6 | 21.9 | 38.5 | 35.3 | 24.8 | 40.0 |
| Ayer Keroh | 24.3 | 15.7 | 60.0 | 21.2 | 16.8 | 62.0 |
| Bukit Katil | 35.3 | 22.8 | 41.8 | 34.9 | 24.3 | 40.8 |
| Ayer Molek | 51.4 | 28.7 | 19.8 | 41.1 | 37.9 | 20.9 |
| Kesidang | 20.2 | 13.9 | 65.9 | 14.9 | 21.1 | 64.1 |
| Kota Laksamana | 12.1 | 7.1 | 80.8 | 10.3 | 9.9 | 79.8 |
| Duyong | 38.9 | 23.9 | 37.2 | 24.4 | 33.6 | 41.9 |
| Bandar Hilir | 11.9 | 5.7 | 82.4 | 8.2 | 5.5 | 86.4 |
| Telok Mas | 43.5 | 28.6 | 28.0 | 26.3 | 41.4 | 32.2 |
| Bemban | 34.7 | 37.6 | 27.7 | 30.1 | 30.1 | 39.7 |
| Rim | 45.3 | 30.4 | 24.3 | 37.4 | 29.8 | 32.8 |
| Serkam | 43.7 | 43.0 | 13.3 | 36.3 | 49.3 | 14.4 |
| Merlimau | 58.4 | 16.8 | 24.7 | 38.8 | 30.5 | 30.7 |
| Sungai Rambai | 48.6 | 34.1 | 17.3 | 36.6 | 41.1 | 22.3 |
Carta 2: Siapa naik lebih banyak, mengikut peratus pengundi Melayu
PN naik lebih banyak daripada PH di 18 daripada 28 kerusi. Dalam garis padanan 28 kerusi ini, beza kenaikan PN berbanding PH bertambah kira-kira 1.9 mata bagi setiap 10 mata tambahan pengundi Melayu. Hubungan itu lemah (r = 0.35). Ia tidak membuktikan sebab-akibat, dan tidak menunjukkan pilihan pengundi individu.
Sumber: peratus Melayu daripada daftar pemilih SPR suku keempat 2024. Saiz titik ialah penurunan BN.
Jadual: peratus Melayu dan perubahan
| Kerusi | Melayu % | BN | PN | PH | PN tolak PH |
|---|---|---|---|---|---|
| Tanjung Bidara | 93 | −8.0 | +6.8 | +0.6 | +6.2 |
| Ayer Limau | 91 | −12.3 | +13.2 | −2.5 | +15.7 |
| Serkam | 91 | −7.2 | +6.4 | +1.1 | +5.3 |
| Ayer Molek | 88 | −10.2 | +9.2 | +1.1 | +8.1 |
| Sungai Rambai | 85 | −11.7 | +7.2 | +5.1 | +2.1 |
| Pantai Kundor | 81 | −10.7 | +14.0 | −4.2 | +18.2 |
| Taboh Naning | 79 | −15.8 | +17.8 | −3.2 | +21.0 |
| Lendu | 78 | −25.5 | +22.0 | +2.6 | +19.4 |
| Kuala Linggi | 77 | −17.5 | +22.7 | −5.0 | +27.7 |
| Sungai Udang | 77 | −12.5 | +1.0 | +13.3 | −12.3 |
| Telok Mas | 73 | −17.0 | +12.6 | +4.1 | +8.5 |
| Merlimau | 71 | −19.9 | +13.5 | +5.7 | +7.8 |
| Kelebang | 69 | −7.4 | +3.7 | +2.7 | +1.0 |
| Rembia | 68 | −7.9 | +3.1 | +5.6 | −2.5 |
| Durian Tunggal | 67 | −6.6 | +1.6 | +5.2 | −3.6 |
| Rim | 67 | −8.2 | −0.8 | +8.2 | −9.0 |
| Asahan | 65 | −13.0 | +10.0 | +5.4 | +4.6 |
| Pengkalan Batu | 65 | −0.8 | +4.7 | +4.8 | −0.1 |
| Bukit Katil | 65 | −0.4 | +1.4 | −1.1 | +2.5 |
| Duyong | 63 | −14.2 | +9.7 | +4.8 | +4.9 |
| Gadek | 62 | −1.3 | −5.1 | +7.9 | −13.0 |
| Paya Rumput | 62 | −15.8 | +11.0 | +5.0 | +6.0 |
| Bemban | 62 | −1.9 | −4.6 | +14.1 | −18.7 |
| Machap Jaya | 47 | −11.1 | +1.9 | +12.2 | −10.3 |
| Ayer Keroh | 44 | −3.2 | +0.9 | +1.5 | −0.6 |
| Kesidang | 38 | −5.4 | +7.0 | −2.2 | +9.2 |
| Kota Laksamana | 19 | −1.8 | +2.7 | −1.4 | +4.1 |
| Bandar Hilir | 13 | −3.6 | −0.2 | +4.9 | −5.1 |
Carta 3: Peta perubahan bahagian undi PN dan PH
Warna menunjukkan parti yang naik lebih banyak, PN atau PH. Kepekatan warna menunjukkan besarnya penurunan BN.
Di lima kerusi Masjid Tanah (N1–N5), PN naik 16.4 mata. PH, yang bertanding melalui sekutunya MUDA, turun 1.4. Di 23 kerusi lain, PN dan PH sama-sama naik 4.6 mata.
Warna paling pekat: BN turun lebih 12 mata. Paling pucat: bawah 5. Kelabu: PN dan PH naik sama banyak (Pengkalan Batu).
Halakan atau sentuh kerusi untuk melihat angkanya. Kerusi kecil di tengah bandar Melaka (Kota Laksamana, Bandar Hilir, Duyong, Bukit Katil) sukar disentuh di telefon: angkanya ada dalam jadual di bawah peta.
Jadual: perubahan mengikut kerusi
| Kerusi | BN | PN | PH | Melayu % | Naik lebih banyak |
|---|---|---|---|---|---|
| N1 Kuala Linggi | −17.5 | +22.7 | −5.0 | 77 | PN |
| N2 Tanjung Bidara | −8.0 | +6.8 | +0.6 | 93 | PN |
| N3 Ayer Limau | −12.3 | +13.2 | −2.5 | 91 | PN |
| N4 Lendu | −25.5 | +22.0 | +2.6 | 78 | PN |
| N5 Taboh Naning | −15.8 | +17.8 | −3.2 | 79 | PN |
| N6 Rembia | −7.9 | +3.1 | +5.6 | 68 | PH |
| N7 Gadek | −1.3 | −5.1 | +7.9 | 62 | PH |
| N8 Machap Jaya | −11.1 | +1.9 | +12.2 | 47 | PH |
| N9 Durian Tunggal | −6.6 | +1.6 | +5.2 | 67 | PH |
| N10 Asahan | −13.0 | +10.0 | +5.4 | 65 | PN |
| N11 Sungai Udang | −12.5 | +1.0 | +13.3 | 77 | PH |
| N12 Pantai Kundor | −10.7 | +14.0 | −4.2 | 81 | PN |
| N13 Paya Rumput | −15.8 | +11.0 | +5.0 | 62 | PN |
| N14 Kelebang | −7.4 | +3.7 | +2.7 | 69 | PN |
| N15 Pengkalan Batu | −0.8 | +4.7 | +4.8 | 65 | PH |
| N16 Ayer Keroh | −3.2 | +0.9 | +1.5 | 44 | PH |
| N17 Bukit Katil | −0.4 | +1.4 | −1.1 | 65 | PN |
| N18 Ayer Molek | −10.2 | +9.2 | +1.1 | 88 | PN |
| N19 Kesidang | −5.4 | +7.0 | −2.2 | 38 | PN |
| N20 Kota Laksamana | −1.8 | +2.7 | −1.4 | 19 | PN |
| N21 Duyong | −14.2 | +9.7 | +4.8 | 63 | PN |
| N22 Bandar Hilir | −3.6 | −0.2 | +4.9 | 13 | PH |
| N23 Telok Mas | −17.0 | +12.6 | +4.1 | 73 | PN |
| N24 Bemban | −1.9 | −4.6 | +14.1 | 62 | PH |
| N25 Rim | −8.2 | −0.8 | +8.2 | 67 | PH |
| N26 Serkam | −7.2 | +6.4 | +1.1 | 91 | PN |
| N27 Merlimau | −19.9 | +13.5 | +5.7 | 71 | PN |
| N28 Sungai Rambai | −11.7 | +7.2 | +5.1 | 85 | PN |
Carta 4: 28 kerusi, 2021 → 2022
Satu carta kecil bagi setiap kerusi, semuanya pada skala yang sama dan disusun mengikut peratus pengundi Melayu. BN turun paling banyak di Lendu (BN −25.5, PN +22.0) dan Merlimau (BN −19.9).
Kerusi yang BN turun dan PH naik:
- Sungai Udang (BN −12.5, PH +13.3)
- Machap Jaya (BN −11.1, PH +12.2)
- Rim (BN −8.2, PH +8.2)
Jadual: bahagian undi mengikut kerusi
| Kerusi | Melayu % | BN 21 | BN 22 | PN 21 | PN 22 | PH 21 | PH 22 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tanjung Bidara | 93 | 49.1 | 41.1 | 44.1 | 50.9 | 6.8 | 7.3 |
| Ayer Limau | 91 | 51.9 | 39.7 | 37.3 | 50.5 | 10.8 | 8.3 |
| Serkam | 91 | 43.3 | 36.1 | 42.6 | 49.0 | 13.2 | 14.3 |
| Ayer Molek | 88 | 51.1 | 40.9 | 28.5 | 37.7 | 19.7 | 20.8 |
| Sungai Rambai | 85 | 48.1 | 36.4 | 33.7 | 40.9 | 17.1 | 22.2 |
| Pantai Kundor | 81 | 40.0 | 29.3 | 31.7 | 45.7 | 28.3 | 24.1 |
| Taboh Naning | 79 | 57.2 | 41.5 | 24.3 | 42.1 | 18.5 | 15.3 |
| Lendu | 78 | 63.9 | 38.4 | 19.7 | 41.7 | 16.4 | 19.1 |
| Kuala Linggi | 77 | 51.0 | 33.5 | 23.6 | 46.4 | 24.7 | 19.6 |
| Sungai Udang | 77 | 40.2 | 27.7 | 43.6 | 44.7 | 13.1 | 26.4 |
| Telok Mas | 73 | 43.0 | 26.0 | 28.3 | 40.9 | 27.6 | 31.8 |
| Merlimau | 71 | 58.4 | 38.6 | 16.8 | 30.3 | 24.7 | 30.5 |
| Kelebang | 69 | 38.5 | 31.1 | 29.7 | 33.5 | 31.8 | 34.5 |
| Rembia | 68 | 41.6 | 33.7 | 24.0 | 27.0 | 33.1 | 38.7 |
| Durian Tunggal | 67 | 40.5 | 33.9 | 24.4 | 26.1 | 34.4 | 39.5 |
| Rim | 67 | 45.3 | 37.1 | 30.4 | 29.6 | 24.3 | 32.5 |
| Asahan | 65 | 56.8 | 43.8 | 13.7 | 23.7 | 26.8 | 32.2 |
| Pengkalan Batu | 65 | 35.8 | 34.9 | 19.8 | 24.6 | 34.8 | 39.6 |
| Bukit Katil | 65 | 35.1 | 34.6 | 22.7 | 24.1 | 41.5 | 40.5 |
| Duyong | 63 | 38.4 | 24.1 | 23.5 | 33.3 | 36.7 | 41.5 |
| Gadek | 62 | 39.4 | 38.0 | 26.6 | 21.5 | 32.1 | 40.0 |
| Paya Rumput | 62 | 39.7 | 23.8 | 23.1 | 34.1 | 36.0 | 41.1 |
| Bemban | 62 | 31.9 | 30.0 | 34.6 | 30.0 | 25.4 | 39.5 |
| Machap Jaya | 47 | 46.7 | 35.5 | 15.0 | 17.0 | 34.9 | 47.2 |
| Ayer Keroh | 44 | 24.3 | 21.1 | 15.7 | 16.6 | 60.0 | 61.5 |
| Kesidang | 38 | 20.2 | 14.8 | 13.9 | 20.9 | 65.9 | 63.7 |
| Kota Laksamana | 19 | 12.1 | 10.3 | 7.1 | 9.9 | 80.8 | 79.4 |
| Bandar Hilir | 13 | 11.7 | 8.1 | 5.7 | 5.4 | 81.2 | 86.1 |
2026: seorang calon BN atau PN di setiap kerusi
Pada 2022, gabungan undi BN dan PN ialah 59.5 % undi sah biasa (294,159 daripada 494,139). Gabungan ini melebihi separuh undi di 24 daripada 28 kerusi.
Mengikut senarai calon 2026, setiap kerusi ada seorang calon BN atau PN: BN di 23 kerusi dan PN di lima kerusi (Paya Rumput, Ayer Keroh, Bukit Katil, Kesidang dan Bemban).
Calon lain:
- BERSAMA: 16 kerusi.
- BERSATU: tujuh kerusi, dengan tiket berasingan.
- Bebas: tiga kerusi.
- PUTRA: satu kerusi.
- PH: 24 kerusi. PH tidak meletakkan calon di Lendu, Sungai Udang, Pantai Kundor dan Bemban.
| Kerusi | BN+PN | Calon lain | PH |
|---|---|---|---|
| N01 Kuala Linggi | BN | BERSAMA | PH |
| N02 Tanjung Bidara | BN | tiada | PH |
| N03 Ayer Limau | BN | tiada | PH |
| N04 Lendu | BN | BERSATU | tiada |
| N05 Taboh Naning | BN | tiada | PH |
| N06 Rembia | BN | BERSAMA | PH |
| N07 Gadek | BN | BERSAMA, PUTRA | PH |
| N08 Machap Jaya | BN | BERSAMA | PH |
| N09 Durian Tunggal | BN | tiada | PH |
| N10 Asahan | BN | tiada | PH |
| N11 Sungai Udang | BN | BERSATU, BERSAMA | tiada |
| N12 Pantai Kundor | BN | BERSATU | tiada |
| N13 Paya Rumput | PN | BERSAMA | PH |
| N14 Kelebang | BN | BERSATU, BERSAMA | PH |
| N15 Pengkalan Batu | BN | BERSAMA, BERSATU | PH |
| N16 Ayer Keroh | PN | BERSAMA, BERSATU | PH |
| N17 Bukit Katil | PN | Bebas, BERSAMA | PH |
| N18 Ayer Molek | BN | tiada | PH |
| N19 Kesidang | PN | BERSAMA | PH |
| N20 Kota Laksamana | BN | BERSAMA | PH |
| N21 Duyong | BN | tiada | PH |
| N22 Bandar Hilir | BN | BERSAMA | PH |
| N23 Telok Mas | BN | BERSAMA | PH |
| N24 Bemban | PN | BERSATU, BERSAMA, Bebas | tiada |
| N25 Rim | BN | tiada | PH |
| N26 Serkam | BN | BERSAMA | PH |
| N27 Merlimau | BN | tiada | PH |
| N28 Sungai Rambai | BN | Bebas | PH |
Senario anda
Mulakan dengan undi BN+PN 2022 di setiap kerusi. Kemudian tentukan berapa banyak undi itu diambil oleh calon lain.
Andaian asas senario ini: di kerusi yang PH bertanding, bahagian undi PH 2022 yang dianggarkan datang daripada pengundi Cina kekal pada PH. Andaian ini mungkin berbeza daripada pilihan sebenar pengundi. Pecahan etnik itu ialah anggaran, bukan kiraan (lihat Kaedah).
Seluruh negeri
Peralihan terus antara PH dan BN+PN
Peralihan BN+PN kepada PH dikira dahulu. Agihan kepada calon lain menggunakan baki undi BN+PN, dan andaian tidak mengundi menggunakan baki undi rakan yang tidak bertanding. Undi PH yang beralih kepada BN+PN ditambah terus kepada calon BN+PN. Peratus undi PH kepada BERSAMA dikenakan pada baki selepas peralihan itu.
Terpakai di 24 kerusi yang PH bertanding. Diambil daripada undi BN+PN sebelum andaian lain. Tiada kesan di empat kerusi tanpa calon PH. 0 %: andaian awal.
Di 24 kerusi yang PH bertanding, peratus ini dikenakan hanya pada bahagian anggaran undi PH daripada pengundi bukan Cina. Di empat kerusi tanpa calon PH, ia dikenakan pada semua undi PH 2022, termasuk bahagian anggaran daripada pengundi Cina. Peralihan ini dikira sebelum agihan kepada BERSAMA. 0 %: andaian awal.
Calon lain dan tidak mengundi
Terpakai di tujuh kerusi yang BERSATU bertanding. 5 %: andaian awal. Ini bukan anggaran sokongan yang ditentukur untuk tiket ini di Melaka 2026.
Terpakai di 16 kerusi yang BERSAMA bertanding. 0 %: andaian awal. Tiada undi BN+PN diagihkan kepada BERSAMA pada titik mula.
Terpakai di Gadek sahaja. 2 %: andaian awal, bukan anggaran yang ditentukur.
Terpakai di Bukit Katil, Bemban dan Sungai Rambai. 1 %: andaian awal, bukan anggaran yang ditentukur.
Terpakai di 14 kerusi yang PH dan BERSAMA sama-sama bertanding. Bahagian undi PH yang dianggarkan datang daripada pengundi Cina kekal pada PH dan tidak boleh diubah. 10 %: andaian awal. Ini bukan kadar perpindahan pengundi yang diukur.
Selepas peralihan kepada BN+PN, nilai ini dikenakan pada baki undi PH 2022 di Sungai Udang dan Bemban, termasuk bahagian anggaran daripada pengundi Cina. Selebihnya dianggap tidak mengundi. Di Lendu dan Pantai Kundor, PH dan BERSAMA tidak bertanding, jadi semua baki selepas peralihan kepada BN+PN dianggap tidak mengundi. 30 %: andaian awal.
Andaian berdaftar A6: 15 %
Di kerusi calon BN, ini ialah bahagian undi PN 2022 yang tidak mengundi calon BN. Di kerusi calon PN, ini ialah bahagian undi BN 2022 yang tidak mengundi calon PN. 15 %: sama dengan andaian berdaftar model senario lain di laman ini (A6). Data Johor 2026 selari dengannya tetapi tidak mengesahkannya.
Laraskan satu kerusi
Atau sentuh kerusi pada peta atau petak di bawah. Slider di sini mengubah kerusi ini sahaja.
Andaian berdaftar A6: 15 %
Pada 2022, BN+PN mendapat 6,210 undi di sini. Mengikut andaian anda, 0 beralih kepada PH dahulu. Daripada bakinya, BERSAMA mengambil 0, dan 301 tidak keluar mengundi. Baki 5,909 undi untuk calon BN. Dalam senario ini, PH mengekalkan 4,111 undi yang dianggarkan datang daripada pengundi Cina. Daripada 1,471 undi PH yang lain, 0 beralih kepada calon BN dan BERSAMA mengambil 147 daripada bakinya. Jumlah: calon BN 5,909, PH 5,435.
| Undi BN+PN 2022, BN 4,204 + PN 2,006 | 6,210 |
|---|---|
| Beralih kepada PH (0 %) | 0 |
| BERSAMA mengambil 0 % | 0 |
| Undi PN 2022 yang tidak keluar mengundi (15 %) | −301 |
| Baki undi BN+PN 2022 | 5,909 |
| Undi PH 2022 | 5,582 |
| Pengundi Cina (anggaran), kekal pada PH | 4,111 |
| Undi PH yang lain | 1,471 |
| Beralih kepada BN+PN (0 %) | 0 |
| Kepada BERSAMA (10 % daripada baki) | −147 |
| Baki undi PH 2022 | 5,435 |
| Jumlah undi 2026 (senario) | |
| Calon BN (BN+PN)baki BN+PN | 5,909 |
| PHbaki PH | 5,435 |
| BERSAMAdaripada PH | 147 |
| Undi calon lain 2022, tidak diagihkan | 38 |
BN (BN+PN) 5,909PH 5,435BERSAMA 147. BN mendahului dengan beza 4.1 mata; PH mendahului di sini pada 2022.
Jika andaian anda tepat
- BN
- PH
- PN
- blok berbeza daripada asas 2022 (10)
Mengikut andaian anda, calon BN+PN mendahului di 24 daripada 28 kerusi, PH di 4, dan calon lain di 0. Blok yang mendahului berbeza daripada asas undi Parlimen 2022 di 10 kerusi. Untuk perbandingan ini, BN dan PN dikira sebagai satu blok.
Dalam senario anda, jumlah peralihan yang diandaikan merentas semua kerusi ialah 0 undi BN+PN 2022 kepada PH dan 0 undi PH 2022 kepada BN+PN. Kedua-duanya dikira berasingan, bukan peralihan bersih.
Dengan nilai awal, calon BN+PN mendahului di 24 kerusi (BN 21, PN 3) dan PH di empat. Gabungan undi BN+PN 2022 besar: walaupun 30 % pengundi rakan yang tidak bertanding tidak keluar mengundi, pembahagian kerusi ini tidak berubah. PH hanya mula mendahului di kerusi tambahan apabila kira-kira 40 % daripada mereka tidak keluar mengundi. Ini hasil pengiraan bersyarat, bukan ramalan.
Ujian sensitiviti pada sela 1 mata peratus: dengan semua andaian lain pada nilai awal dan tanpa pelarasan kerusi, 4 % ialah tetapan pertama peralihan BN+PN kepada PH yang menambah kerusi didahului PH dalam simulasi (Machap Jaya). Ini bukan anggaran peralihan sebenar atau sasaran kempen.
Asas pengiraan ialah bilangan undi biasa 2022. Simulasi ini tidak menambah pengundi baharu dan tidak menetapkan kadar keluar mengundi 2026. Jumlah undi selepas simulasi berkurang mengikut andaian tidak mengundi dan undi calon lain 2022 yang tidak diagihkan. Peratus dikira daripada baki undi.
Kiraan kerusi sahaja, bukan siapa membentuk kerajaan. Garis ambar: blok yang mendahului berbeza daripada asas 2022 (BN dan PN dikira sebagai satu blok). Enjin melaka-pact-2026.11.04-v2.
Carta 5: 2021 → 2022 → senario 2026 anda
28 kerusi yang sama, kini dengan hentian ketiga:
- Garis putus-putus kelabu: gabungan BN+PN.
- Segmen putus-putus dan titik berongga: senario anda, bukan keputusan.
- Hentian 2026: calon BN+PN, PH (jika bertanding) dan calon lain yang terbesar.
Carta berubah mengikut slider. Hentian 2026 dikira daripada undi sah biasa 2022 yang sama, jadi undi yang tidak keluar mengundi dan undi calon lain 2022 kekal dalam penyebut: garis hanya naik di kerusi yang undinya bertambah.
Bawa ke ramalan anda
Guna senario ini dalam ramalan saya
Pilihan bagi semua 28 kerusi diisi daripada senario ini. Tahap keyakinan awal ditetapkan secara automatik mengikut beza undi simulasi. Ia bukan kebarangkalian menang. Semak dan ubah sebelum menghantar.
Kaedah dan had
- Bukan ramalan. Halaman ini menunjukkan apa yang berlaku jika andaian anda tepat, tidak lebih.
- Asas pengiraan: keputusan PRU15 2022, dipecahkan mengikut DUN, undi biasa sahaja.
- Pada 2022 tiada pertandingan DUN. Blok yang mendahului setiap DUN pada 2022 ialah anggaran, bukan keputusan sebenar.
- Undi awal dan undi pos tidak termasuk. Oleh itu, kerusi yang ramai pengundi awal, misalnya Sungai Udang yang berhampiran Kem Terendak, kelihatan lebih rendah.
- Masjid Tanah (N1–N5): angka PH 2022 ialah undi MUDA, sekutu PH yang bertanding di situ.
- Pecahan etnik undi PH ialah anggaran daripada corak undi di peringkat daerah mengundi, bukan kiraan undi individu.
- Pengiraan menggunakan komposisi daftar pemilih suku keempat 2024 dan mengandaikan kadar keluar mengundi yang sama bagi semua kumpulan etnik.
- Kaedah ini tidak dapat memisahkan kesan keluar mengundi daripada pilihan parti.
- Undi calon lain 2022: sebanyak 3,705 undi (0.75 % undi sah biasa) tidak diagihkan dalam simulasi ini.
- Nilai awal ialah andaian, bukan ukuran. Andaian tentang sumber undi BERSAMA tidak menunjukkan perpindahan pengundi individu dan belum disahkan untuk Melaka.
- Versi: enjin
melaka-pact-2026.11.04-v2. Data: SPR, daftar pemilih suku keempat 2024, senarai calon 31 Oktober 2026.
Kod senario anda: p16:5.0.2.1.10.30.15.0.0