Kajian kerusi · N12 TEMIANG

Temiang: DAP Ganti Penyandang Empat Penggal, Undi GERAKAN 2023 Tanpa Logo PN

Temiang kerusi DAP sejak 2008, dan penyandangnya Ng Chin Tsai sudah memenanginya empat kali berturut-turut. Pada PRN 2023 dia mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 5,710 undi menentang calon PN Chua Eng Pu daripada GERAKAN yang mendapat 2,642, dengan calon MUDA mengambil 640 undi lagi; majoriti 3,068 daripada 8,992 undi sah, margin dua penjuru 36.7 mata. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan tiga penjuru, dan strukturnya mengubah kerusi ini dua arah sekali gus. DAP tidak menurunkan semula Ng Chin Tsai; sebaliknya PH memfailkan wajah baharu, Ho Weng Wah, jadi kubu ini dipertahankan buat kali pertama oleh calon yang belum pernah bertanding. BN, yang berkongsi tiket perpaduan pada 2023, kini berdiri sendiri dengan Leaw Kok Chan daripada MCA, jadi undi perpaduan 2023 terbelah antara PH dan BN. Di pihak yang kalah pula, tiada calon gabungan pimpinan PAS di Temiang, jadi 2,642 undi GERAKAN 2023 tiada waris di atas logo PN; BERSATU pula memfailkan Fazly bin Hamid atas lambang parti sendiri, satu pihak baharu yang berasingan, bukan sambungan blok GERAKAN itu. Apabila undi anti-DAP terbahagi antara BN dan BERSATU sementara blok GERAKAN tergantung tanpa calon sehaluan, pecahan itu justeru memihak kepada penyandang.

Calon bertanding · 3

Semua calon →
Ho Weng Wah
Ho Weng Wah
DAP PH
Leaw Kok Chan
Leaw Kok Chan
MCA BN
Fazly Bin Hamid
Fazly Bin Hamid
BERSATU

Temiang terletak dalam Parlimen P.128 Seremban, di tengah Negeri Sembilan. Menurut pengelasan kami ia kerusi bandar yang padat, kira-kira 2,232 pemilih bagi setiap kilometer persegi. Kaum Cina blok terbesar di sini tetapi tidak melebihi separuh: Cina 48.4%, Melayu 33.3% dan India 15.7%, dengan selebihnya kaum lain. Kerusi ini sudah lama di tangan DAP; DAP memenanginya dalam setiap pilihan raya sejak 2008, dan penyandangnya Ng Chin Tsai sendiri sudah menang empat kali berturut-turut.

Pada PRN 2023, Ng Chin Tsai mempertahankan Temiang di bawah tiket perpaduan dengan 5,710 undi menentang calon PN Chua Eng Pu daripada GERAKAN, yang mendapat 2,642 undi. Seorang calon ketiga, Ahmad Qusyairi Abdull Rahim daripada MUDA, mengambil 640 undi dan hilang wang pertaruhannya. Majoritinya 3,068 daripada 8,992 undi sah.

Beza bahagian undi antara dua calon terkuat itu ialah 36.7 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Temiang ada calon ketiga pada 2023, angka ini berbeza sedikit daripada majoriti dibahagi jumlah undi (34.1 mata): undi calon MUDA itu ditolak daripada kiraan margin dua penjuru, jadi bakinya lebih tinggi sedikit. Kedua-dua cara pengiraan hanya berbeza apabila ada undi calon ketiga, dan di sini ada. Yang mengubah kerusi ini bagi 2026 bukan angka 36.7 itu, tetapi strukturnya, iaitu bentuk pertandingan dan siapa lawan siapa, dan kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (DAP) · majoriti 3,068 undi (36.7 mata)

Perpaduan (BN+PH) 63.5% · 5,710
PN 29.4% · 2,642
Lain-lain 7.1% · 640

Jumlah undi sah 8,992. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu DAP yang bertahan, dengan lawan yang bertukar wajah

Tiga keputusan terakhir Temiang menunjukkan satu kerusi yang tidak pernah lepas dari tangan DAP, tetapi bentuk pihak lawannya bertukar setiap kali.

Pada PRU13 (2013), Ng Chin Tsai menang di bawah payung Pakatan Rakyat dengan 59.0% menentang BN (MCA) 41.0%. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 59.0% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Perlu diberi perhatian: sempadan Temiang pada 2013 berbeza kira-kira 12.6% daripada sempadan sekarang kerana persempadanan semula 2018, melepasi paras yang kami tetapkan untuk memberi amaran, jadi baris 2013 dibaca sebagai konteks sejarah dan bukan bandingan sebaris demi sebaris dengan tahun-tahun kemudian.

Pada PRU14 (2018), tiada blok PN yang bermakna di Temiang; carta menunjukkan PN sifar, kerana pertandingannya pada dasarnya dua penjuru, PH 64.8% menentang BN 31.1%, dengan seorang calon kecil mengambil bakinya dan hilang wang pertaruhan. Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Temiang menunjukkan PH 65.8%, BN 16.4% dan blok PN 16.4%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 49 mata. Angka 2022 ini meliputi 92.1% pengundi kerusi ini; bakinya pengundi awal dan pos yang tiada dalam kiraan saluran, jadi ia bukan undi penuh kerusi pada 2022.

Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH, dan tiket itu mendapat 63.5% menentang PN (GERAKAN) 29.4%, dengan calon MUDA 7.1%. Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 82.4% pada 2018 kepada 73.0% pada 2022 dan 69.3% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 82.4%
BN 31.1%PH 64.8%
PRU15 (2022) keluar mengundi 73%
BN 16.4%PH 65.8%PN 16.4%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 69.3%
Perpaduan 63.5%PN 29.4%Lain 7.1%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: warga emas paling menyokong perpaduan, dan arahnya kali ini dapat disahkan

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Temiang pada 2023 berbeza sedikit mengikut umur: paling tinggi dalam kalangan golongan muda (69.6%) dan pertengahan umur (70.0%), dan sedikit lebih rendah dalam kalangan warga emas (66.2%). Golongan muda ialah antara kelompok pengundi terbesar di sini. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan sokongan kepada tiket perpaduan meningkat dengan umur: golongan muda 53.3%, pertengahan umur 59.7%, dan warga emas 78.3%.

Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Temiang ujian ini mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara +8.1 dan +48.1 mata, satu julat yang keseluruhannya di atas sifar. Jadi arahnya pasti, warga emas memang lebih menyokong perpaduan daripada golongan muda. Tetapi kerana julat itu lebar, kami hanya boleh sahkan arahnya, bukan saiz tepat jurang itu; jangan baca angka jurang sehingga ke titik perpuluhan.

Ujian yang sama mengesahkan satu lantai yang bermakna. Warga emas memberi sekurang-kurangnya 73.8% undi mereka kepada tiket perpaduan, iaitu satu majoriti mutlak (lebih separuh undi). Bagi golongan muda pula, had terendah yang boleh dipastikan hanya 38.4%, di bawah separuh, jadi walaupun anggaran ekologi menampakkan majoriti muda menyokong perpaduan, aritmetik tidak dapat mengesahkan bahawa lebih separuh mereka berbuat demikian.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 4,200 pengundi · 32% daripada jumlah pemilih · keluar 69.6%
Perpaduan 53.3%PN 37.3%Lain-lain 9.5%
Pertengahan 4,398 pengundi · 34% daripada jumlah pemilih · keluar 70%
Perpaduan 59.7%PN 32.8%Lain-lain 7.6%
Warga emas 4,482 pengundi · 34% daripada jumlah pemilih · keluar 66.2%
Perpaduan 78.3%PN 17.4%Lain-lain 4.3%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 68.8%PN 24.7%Lain-lain 6.5% Tidak mengundi 33.6% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~38 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~10 undiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: ~2 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~41 daripada 91 pemilih8055%45%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~65 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~12 undiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: ~2 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~52 daripada 132 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~72 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 78 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~51 daripada 140 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~63 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~11 undiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: ~2 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~43 daripada 121 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~79 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~55 daripada 151 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~88 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~60 daripada 169 pemilih7564%36%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~92 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~65 daripada 178 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: ~4 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~59 daripada 172 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~112 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: ~5 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~72 daripada 212 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~102 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~20 undiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: ~5 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~60 daripada 188 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~112 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~61 daripada 201 pemilih7069%30%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~113 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~66 daripada 209 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~122 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~24 undiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~67 daripada 221 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~136 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~30 undiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~69 daripada 245 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~133 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~32 undiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~68 daripada 242 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~127 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~30 undiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: ~8 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~65 daripada 232 pemilih6571%28%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~114 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~32 undiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~61 daripada 218 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~112 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~32 undiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~62 daripada 216 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~110 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: ~8 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~57 daripada 209 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~96 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~27 undiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~50 daripada 180 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~98 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~53 daripada 187 pemilih6071%28%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~98 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~48 daripada 180 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~51 daripada 175 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~81 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~50 daripada 163 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~55 daripada 179 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~59 daripada 195 pemilih5569%30%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~92 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~27 undiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~53 daripada 179 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~52 daripada 174 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~108 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: ~8 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~67 daripada 220 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~72 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~52 daripada 160 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~67 daripada 200 pemilih5066%34%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~69 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~54 daripada 160 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~84 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~40 undiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~73 daripada 210 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~46 undiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 224 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~84 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~47 undiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~80 daripada 224 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~82 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: ~14 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 227 pemilih4563%36%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~80 daripada 227 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~52 undiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 233 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~53 undiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~83 daripada 234 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~80 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~49 undiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 217 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~51 undiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 227 pemilih4065%35%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~93 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~59 undiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~90 daripada 256 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~82 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~43 undiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 212 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~45 undiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~85 daripada 228 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~79 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 211 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~44 undiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~86 daripada 228 pemilih3562%38%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~78 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~78 daripada 210 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~68 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~70 daripada 186 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~81 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 212 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~45 undiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 224 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~67 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~32 undiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~58 daripada 167 pemilih3065%35%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~59 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~45 daripada 141 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~61 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~46 daripada 146 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~70 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~50 daripada 165 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~74 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~34 undiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~53 daripada 172 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~60 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~43 daripada 142 pemilih2570%30%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~67 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~46 daripada 153 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~68 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~46 daripada 153 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~76 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~52 daripada 176 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~20 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~9 undiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~13 daripada 45 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Cina 43.3%Melayu 39.3%India 14.6%Lain-lain 2.6%Orang Asli 0.2%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Cina: 49 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Melayu: 17 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Cina: 62 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Melayu: 18 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 22 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 82 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 26 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 72 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 19 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 80 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 35 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 99 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 32 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 20 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Cina: 100 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Melayu: 31 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 109 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 31 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 132 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 34 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 112 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 32 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 125 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 31 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Cina: 129 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Melayu: 38 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 129 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 51 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 158 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 47 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 24 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 122 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 62 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 32 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 130 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 55 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Cina: 113 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Melayu: 56 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 103 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 64 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 30 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 107 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 65 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 25 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 84 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 68 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 102 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 53 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 22 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Cina: 103 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Melayu: 41 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 103 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 41 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 33 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 78 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 53 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 42 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 103 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 45 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 104 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 57 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Cina: 99 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Melayu: 42 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 93 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 51 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 33 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 109 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 71 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 40 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 70 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 59 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 87 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 66 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 42 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Cina: 62 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Melayu: 81 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 80 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 99 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 33 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 98 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 106 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 29 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 97 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 109 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 37 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 78 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 119 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 41 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Cina: 96 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Melayu: 118 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 80 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 146 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 77 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 168 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 84 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 148 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 37 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 71 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 161 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Cina: 78 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Melayu: 163 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 45 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 80 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 125 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 38 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 70 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 41 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 67 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 141 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 38 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 73 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 141 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 42 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Cina: 65 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Melayu: 145 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 18 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 52 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 109 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 43 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 15 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 68 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 124 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 41 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 18 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 63 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 133 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 47 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 13 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 47 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 109 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Cina: 53 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Melayu: 83 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 16 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 42 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 102 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 54 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 83 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 29 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 58 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 96 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 24 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 47 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 73 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Cina: 45 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Melayu: 87 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 84 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 20 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 96 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 54 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 93 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 111 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Cina: 55 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Melayu: 107 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 14 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 29 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 5 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: had terendah Cina yang boleh dipastikan, selebihnya anggaran

Temiang kerusi berteraskan pengundi Cina: Cina 48.4%, Melayu 33.3%, India 15.7%. Kerana kaum Cina blok terbesar, corak undi mereka banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran mengikut saluran menunjukkan pemilih Cina paling kuat menyokong tiket perpaduan pada 2023 (77.5%), diikuti pemilih India (61.9%), sementara pemilih Melayu berpecah lebih rata antara perpaduan (49.8%) dan blok GERAKAN. Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi satu fakta yang boleh dipastikan bagi pemilih Cina, dan meninggalkan selebihnya sebagai anggaran. Blok Cina cukup tertumpu di beberapa saluran untuk kaedah ini nampak sesuatu, dan yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah satu had terendah: pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya 58.3% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, iaitu satu majoriti mutlak. Had tertinggi pula tersekat hampir pada 100% kerana blok itu masih terlalu kecil dalam setiap saluran untuk aritmetik mengurungnya dari atas, jadi kita tahu had bawahnya tetapi bukan angka tepatnya. Tumpuan geografi memberi kita satu had bawah yang benar, bukan satu arah yang tepat.

Bagi pemilih Melayu, julatnya antara 10.5% dan 75.4% sokongan kepada perpaduan. Julat itu meliputi keputusan kerusi (63.5%), jadi aritmetik tidak dapat memastikan sama ada pemilih Melayu di atas atau di bawah purata kerusi; yang dapat dipastikan hanya satu had tertinggi, iaitu sokongan Melayu kepada perpaduan tidak melebihi 75.4%. Bagi pemilih India, kedua-dua had terbuka luas (antara 0% dan 100%), jadi kiraan undi tidak dapat memastikan apa-apa arah untuk mereka, walaupun bilangan mereka melepasi ambang 1,000 yang kami tetapkan; ini kes kaedah nampak kumpulan itu tetapi aritmetik tidak dapat mengurungnya, kerana blok mereka lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran. Beza antara sokongan Melayu dan India pula merentasi sifar, jadi tiada arah yang boleh disahkan antara dua kaum itu. Kaum lain (kira-kira 375 orang) terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000, untuk dibandingkan dengan bermakna. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali had terendah Cina dan had tertinggi Melayu itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu33.3%4,93170.9%
49.8%41%9.3%
Cina48.4%5,83567.2%
77.5%17.6%4.9%
India15.7%1,93966.6%
61.9%30.7%7.5%
Lain-lain2.6%37570.4%
53.4%37.8%8.9%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 3,068

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Temiang, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Daftar Temiang mengecil sedikit, daripada 13,080 nama pada 2023 kepada 12,947 pada 2026, susut bersih 133 orang. Namun di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang lebih besar. Kira-kira 628 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Temiang, dan 61 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 689 nama masuk kesemuanya. Kerana daftar tetap susut 133 selepas itu, maka kira-kira 822 nama keluar daripada daftar sejak 2023, lebih ramai daripada yang masuk. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.

Daripada 628 nama baharu itu, 526 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 4.06% daripada daftar), dengan 405 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kumpulan muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 60.3% Melayu berbanding komposisi kerusi 33.3%. Jadi di kerusi yang blok terbesarnya Cina, aliran masuk pemilih baharu justeru condong ke arah Melayu.

Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 3,068. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (69.3%), 526 nama muda itu bersamaan kira-kira 365 undi sahaja. Kedua, majoriti 3,068 tidak memerlukan 3,068 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 1,534 pertukaran sudah memadai. Namun walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Temiang, pemilih baharu sahaja tidak dapat menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
13,080
Pemilih 2026
12,947
Perubahan
-133
Pemilih baharu muda (18–21)
526 (4.06%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 689 Muda 18–21 526 22 tahun ke atas 102 Pindah masuk antara DUN 61
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 60.3%Cina 27.6%India 11.8%Lain-lain 0.4%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 69.3%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026 muktamad: tiga penjuru, penyandang bertukar wajah

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Temiang kini pertandingan tiga penjuru, dan dua perkara mengubah bentuk pertandingan sekali gus.

Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah, dan penyandangnya juga bertukar. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Ng Chin Tsai atas tiket PH (DAP), dengan BN sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, Ng Chin Tsai tidak dicalonkan semula; namanya tiada dalam senarai calon PRN Negeri Sembilan 2026, jadi kubu ini dipertahankan buat kali pertama oleh wajah baharu, Ho Weng Wah daripada DAP, yang rekod kami tidak menunjukkan pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini. Jentera dan tapak DAP kekal, tetapi kelebihan peribadi seorang penyandang empat penggal tidak berpindah dengan sendirinya kepada calon baharu. Pada masa yang sama, BN kini berdiri sendiri, memfailkan Leaw Kok Chan daripada MCA, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berlawan. Leaw bukan calon baharu sama sekali: dia bertanding kerusi Nilai pada PRU14 (2018) atas tiket BN (MCA) dan kalah, walaupun ini kali pertama dia bertanding Temiang. Di atas kertas, kedudukan BN untuk menarik undi sendiri di sini tidak kukuh: apabila BN dan PH bertanding berasingan pada 2022, PH mendahului BN kira-kira 49 mata.

Kedua, blok yang kalah pada 2023 juga berpecah, dan bukan lagi satu blok. Undi 2,642 yang diberikan kepada calon GERAKAN atas logo PN pada 2023 kini tiada waris di atas logo itu. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS meletakkan calon gabungan hanya di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding. Temiang bukan salah satunya, kerana di sini BN yang bertanding, jadi tiada calon logo PN di kerusi ini. BERSATU pula memfailkan Fazly bin Hamid atas lambang parti sendiri, bukan lambang PN, dan rekod kami tidak menunjukkan dia pernah bertanding sebelum ini. BERSATU satu pihak yang berasingan, bukan sambungan blok GERAKAN 2023; maka undi GERAKAN itu tidak boleh dianggap berpindah bulat-bulat kepada Fazly. Ke mana perginya undi itu satu soalan terbuka: sebahagian mungkin tinggal di rumah kerana tiada calon sehaluan, sebahagian mungkin condong kepada Fazly atau kepada Leaw, dan kiraan undi sahaja tidak dapat mengesahkan mana-mana arah ini.

Bentuk pertandingan yang terbit daripada kedua-dua perubahan itu memihak kepada pihak yang mempertahankan kerusi. Ho Weng Wah, calon PH yang menggantikan penyandang lama itu, berhadapan dua pencabar yang menarik sokongan daripada kumpulan pengundi yang berlainan: Leaw daripada MCA bersaing terutamanya untuk undi Cina yang menjadi teras kubu DAP, sementara Fazly daripada BERSATU bersaing terutamanya untuk undi Melayu dan pengundi anti-DAP. Apabila undi menentang penyandang terbahagi antara dua pihak begitu, sementara blok GERAKAN 2023 tergantung tanpa calon sehaluan, pecahan itu lazimnya melindungi penyandang, bukan mengancamnya. Tetapi itu satu kelebihan struktur, bukan jaminan; ia bergantung kepada sejauh mana undi perpaduan 2023 kekal dengan PH dan tidak mengalir kepada BN.

Profil kerusi
Parlimen
P.128 Seremban
Keluasan
5.8 km²
Kepadatan pengundi
2,232/km²
Kelas
Bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Tiga calon yang memfailkan penamaan di Temiang pada 18 Julai 2026, mengikut daftar rasmi SPR. Penyandang 2023, Ng Chin Tsai, tidak bertanding semula.
CalonParti / lambangRekod pertandingan
Ho Weng WahPH (DAP)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami
Leaw Kok ChanBN (MCA)Kalah di Nilai 2018 (BN); kali pertama di Temiang
Fazly bin HamidBERSATU (lambang sendiri)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami

Temiang kubu DAP sejak 2008, tetapi kali ini kerusi ini dipertahankan oleh wajah baharu, Ho Weng Wah, menggantikan penyandang empat penggal Ng Chin Tsai yang tidak bertanding semula. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: tiga penjuru, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara PH dan BN, dan blok GERAKAN 2023 tanpa calon logo PN sementara BERSATU masuk atas lambang sendiri. Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum, tetapi tentang struktur pertandingan, iaitu siapa berhadapan siapa dan berapa banyak pihak berkongsi undi yang sama. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 63.5% itu kekal dengan PH dan berapa banyak mengalir kepada BN, dan ke mana perginya 2,642 undi GERAKAN yang kini tanpa calon sehaluan. Aritmetik pecahan undi bermula memihak kepada penyandang, tetapi calon yang memegang kelebihan itu belum pernah menghadapinya sebagai penyandang.

Sejarah banjir sekitar Temiang

Rekod rasmi NADMA Daerah Seremban · 2024–kini
9 kejadian banjir
166 puncak mangsa
4 puncak PPS
92024

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Seremban) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
67 /100
Tinggi purata negeri 63 — lebih tinggi

Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 5 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).

Paling terdedah: TAMAN TEMIANG JAYA 67JALAN YAZID AHMAD 67TEMIANG 67

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Temiang

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0 %
Liputan 4G penuh purata negeri 3.5% — lebih rendah

Hampir keseluruhan Temiang mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Kos barang asas sekitar Temiang

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 6 premis

Tiada premis PriceCatcher terus dalam Temiang; paparan ini menggunakan sampel sekitar Parlimen Seremban.

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Seremban

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini