Kajian kerusi · N11 LOBAK

Lobak: Kubu DAP Paling Selamat di Negeri Sembilan, Dua Penjuru Menentang PN Tanpa BN

Lobak kerusi bandar berteraskan pengundi Cina di Seremban, dan sudah lama di tangan DAP. Pada PRN 2023, Chew Seh Yong mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 14,357 undi menentang calon PN Ng Soon Lean daripada GERAKAN yang mendapat 853 dan hilang wang pertaruhan; majoriti 13,504 daripada 15,210 undi sah, margin dua penjuru 88.8 mata, margin terlebar di seluruh negeri. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan satu lawan satu tanpa BN: PH (DAP) menamakan semula Chew Seh Yong, penyandang dua penggal, sementara BN tidak bertanding dan calon gabungan pimpinan PAS, Kumar a/l S. Paramasivam, memfailkan penamaan atas logo PN. Kerana hanya ada seorang pencabar, undi menentang DAP tidak terpecah, tetapi ia bermula daripada tapak yang sangat kecil: PN 2023 hanya 5.6%, dan undi itu dibawa GERAKAN, bukan gabungan pimpinan PAS, jadi sama ada ia berpindah kepada calon PN yang baharu satu soalan terbuka.

Calon bertanding · 2

Semua calon →
Chew Seh Yong
Chew Seh Yong Penyandang
DAP PH
PM Kumar
PM Kumar
DHPP PN

Lobak terletak dalam Parlimen P.128 Seremban, di tengah bandar Seremban. Menurut pengelasan kami ia kerusi bandar yang padat, kira-kira 954 pemilih bagi setiap kilometer persegi merentasi kawasan seluas 24.2 kilometer persegi. Kaum Cina blok yang jauh terbesar di sini: Cina 72.2%, India 21.5%, Melayu 4.2% dan lain-lain 2.1%. Ini kerusi paling berteraskan pengundi Cina di Negeri Sembilan, dan sudah lama di tangan DAP.

Pada PRN 2023, Chew Seh Yong mempertahankan Lobak di bawah tiket perpaduan (gabungan BN dan PH di bawah satu calon) dengan 14,357 undi menentang calon PN Ng Soon Lean daripada GERAKAN, yang mendapat 853 undi dan hilang wang pertaruhan. Hanya dua calon bertanding. Majoriti Chew Seh Yong 13,504 daripada 15,210 undi sah.

Beza bahagian undi antara dua calon ialah 88.8 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana di Lobak hanya ada dua calon pada 2023, angka ini sama dengan majoriti dibahagi jumlah undi. Kami semak 88.8 mata itu terhadap kesemua 36 kerusi negeri: ia margin dua penjuru terlebar di seluruh Negeri Sembilan pada 2023, jadi Lobak kerusi paling selamat di negeri ini pada malam itu. Yang mengubah kerusi ini bagi 2026 bukan angka 88.8 itu, tetapi strukturnya, iaitu bentuk pertandingan dan siapa lawan siapa, dan kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (DAP) · majoriti 13,504 undi (88.8 mata)

Perpaduan (BN+PH) 94.4% · 14,357
PN 5.6% · 853

Jumlah undi sah 15,210. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu yang menebal empat pilihan raya berturut-turut

Empat keputusan terakhir Lobak menunjukkan satu kerusi yang berpihak kepada blok yang diwakili DAP sejak 2013, dan sokongan itu bukan sekadar bertahan, ia menebal setiap kali, walaupun bentuk pihak lawannya bertukar.

Pada PRU13 (2013), Pakatan Rakyat menang di Lobak dengan 76.7% menentang BN 23.3%, dan calon pembangkang itu daripada DAP. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 76.7% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Satu amaran perlu dibuat di sini: sempadan Lobak pada 2013 berbeza kira-kira 6.3% daripada sempadan sekarang, sedikit di atas paras yang kami tetapkan untuk memberi amaran, jadi bandingan terus dengan tahun-tahun kemudian perlu dibaca dengan sedikit berhati-hati.

Pada PRU14 (2018), pertandingan pada dasarnya dua penjuru, PH 87.5% menentang BN 12.0%. Tiada blok PN di Lobak pada 2018; carta menunjukkan PN sifar kerana PAS mahupun mana-mana calon berhaluan PN tidak bertanding langsung di sini pada tahun itu, jadi tidak ada apa-apa undi 2018 yang boleh dibaca sebagai undi PAS. Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Lobak menunjukkan PH 90.4%, BN 6.6% dan blok PN 2.5%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 84 mata. Angka 2022 ini meliputi 100% pengundi kerusi ini, lengkap sepenuhnya.

Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH (DAP), dan tiket itu mendapat 94.4% menentang PN (GERAKAN) 5.6%, tanpa calon ketiga. Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 84.4% pada 2013 kepada 82.5% pada 2018, 73.6% pada 2022 dan 66.1% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama menambah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 82.5%
BN 12%PH 87.5%
PRU15 (2022) keluar mengundi 73.6%
BN 6.6%PH 90.4%PN 2.5%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 66.1%
Perpaduan 94.4%PN 5.6%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: kubu yang rata merentasi semua peringkat umur

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Lobak pada 2023 berbeza sedikit mengikut umur: kira-kira 60.8% dalam kalangan golongan muda, 68.9% pertengahan umur, dan 66.6% warga emas. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan ketiga-tiga kumpulan umur menyokong tiket perpaduan dengan kuat: golongan muda 93.0%, pertengahan umur 94.5%, dan warga emas 95.6%. Angka anggaran tunggal ini, iaitu satu nilai anggaran dan bukan julat, menampakkan jurang kecil, warga emas sedikit di hadapan golongan muda, tetapi soalannya bukan bentuk jurang itu, melainkan berapa banyak daripadanya benar-benar dapat dipastikan.

Untuk itu kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Lobak, beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara -0.3 dan +8.0 mata, satu julat yang menyentuh sifar di hujungnya. Jadi arah jurang umur itu tidak dapat disahkan secara aritmetik; walaupun kecil kemungkinannya, jurang itu boleh jadi sifar atau terbalik. Kami tidak boleh mengesahkan warga emas menyokong perpaduan lebih kuat daripada golongan muda di sini.

Tetapi ujian yang sama mengesahkan sesuatu yang jauh lebih kukuh daripada jurang itu. Yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah setiap satu daripada tiga kumpulan umur memberi majoriti mutlak yang besar kepada perpaduan: golongan muda sekurang-kurangnya 90.4%, pertengahan umur sekurang-kurangnya 90.5%, dan warga emas sekurang-kurangnya 94.7%. Di Lobak, malah kumpulan yang paling rendah sokongannya kepada perpaduan pun tetap memberi lebih sembilan daripada setiap sepuluh undi kepada DAP. Kubu ini rata merentasi semua peringkat umur; itu yang boleh disahkan, bukan susunan tepat antara kumpulan.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 7,001 pengundi · 30% daripada jumlah pemilih · keluar 60.8%
Perpaduan 93%PN 7%
Pertengahan 8,293 pengundi · 36% daripada jumlah pemilih · keluar 68.9%
Perpaduan 94.5%PN 5.5%
Warga emas 7,893 pengundi · 34% daripada jumlah pemilih · keluar 66.6%
Perpaduan 95.6%PN 4.4%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 94.4%PN 5.6% Tidak mengundi 34.3% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~89 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~4 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~72 daripada 167 pemilih8056%43%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~119 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~6 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~97 daripada 225 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~143 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~7 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~105 daripada 257 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~147 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~6 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~94 daripada 250 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~169 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~7 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 272 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~179 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~7 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 270 pemilih7569%30%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~196 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~8 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~91 daripada 297 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~216 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~9 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~97 daripada 324 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~219 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~9 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~99 daripada 329 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~233 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~9 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~105 daripada 349 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~245 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~10 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~111 daripada 369 pemilih7069%30%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~242 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~10 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~107 daripada 362 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~251 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~11 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~98 daripada 362 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~244 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~10 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~89 daripada 346 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~272 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~12 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~98 daripada 384 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~259 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~96 daripada 370 pemilih6574%26%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~298 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~110 daripada 425 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~263 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~98 daripada 377 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~269 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~101 daripada 386 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~245 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~92 daripada 353 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~279 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~107 daripada 404 pemilih6073%26%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~257 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~104 daripada 375 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~257 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~12 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~105 daripada 376 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~248 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~12 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~107 daripada 369 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~251 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~110 daripada 375 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~285 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~126 daripada 427 pemilih5570%30%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~261 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~117 daripada 393 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~246 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~109 daripada 369 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~282 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~124 daripada 422 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~254 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~112 daripada 380 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~291 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~132 daripada 440 pemilih5070%30%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~265 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~131 daripada 414 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~275 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~141 daripada 435 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~267 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~137 daripada 422 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~286 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~151 daripada 456 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~286 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~153 daripada 458 pemilih4567%33%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~278 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~148 daripada 446 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~269 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~149 daripada 436 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~281 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~162 daripada 463 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~255 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~159 daripada 433 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~241 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~162 daripada 421 pemilih4061%38%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~247 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~175 daripada 440 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~256 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~191 daripada 467 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~207 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~160 daripada 384 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~223 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~20 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~178 daripada 421 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~213 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~168 daripada 400 pemilih3558%42%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~202 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~161 daripada 382 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~207 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~164 daripada 390 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~187 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~138 daripada 341 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~211 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~146 daripada 375 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~205 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~132 daripada 353 pemilih3062%37%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~209 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~132 daripada 356 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~211 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~134 daripada 361 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~183 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~116 daripada 313 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~208 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~131 daripada 354 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~169 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~12 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~106 daripada 287 pemilih2563%37%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~181 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~113 daripada 307 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~165 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~11 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~103 daripada 279 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~173 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~12 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~108 daripada 293 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~45 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~3 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~29 daripada 77 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Cina 71.5%India 21.9%Melayu 4.6%Orang Asli 1%Lain-lain 1%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Cina: 129 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 10 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Melayu: 2 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Cina: 170 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Melayu: 3 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 200 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 33 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 183 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 5 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 203 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 38 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 4 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 215 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 2 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Cina: 229 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 45 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Melayu: 4 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 244 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 50 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 7 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 246 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 52 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 10 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 268 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 56 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 8 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 285 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 43 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 10 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Cina: 261 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 61 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Melayu: 11 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 267 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 65 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 9 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 249 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 74 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 9 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 289 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 60 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 11 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 255 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 70 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 12 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Cina: 311 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 74 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Melayu: 10 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 259 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 86 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 15 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 279 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 70 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 16 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 259 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 64 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 11 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 290 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 76 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 21 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Cina: 267 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 79 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Melayu: 9 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 264 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 86 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 14 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 268 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 73 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 14 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 281 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 73 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 6 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 314 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 78 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 17 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Cina: 293 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 74 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Melayu: 12 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 270 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 69 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 13 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 299 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 87 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 13 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 271 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 79 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 13 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 316 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 86 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 14 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Cina: 282 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 94 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Melayu: 15 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 292 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 103 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 15 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 279 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 102 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 24 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 304 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 113 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 16 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 301 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 111 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 19 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Cina: 302 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 111 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Melayu: 16 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 293 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 99 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 26 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 307 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 111 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 18 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 284 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 106 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 24 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 271 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 114 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 21 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Cina: 274 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 115 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Melayu: 32 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 315 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 109 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 30 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 231 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 112 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 29 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 275 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 110 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 22 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 261 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 96 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 23 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Orang Asli: 10 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Cina: 247 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 88 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Melayu: 37 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 256 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 99 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 26 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 234 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 83 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 18 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 250 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 25 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 221 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 92 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 28 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Cina: 236 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 92 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Melayu: 23 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 218 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 104 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 27 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 181 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 97 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 29 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 230 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 98 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 20 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 166 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 92 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 24 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Cina: 189 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 80 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Melayu: 20 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Orang Asli: 9 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 170 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 78 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 22 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 177 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 74 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 27 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 172 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 83 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 28 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 172 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 74 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 29 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Cina: 157 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 78 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Melayu: 28 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 42 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 5 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: had terendah Cina yang sangat tinggi, dan blok Melayu yang terlalu kecil untuk dibaca

Lobak kerusi berteraskan pengundi Cina: Cina 72.2%, India 21.5%, Melayu 4.2%. Kerana kaum Cina blok yang jauh terbesar, corak undi mereka banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran mengikut saluran menunjukkan ketiga-tiga kaum menyokong tiket perpaduan dengan kuat pada 2023: pemilih Cina 94.9%, pemilih India 93.4%. Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi dua fakta kukuh. Blok Cina cukup besar dan tertumpu untuk kaedah ini mengurungnya dari bawah: yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya 92.3% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, satu lantai yang sangat tinggi. Bagi pemilih India (kira-kira 3,239 undi dibuang, jauh melepasi ambang 1,000 yang kami tetapkan) lantainya sekurang-kurangnya 74.0%, juga satu majoriti mutlak yang jelas. Namun kedua-dua had itu merentasi purata kerusi 94.4%, jadi aritmetik tidak dapat memastikan sama ada Cina atau India menyokong perpaduan lebih kuat atau lebih lemah daripada kerusi secara keseluruhan; yang pasti hanya kedua-dua lantai tinggi itu.

Pemilih Melayu pula tidak boleh dibaca langsung di sini. Walaupun 4.2% komposisi kerusi bukan sifar, hanya kira-kira 633 undi Melayu dibuang di Lobak pada 2023, di bawah ambang 1,000 undi yang kami tetapkan sebagai paras minimum untuk sebarang bandingan kumpulan. Had Duncan-Davis bagi blok Melayu terbuka antara 4.1% dan hampir 100%, iaitu hampir keseluruhan julat yang mungkin, jadi kiraan undi tidak dapat mengurungnya sama sekali. Kami sengaja tidak membuat sebarang dakwaan tentang undi Melayu di Lobak: bloknya terlalu kecil untuk aritmetik ini membezakannya daripada purata kerusi. Beza antara sokongan Melayu dan India pun merentasi sifar, jadi tiada arah yang boleh disahkan antara kaum di kerusi ini. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali dua lantai Cina dan India itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu4.2%99364%
92.4%7.6%
Cina72.2%16,72065.9%
94.9%5.1%
India21.5%4,99165.3%
93.4%6.6%
Lain-lain2.1%48364%
91.8%8.2%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 13,504

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Lobak, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Berbeza dengan kubu jirannya Bukit Kepayang yang membesar, daftar Lobak sedikit mengecil, daripada 23,187 nama pada 2023 kepada 23,079 pada 2026, kurang bersih 108 orang. Di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang jauh lebih besar. Kira-kira 928 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Lobak, dan 157 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 1,085 nama masuk kesemuanya. Kerana daftar akhirnya berkurang 108, maka kira-kira 1,193 nama keluar daripada daftar sejak 2023. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.

Daripada nama baharu itu, 815 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 3.53% daripada daftar), dengan 605 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kumpulan muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 10.3% Melayu berbanding komposisi kerusi 4.2%, dengan Cina 61.1% dan India 28.3%. Jadi di kerusi yang blok terbesarnya Cina, aliran masuk pemilih muda justeru condong sedikit ke arah Melayu. Ini satu perkara untuk diperhatikan dari semasa ke semasa, bukan satu perubahan yang boleh menggerakkan kerusi ini sekarang.

Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 13,504. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (66.1%), 815 nama muda itu bersamaan kira-kira 539 undi sahaja. Kedua, majoriti 13,504 tidak memerlukan 13,504 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 6,752 pertukaran diperlukan. Walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini terlalu kecil untuk mendekati majoriti 2023; di Lobak, pemilih baharu sahaja jauh daripada mampu menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
23,187
Pemilih 2026
23,079
Perubahan
-108
Pemilih baharu muda (18–21)
815 (3.53%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 1,085 Muda 18–21 815 22 tahun ke atas 113 Pindah masuk antara DUN 157
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Cina 61.1%India 28.3%Melayu 10.3%Lain-lain 0.3%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 66.1%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026 muktamad: satu lawan satu, tanpa BN

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Lobak kini pertandingan satu lawan satu, dan dua perkara membentuk kerusi ini.

Pertama, penyandang kekal dan sudah lama berakar. PH (DAP) menamakan semula Chew Seh Yong, yang bukan wajah baharu di sini: dia memenangi Lobak pada PRU14 (2018) juga, ketika itu atas tiket PKR dalam gabungan pembangkang dengan 13,647 undi, sebelum menang sekali lagi pada 2023 dengan 14,357 undi; sebelum Lobak, dia memenangi kerusi Bahau pada PRU13 (2013) atas tiket DAP. Rekod kami mengesahkan calon 2018 dan 2023 di Lobak itu orang yang sama. Jadi dia bertanding kali ini sebagai penyandang dua penggal, di kerusi yang undinya menebal setiap pilihan raya sejak 2013.

Kedua, pihak yang menentang DAP kini hanya seorang, dan bukan BN. Di Lobak, BN tidak memfailkan sebarang calon. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS meletakkan calon gabungan itu di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Lobak salah satunya: calon gabungan pimpinan PAS, Kumar a/l S. Paramasivam, memfailkan penamaan atas logo PN. Kumar dilaporkan anggota Dewan Himpunan Penyokong PAS (DHPP), sayap penyokong bukan Islam PAS, dan menjadi satu-satunya calon India dalam pertandingan dua penjuru di kerusi yang 21.5% pemilihnya India. Kumar pula bukan calon yang sama sekali baharu bertanding, walaupun ini kali pertamanya di Lobak: rekod kami menunjukkan dia pernah bertanding kerusi Bahau atas tiket PN pada PRN 2023 dan kalah dengan 3,531 undi, dan sebelum itu bertanding Hulu Selangor sebagai calon bebas pada PRU14 (2018) dan hilang wang pertaruhan dengan 426 undi. Jadi dia pencabar berpengalaman kalah, kini di kerusi baharu. BERSATU pula, tidak seperti beberapa kerusi lain, tidak memfailkan sebarang calon di Lobak, jadi pertandingan ini benar-benar dua penjuru.

Kerana hanya ada seorang pencabar, undi menentang DAP tidak terpecah seperti di kerusi empat penjuru; ia menumpu pada satu calon PN. Tetapi tumpuan itu bermula daripada tapak yang sangat kecil. Undi PN 2023 hanya 5.6%, satu bahagian yang begitu rendah sehingga calon GERAKAN ketika itu hilang wang pertaruhannya, dan undi itu dibawa GERAKAN, bukan gabungan pimpinan PAS, jadi sama ada ia berpindah bulat-bulat kepada Kumar satu soalan terbuka, bukan satu andaian. Di kerusi yang penyandangnya menang dengan margin dua penjuru terlebar di negeri ini, tumpuan undi anti-DAP pada satu calon ialah bentuk pertandingan yang jelas, bukan satu ancaman kepada penyandang. Ini satu pemerhatian tentang struktur, bukan satu ramalan.

Profil kerusi
Parlimen
P.128 Seremban
Keluasan
24.2 km²
Kepadatan pengundi
954/km²
Kelas
Bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Enam kerusi paling selamat di Negeri Sembilan (PRN 2023, margin dua penjuru). Kesemuanya dimenangi tiket perpaduan (pihak PH); Lobak di puncak senarai.
DUNMajoriti (undi)Margin (mata)Pemenang 2023Lawan PN 2023
N11 Lobak13,50488.8Perpaduan (PH)GERAKAN
N23 Mambau14,94078.1Perpaduan (PH)PAS
N21 Bukit Kepayang19,68466.6Perpaduan (PH)BERSATU
N29 Chuah6,29862.7Perpaduan (PH)GERAKAN
N24 Seremban Jaya12,70359.2Perpaduan (PH)GERAKAN
N30 Lukut10,13558.7Perpaduan (PH)PAS

Enam margin terlebar di Negeri Sembilan kesemuanya kerusi kubu pihak PH, kebanyakannya bandar, dan Lobak di puncaknya. Ini pasangan terbalik kepada senarai kerusi paling tipis, yang diterajui BN; di hujung yang paling selamat, DAP dan sekutunya yang berkuasa. Lobak juga kerusi terakhir dalam siri 36 kajian kami, jadi ia menutup satu bulatan: kami bermula dengan Juasseh yang dimenangi 78 undi, dan menghabiskannya dengan Lobak yang dimenangi 13,504.

Jangan tersalah baca kubu yang lebar ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang; kami tidak meramal keputusan mana-mana kerusi. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: satu lawan satu, PH (DAP) menentang PN (gabungan pimpinan PAS), dengan BN tidak bertanding dan blok GERAKAN 2023 tanpa penyambung terus. Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum, tetapi tentang struktur pertandingan, iaitu siapa berhadapan siapa dan berapa banyak pihak berkongsi undi yang sama. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 94.4% itu kekal dengan PH, dan berapa ramai daripada 853 pengundi PN 2023 yang dibawa GERAKAN akan keluar sekali lagi untuk calon baharu di atas logo PN. Aritmetik bermula jauh memihak kepada penyandang di atas kubu yang paling lebar di negeri ini, tetapi struktur itu satu keadaan, bukan satu keputusan.

Sejarah banjir sekitar Lobak

2 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2017 (1 kejadian)

2017: 1kejadian1172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 0kejadian202021: 1kejadian1212022: 0kejadian222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Seremban · 2024–kini
9 kejadian banjir
166 puncak mangsa
4 puncak PPS
92024

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Seremban) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
67 /100
Tinggi purata negeri 63 — lebih tinggi

Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 6 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).

Paling terdedah: ULU TEMIANG 67KG LOBAK 67JALAN MANICKAVASAGAM 67

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Lobak

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0 %
Liputan 4G penuh purata negeri 3.5% — lebih rendah

Hampir keseluruhan Lobak mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Kos barang asas sekitar Lobak

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 6 premis

Tiada premis PriceCatcher terus dalam Lobak; paparan ini menggunakan sampel sekitar Parlimen Seremban.

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Seremban

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini