Kajian kerusi · N02 PERTANG

Pertang: Jalaluddin Pertahan Kubu UMNO, Tiket Perpaduan 2023 Terbelah dan Blok PAS 2,844 Undi Kini Tiada Calon

Pertang kerusi UMNO, dan pada PRN 2023 penyandangnya Jalaluddin Alias mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 5,634 undi. Lawannya calon PN (PAS) Amirudin Hassan; majoriti 2,790 daripada 8,478 undi sah, margin dua penjuru 32.9 mata. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan tiga penjuru untuk 2026, dan strukturnya berubah dua arah sekali gus. Jalaluddin, penyandang yang juga memenangi Pertang pada 2013, mempertahankan kerusi ini atas tiket BN. Tetapi PH kini memfailkan calonnya sendiri, Mohd Umry Abdul Khois daripada PKR, jadi dua rakan yang berkongsi tiket perpaduan 2023 kini berlawan; pengundi yang menyokong tiket itu, jika keluar mengundi, terpaksa memilih antara BN dan PH. Di pihak yang kalah pula, tiada calon gabungan pimpinan PAS di Pertang, jadi 2,844 undi PAS 2023 tiada calon sehaluan lagi untuk disokong di atas kertas undi. BERSATU pula memfailkan calonnya sendiri, Mohd Faizal Fadli Mohd Idrus, atas lambang sendiri, bukan sebagai pewaris undi PAS itu. Kerana penyandang BN berdepan dua pencabar berasingan, PH dan BERSATU membahagikan undi bukan-BN, jadi pembahagian itu cenderung melindungi penyandang. Dua soalan menentukan 1 Ogos: bagaimana pengundi tiket perpaduan 2023 terbahagi antara BN dan PH, dan ke mana perginya blok PAS yang kini tanpa calon.

Calon bertanding · 3

Semua calon →
Mohd Umry Abdul Khois
Mohd Umry Abdul Khois
PKR PH
Datuk Seri Jalaluddin Alias
Datuk Seri Jalaluddin Alias Penyandang
UMNO BN
Mohd Faizal Fadli Bin Mohd Idrus
Mohd Faizal Fadli Bin Mohd Idrus
BERSATU

Pertang terletak dalam Parlimen P.126 Jelebu, di utara Negeri Sembilan. Menurut pengelasan kami ia kerusi luar bandar dan pekan kecil, hanya kira-kira 32 pemilih bagi setiap kilometer persegi, tersebar di kawasan seluas lebih 400 kilometer persegi. Komposisinya majoriti Melayu: Melayu 65.5%, Cina 20.2% dan India 6.6%, dengan selebihnya kaum lain. Angka Melayu itu hampir mencecah paras dua pertiga, jadi corak undi Melayu banyak menentukan siapa menang di sini, tetapi undi Cina yang menjangkau satu perlima pemilih masih cukup untuk mengubah keputusan dalam pertandingan yang rapat. Pertang sudah lama menjadi kubu UMNO.

Pada PRN 2023, penyandang BN Jalaluddin Alias daripada UMNO mempertahankan Pertang dengan 5,634 undi menentang calon PN (PAS) Amirudin Hassan, yang mendapat 2,844 undi. Majoritinya 2,790 daripada 8,478 undi sah. Beza bahagian undi antara dua calon itu ialah 32.9 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Pertang tiada calon ketiga pada 2023, margin dua penjuru ini sama tepat dengan majoriti dibahagi jumlah undi; kedua-duanya berbeza hanya apabila ada undi calon ketiga, dan di sini tiada. Itu majoriti yang selesa. Bagi 2026, penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan menjadi tiga penjuru; kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: BN (UMNO) · majoriti 2,790 undi (32.9 mata)

Perpaduan (BN+PH) 66.5% · 5,634
PN 33.5% · 2,844

Jumlah undi sah 8,478. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu UMNO yang bertahan, tetapi lawannya bertukar wajah

Pertang bukan kerusi yang baru bertukar tangan. UMNO memegangnya sejak sekian lama, dan Jalaluddin Alias sendiri memenanginya dua kali, pada 2013 dan 2023, dengan wakil UMNO lain memegangnya pada penggal antara itu. Yang berubah setiap kali ialah wajah lawannya.

Pada PRU13 (2013), pertandingan dua penjuru: BN 63.5% menewaskan calon Pakatan Rakyat berlogo PKR yang mendapat 36.5%. Ketika itu PAS duduk dalam pakatan pembangkang bersama DAP dan PKR, jadi undi 36.5% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan PN hari ini. Sempadan Pertang pada 2013 sama dengan sekarang, jadi baris itu boleh dibaca terus.

Pada PRU14 (2018), pertandingan tiga penjuru, dan di sinilah carta sejarah memerlukan satu penjelasan. BN menang dengan 49.0%. Lajur PH menunjukkan sifar, dan itu bukan silap: pada 2018 calon yang membawa logo PKR di Pertang sebenarnya orang PPBM, iaitu parti pengasas kepada BERSATU hari ini, jadi undi itu kami kira dalam lajur PN, bukan PH. Maka lajur PN 2018 yang berbunyi 51.0% itu hampir keseluruhannya undi PPBM, bukan undi PAS. PAS sendiri turun berasingan pada 2018 dan hanya mendapat 7.1% undi sehingga hilang wang pertaruhan. Jangan baca 51.0% itu sebagai kekuatan PAS di Pertang; ia kekuatan calon PPBM.

Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Pertang menunjukkan BN 49.5%, PH 29.5% dan blok PN 20.6%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: BN mendahului PH kira-kira 20 mata. Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon BN, dan tiket itu mendapat 66.5% menentang PN (PAS) 33.5%.

Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 80.3%
BN 49%PN 51%
PRU15 (2022) keluar mengundi 74.5%
BN 49.5%PH 29.5%PN 20.6%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 66.5%
Perpaduan 66.5%PN 33.5%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: lantai sokongan warga emas dapat dipastikan, tetapi arahnya tidak

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Pertang berbeza mengikut umur: paling tinggi dalam kalangan warga emas (72.0%), diikuti golongan pertengahan umur (65.5%), dan paling rendah dalam kalangan golongan muda (60.8%). Warga emas pula kelompok pengundi terkecil di sini. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan warga emas paling kuat menyokong tiket perpaduan, manakala golongan muda paling kurang menyokongnya.

Berapa kuat? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Pertang, ujian ini tidak dapat mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara -9.7 dan +49.1 mata, satu julat yang tetap merentasi sifar walaupun anggaran utama menunjukkan jurang yang lebar. Jadi arah jurang umur itu kekal anggaran yang tidak disahkan, dan Pertang menyertai beberapa kerusi lain dalam siri ini yang gagal ujian arah umur.

Namun ujian yang sama mengesahkan satu had yang bermakna: warga emas memberi sekurang-kurangnya 66.9% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, iaitu satu majoriti mutlak (lebih separuh undi). Bagi golongan muda, had yang boleh dipastikan terletak antara 45.9% dan 76.6%, julat yang merentasi separuh, jadi aritmetik tidak sampai mengesahkan sama ada majoriti golongan muda menyokong perpaduan. Kedua-dua julat itu bertindih, dan itulah sebabnya arah antara mereka tidak dapat disahkan walaupun anggaran utama kelihatan berbeza.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 4,718 pengundi · 37% daripada jumlah pemilih · keluar 60.8%
Perpaduan 61.5%PN 38.6%
Pertengahan 5,027 pengundi · 39% daripada jumlah pemilih · keluar 65.5%
Perpaduan 63.1%PN 36.9%
Warga emas 3,151 pengundi · 24% daripada jumlah pemilih · keluar 72%
Perpaduan 78.3%PN 21.7%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 66.5%PN 33.5% Tidak mengundi 34.7% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~34 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~9 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~17 daripada 60 pemilih8072%28%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~55 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~29 daripada 102 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~56 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~30 daripada 104 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~62 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~20 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~31 daripada 115 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~64 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~33 daripada 117 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~84 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~42 daripada 154 pemilih7571%27%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~78 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~24 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~39 daripada 143 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~80 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~40 daripada 145 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~44 daripada 160 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~77 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~42 daripada 144 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~89 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~45 daripada 164 pemilih7071%27%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~80 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~42 daripada 148 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~70 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~34 daripada 129 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~84 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~22 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~40 daripada 147 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~64 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~31 daripada 113 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~74 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~34 daripada 127 pemilih6572%27%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~41 daripada 150 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~105 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~27 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~49 daripada 182 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~25 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~40 daripada 152 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~82 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~25 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~44 daripada 153 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~99 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~30 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~53 daripada 184 pemilih6070%29%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~32 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~56 daripada 184 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~82 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~31 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~50 daripada 165 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~61 daripada 193 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~73 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~32 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~51 daripada 156 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~45 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~66 daripada 207 pemilih5568%32%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~66 daripada 200 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~99 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~52 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~74 daripada 226 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~99 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~78 daripada 231 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~62 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 232 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~110 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~92 daripada 275 pemilih5067%33%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~102 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~70 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~90 daripada 262 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~103 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~70 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 267 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~104 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 271 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~122 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~86 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~112 daripada 321 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~126 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~83 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~114 daripada 324 pemilih4565%35%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~120 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~83 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~118 daripada 322 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~122 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~86 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~124 daripada 333 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~119 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~86 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~133 daripada 339 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~118 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~81 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~133 daripada 333 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~115 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~78 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~126 daripada 320 pemilih4060%39%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~105 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~116 daripada 295 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~102 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~66 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~113 daripada 282 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~99 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~115 daripada 280 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~100 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~68 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~111 daripada 280 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~104 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~68 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~116 daripada 289 pemilih3560%40%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~58 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~97 daripada 250 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~89 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~51 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 234 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~89 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~56 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~90 daripada 237 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~53 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~90 daripada 230 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~89 daripada 234 pemilih3062%38%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~57 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~95 daripada 247 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~79 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 210 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~83 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~51 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~83 daripada 218 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~82 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~88 daripada 219 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~82 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~50 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 214 pemilih2562%38%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~74 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~43 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~75 daripada 192 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~74 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~46 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 197 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~78 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~47 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 207 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~27 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~28 daripada 73 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Melayu 66.4%Cina 19.3%Orang Asli 7.2%India 6.5%Lain-lain 0.7%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Melayu: 27 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Cina: 22 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 2 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Melayu: 51 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Cina: 29 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 4 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 51 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 1 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 71 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 21 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 65 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 27 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 7 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 105 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 33 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 3 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Melayu: 89 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Cina: 28 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 6 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 92 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 37 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 3 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 89 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 48 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 74 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 40 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 97 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 32 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Melayu: 85 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Cina: 32 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 76 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 27 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 66 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 46 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Orang Asli: 13 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 60 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 63 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 46 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 13 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Melayu: 58 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Orang Asli: 15 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 87 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 53 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 16 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 84 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 37 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Orang Asli: 10 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 77 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 41 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Orang Asli: 10 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 98 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 44 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 18 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 17 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Melayu: 105 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Cina: 46 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Orang Asli: 13 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 7 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 91 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 38 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Orang Asli: 9 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 115 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 44 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Orang Asli: 20 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 3 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 91 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 39 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 124 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 44 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Melayu: 129 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 139 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 43 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Orang Asli: 20 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 141 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 53 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 154 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 45 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 6 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 185 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 48 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Orang Asli: 21 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Melayu: 179 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Orang Asli: 22 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 193 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 46 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 7 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 196 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Orang Asli: 12 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 227 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 49 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Orang Asli: 19 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 207 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 53 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Orang Asli: 21 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Melayu: 217 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Orang Asli: 21 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 20 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 237 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 47 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Orang Asli: 26 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 241 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 48 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 19 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 20 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 231 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 19 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 219 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 43 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 26 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Melayu: 215 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Cina: 42 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 176 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 49 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Orang Asli: 21 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 183 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 56 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Orang Asli: 18 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 188 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 41 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 23 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 22 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 195 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 39 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Orang Asli: 27 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 22 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Melayu: 172 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Cina: 34 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Orang Asli: 19 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 42 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 164 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 25 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Orang Asli: 28 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 156 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 33 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Orang Asli: 29 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 152 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Orang Asli: 25 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Melayu: 170 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Cina: 33 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Orang Asli: 24 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 16 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 139 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 29 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Orang Asli: 22 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 148 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 29 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Orang Asli: 28 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 138 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 34 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Orang Asli: 24 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 147 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 21 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Orang Asli: 31 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Melayu: 126 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Cina: 24 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Orang Asli: 21 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 130 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 27 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Orang Asli: 22 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 142 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 26 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Orang Asli: 17 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 145 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 26 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Orang Asli: 20 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 128 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 18 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 14 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Melayu: 192 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Cina: 22 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 52 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 7 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 5 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: sokongan Cina yang paling dapat dipastikan arahnya

Pertang kerusi majoriti Melayu: Melayu 65.5%, Cina 20.2%, India 6.6%. Kerana kira-kira dua daripada tiga pengundi ialah Melayu, corak undi Melayu banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran ekologi menunjukkan pemilih Melayu dan Cina sama-sama condong kepada tiket perpaduan pada 2023, dengan pemilih Cina lebih kuat condongnya.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi dua fakta yang boleh dipastikan tentang pemilih Melayu. Sokongan Melayu kepada tiket perpaduan terletak antara 51.3% dan 68.1%. Had bawah itu melepasi separuh, jadi aritmetik mengesahkan majoriti pemilih Melayu memberi undi kepada tiket perpaduan, sekurang-kurangnya 51.3%. Pada masa sama, had atasnya 68.1% mematahkan bacaan mudah bahawa kerusi 65.5% Melayu ini dimenangi atas sokongan Melayu yang hampir menyeluruh; sokongan Melayu tidak melepasi 68.1%. Kerana keputusan kerusi (66.5%) terletak di dalam julat itu, aritmetik tidak dapat memastikan sama ada pemilih Melayu di atas atau di bawah purata kerusi.

Bagi pemilih Cina, ujian yang sama memberi hasil yang lebih tajam. Aritmetik mengesahkan mereka memberi sekurang-kurangnya 73.1% undi kepada tiket perpaduan, iaitu lebih tinggi daripada purata kerusi 66.5%. Jadi berbeza dengan kaum lain, di sini kami boleh mengesahkan arah, bukan sekadar meneka: pemilih Cina menyokong tiket perpaduan lebih kuat daripada kerusi secara keseluruhan, walaupun besarnya yang tepat kekal anggaran kerana had atasnya mencecah 100%. Pemilih India (kira-kira 475 undi dibuang) terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000 yang kami tetapkan, untuk dibandingkan dengan bermakna, jadi kami tidak membuat sebarang perbandingan arah antara mereka dengan pemilih Melayu.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu65.5%8,44468.4%
60.1%40%
Cina20.2%2,57357.5%
86.3%13.7%
India6.6%86256.2%
82.2%17.8%
Lain-lain7.7%1,01767.7%
68.5%31.5%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 2,790

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Pertang, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Daftar Pertang hampir tidak berubah dari segi jumlah bersih; malah ia mengecil sedikit, daripada 12,896 nama pada 2023 kepada 12,873 pada 2026, iaitu susut 23 orang. Tetapi di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang jauh lebih besar. Kira-kira 670 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Pertang, dan kira-kira 22 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini. Dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, menjadikan kira-kira 692 nama masuk. Kerana daftar susut 23 orang bersih, ini bermakna lebih daripada 700 nama pula keluar sejak 2023. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan yang ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya. Daripada 670 nama yang baharu kepada daftar negeri itu, 597 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 4.64% daripada daftar), dengan 464 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara lagi patut diperhatikan: kumpulan pengundi muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 78.9% Melayu berbanding komposisi kerusi 65.5%.

Mudah tergoda untuk membandingkan 692 nama baharu itu dengan majoriti 2,790. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (66.5%), 692 nama bersamaan kira-kira 460 undi sahaja. Kedua, majoriti 2,790 tidak memerlukan 2,790 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 1,395 pertukaran sudah memadai. Namun walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Pertang, pemilih baharu sahaja tidak dapat menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
12,896
Pemilih 2026
12,873
Perubahan
-23
Pemilih baharu muda (18–21)
597 (4.64%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 692 Muda 18–21 597 22 tahun ke atas 73 Pindah masuk antara DUN 22
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 78.9%Cina 11.1%India 6.4%Lain-lain 3.7%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 66.5%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026: tiga penjuru, bekas rakan tiket kini berlawan dan blok PAS tanpa calon

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Pertang menjadi pertandingan tiga penjuru, dan tiga perkara membentuknya.

Pertama, penyandang bertahan. Jalaluddin Alias, yang memenangi Pertang pada 2013 dan sekali lagi pada 2023, mempertahankan kerusi ini atas tiket BN (UMNO).

Kedua, tiket perpaduan 2023 terbelah. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Jalaluddin atas tiket BN, dengan PH sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, PH memfailkan calonnya sendiri, Mohd Umry Abdul Khois daripada PKR, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berdiri sebagai lawan. Mohd Umry wajah baharu; rekod kami tidak menunjukkan dia pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini. Maka pengundi yang menyokong tiket perpaduan 2023 kini terpaksa memilih antara dua bekas rakan pakatan, dan sebahagian daripada mereka mungkin juga tidak keluar mengundi; keputusan lama itu bukan blok tetap yang boleh dibahagi dengan yakin. Petunjuk terdekat tentang bagaimana undi itu mungkin terbahagi ialah PRU15 (2022), satu-satunya keputusan terkini apabila BN dan PH bertanding sebagai lawan: BN 49.5% berbanding PH 29.5%, iaitu BN mendahului kira-kira 20 mata. Jalaluddin pula membawa kelebihan penyandang. Namun angka 2022 itu diambil ketika PN masih ada di atas kertas undi dan menyerap sebahagian undi, dan kiraan undi tidak dapat menjejaki bagaimana setiap pengundi memilih, jadi berapa banyak sokongan itu kekal dengan BN apabila PH kini berdiri sendiri masih soalan terbuka.

Ketiga, blok PAS 2023 tiada calon sehaluan, tetapi ruang lawan itu tidak kosong. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS hanya meletakkan calon gabungan itu di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Pertang kerusi yang BN pertandingkan, jadi bukan antaranya. Maka 2,844 undi yang diberikan kepada PAS pada 2023, iaitu 33.5% kerusi ini, tiada calon sehaluan lagi di atas kertas undi. Yang ada ialah BERSATU, yang memfailkan calonnya sendiri, Mohd Faizal Fadli Mohd Idrus, atas lambang parti sendiri, bukan atas logo PN. BERSATU bukan pewaris automatik undi PAS itu: ia parti berasingan dengan calon sendiri, jadi kami tidak menganggap 2,844 undi PAS 2023 berpindah bulat-bulat kepadanya, atau kepada mana-mana pihak. Sebahagian pengundi PAS mungkin tinggal di rumah kerana tiada calon sehaluan; sebahagian mungkin condong kepada BERSATU, sebahagian kepada BN, sebahagian lagi kepada PH. Kiraan sahaja tidak dapat mengesahkan mana-mana arah ini, dan tiada bahagian undi PN 2023 di negeri jiran yang boleh kami pindahkan terus ke Pertang, kerana di sini tiada calon PN untuk mewarisinya. Mohd Faizal juga wajah baharu; rekod kami tidak menunjukkan dia pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini.

Kerana penyandang BN kini berdepan dua pencabar berasingan, PH dan BERSATU, undi bukan-BN terbahagi antara dua kertas undi. Pembahagian seperti ini, apabila calon terkuat berdepan lawan yang berpecah, cenderung melindungi penyandang, bukan menjatuhkannya. Ini bukan ramalan Jalaluddin menang; ia cara membaca bentuk pertandingan. Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum. Ia tentang struktur pertandingan: siapa berhadapan siapa, dan undi siapa yang kini tiada rumah. Struktur penuh Pertang kini muktamad: tiga penjuru, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara BN dan PH, dan blok PAS 2,844 undi tanpa calon sehaluan.

Profil kerusi
Parlimen
P.126 Jelebu
Keluasan
401.8 km²
Kepadatan pengundi
32/km²
Kelas
Luar bandar / pekan kecil
Komposisi
Majoriti Melayu (≥65%)

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Empat pertandingan terakhir di Pertang. 2013, 2018 dan 2023 keputusan rasmi penuh; angka 2022 (PRU15) ialah undi Parlimen yang dipetakan ke saluran DUN. Sempadan 2013 sama dengan sempadan kini, jadi baris itu boleh dibaca terus. Pada 2018 lajur PN ialah undi calon PPBM yang membawa logo PKR (bukan undi PAS, yang turun berasingan dan hanya mendapat 7.1%). Pada 2023 tiada calon ketiga, jadi margin dua penjuru sama dengan majoriti dibahagi jumlah undi.
Pilihan rayaBNPHPembangkang / PNStruktur
PRU13 (2013)63.5% (menang)tiadaPR (PKR) 36.5%dua penjuru
PRU14 (2018)49.0% (menang)0% (calon PPBM atas logo PKR)PN (PPBM) 51.0%tiga penjuru
PRU15 (2022)49.5%29.5%PN 20.6%tiga penjuru
PRN 202366.5% (tiket BN+PH, calon BN)dalam tiket samaPN (PAS) 33.5%pakatan lwn PN

Pertang kekal di tangan UMNO sejak sekian lama, dan Jalaluddin Alias cuba mempertahankannya sekali lagi pada 2026. Tetapi kali ini kerusi ini bukan pertandingan dua penjuru yang biasa. Tiket perpaduan yang menang pada 2023 kini terbelah, kerana BN dan PH berdiri sebagai lawan; dan blok PAS yang kalah pada 2023 pula tanpa calon sehaluan, sementara BERSATU masuk atas lambang sendiri sebagai penjuru ketiga. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Pertang kubu UMNO yang selesa dengan margin dua penjuru 32.9 mata, dan penyandangnya menang di sini pada 2013 dan 2023. Dalam keputusan BN-lawan-PH terkini pada 2022, BN mendahului PH kira-kira 20 mata; dan kerana undi bukan-BN kini terbahagi antara PH dan BERSATU, pembahagian itu cenderung melindungi penyandang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: tiga penjuru, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah dan blok PAS 2023 tanpa calon. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 66.5% itu kekal dengan BN dan berapa banyak mengalir kepada calon PH, dan ke mana perginya 2,844 undi PAS yang kini tanpa calon sehaluan.

Sejarah banjir sekitar Pertang

7 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2021 (3 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 1kejadian1182019: 0kejadian192020: 1kejadian1202021: 3kejadian3212022: 2kejadian2222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Jelebu · 2024–kini
7 kejadian banjir
308 puncak mangsa
4 puncak PPS
5202422025

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Jelebu) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
64.3 /100
Tinggi purata negeri 63 — lebih kurang sama

Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 8 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).

Paling terdedah: PASOH 1 64.3SIMPANG PERTANG 64.3KAMPONG LAKAI 64.3

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Pertang

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
9.1 %
Sebahagian kawasan tanpa 4G purata negeri 3.5% — lebih tinggi

3 drpd 8 daerah mengundi mempunyai jurang liputan 4G (≥10% kawasan tanpa isyarat) — kira-kira 4,403 penduduk.

Liputan paling tipis: KAMPONG GELANG 22.5% KAMPONG PETASEH 18.5% PASOH 4 14.1%

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Memuatkan peta…

Setiap daerah mengundi diwarnakan mengikut peratus kawasan tanpa liputan 4G. Kawasan lebih merah = lebih banyak kawasan tanpa isyarat.

Kos barang asas sekitar Pertang

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 2 premis

Tiada premis PriceCatcher terus dalam Pertang; paparan ini menggunakan sampel sekitar Parlimen Jelebu.

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Jelebu

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini