Rahang: Kubu DAP dalam Pertandingan Empat Penjuru, Undi GERAKAN 2023 Tanpa Waris Logo PN
Oleh Meja Analisis pilihanraya.my · 2026-07-19
Rahang kerusi berteraskan pengundi Cina di tengah Seremban, dan sudah lama di tangan DAP. Pada PRN 2023, Siau Meow Kong mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 9,868 undi menentang calon PN Lee Boon Shian daripada GERAKAN yang mendapat 3,436; majoriti 6,432 daripada 13,304 undi sah, margin dua penjuru 48.3 mata, antara kubu paling selamat di negeri ini. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan empat penjuru, dan strukturnya mengubah kerusi ini dua arah sekali gus. Di pihak yang menang, tiket perpaduan 2023 terbelah: Siau Meow Kong dinamakan semula oleh PH (DAP), sementara BN kini berdiri sendiri dengan Yap Siok Moy daripada MCA, calon yang pernah kalah di Rahang sendiri pada 2018. Di pihak yang kalah, tiada calon gabungan pimpinan PAS di Rahang kerana BN yang bertanding, jadi 3,436 undi GERAKAN 2023 tiada waris di atas logo PN; BERSATU pula memfailkan Tang Jay Son atas lambang parti sendiri, satu pihak berasingan. PSM turut memfailkan Tinagaran a/l Subramaniam. Apabila undi menentang DAP terpecah antara BN, BERSATU dan PSM sementara blok GERAKAN tergantung tanpa calon sehaluan, pecahan itu lazimnya melindungi penyandang.
Penamaan calon 18 Julai 2026 · mengundi 1 Ogos 2026.
Rahang terletak dalam Parlimen P.130 Rasah, di tengah bandar Seremban. Menurut pengelasan kami ia kerusi bandar yang padat, kira-kira 2,816 pemilih bagi setiap kilometer persegi dalam kawasan seluas hanya 7 kilometer persegi. Kaum Cina blok terbesar di sini tetapi tidak melebihi separuh: Cina 49.1%, India 24.5% dan Melayu 23.6%, dengan selebihnya kaum lain. Kerusi ini sudah lama di tangan DAP.
Pada PRN 2023, Siau Meow Kong mempertahankan Rahang di bawah tiket perpaduan dengan 9,868 undi menentang calon PN Lee Boon Shian daripada GERAKAN, yang mendapat 3,436 undi. Majoritinya 6,432 daripada 13,304 undi sah, dan tiada calon ketiga.
Beza bahagian undi antara dua calon itu ialah 48.3 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Rahang hanya ada dua calon pada 2023, angka ini sama dengan majoriti dibahagi jumlah undi. Ia antara margin paling lebar di Negeri Sembilan; Rahang salah satu kubu paling selamat di negeri ini pada 2023. Yang mengubah kerusi ini bagi 2026 bukan angka 48.3 itu, tetapi strukturnya, iaitu bentuk pertandingan dan siapa lawan siapa, dan kita kembali kepadanya di penghujung.
Jumlah undi sah 13,304. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh
dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.
Kubu DAP yang bertahan, dengan lawan yang bertukar bentuk
Tiga keputusan terakhir Rahang menunjukkan satu kerusi yang tidak pernah lepas dari tangan pihak yang diwakili DAP, tetapi bentuk pihak lawannya bertukar setiap kali.
Pada PRU13 (2013), Pakatan Rakyat menang di Rahang dengan 57.9% menentang BN 42.1%, dan calon pembangkang itu daripada DAP. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 57.9% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Perlu diberi perhatian: sempadan Rahang pada 2013 berbeza kira-kira 14.9% daripada sempadan sekarang kerana persempadanan semula 2018, melepasi paras yang kami tetapkan untuk memberi amaran, jadi baris 2013 dibaca sebagai konteks sejarah dan bukan bandingan sebaris demi sebaris dengan tahun-tahun kemudian.
Pada PRU14 (2018), pertandingan pada dasarnya dua penjuru, PH 74.0% menentang BN 25.5%. Tiada blok PN di Rahang pada 2018; carta menunjukkan PN sifar kerana PAS mahupun mana-mana calon berhaluan PN tidak bertanding langsung di sini pada tahun itu, jadi tidak ada apa-apa undi 2018 yang boleh dibaca sebagai undi PAS. Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Rahang menunjukkan PH 75.4%, BN 14.6% dan blok PN 10.0%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 61 mata. Angka 2022 ini meliputi 91.8% pengundi kerusi ini; bakinya, kira-kira 1,700 pengundi awal dan pos, tiada dalam kiraan saluran, jadi ia bukan undi penuh kerusi pada 2022.
Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH (DAP), dan tiket itu mendapat 74.2% menentang PN (GERAKAN) 25.8%. Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 83.2% pada 2013 kepada 80.8% pada 2018, 71.7% pada 2022 dan 66.8% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.
Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018)keluar mengundi 80.8%
BN 25.5%PH 74%
PRU15 (2022)keluar mengundi 71.7%
BN 14.6%PH 75.4%PN 10%
PRN 2023pakatankeluar mengundi 66.8%
Perpaduan 74.2%PN 25.8%
PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan
PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.
Jurang umur: warga emas paling menyokong perpaduan, dan arahnya kali ini dapat disahkan
Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Rahang pada 2023 hampir serupa mengikut umur: kira-kira 65.6% dalam kalangan golongan muda, 66.2% pertengahan umur, dan 63.8% warga emas. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan sokongan kepada tiket perpaduan meningkat dengan umur: golongan muda 60.3%, pertengahan umur 73.6%, dan warga emas 89.2%.
Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Rahang ujian ini mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara +17.2 dan +43.0 mata, satu julat yang keseluruhannya di atas sifar. Jadi arahnya pasti, warga emas memang lebih menyokong perpaduan daripada golongan muda. Tetapi kerana julat itu lebar, kami hanya boleh sahkan arahnya, bukan saiz tepat jurang itu; jangan baca angka jurang sehingga ke titik perpuluhan.
Ujian yang sama mengesahkan dua lantai yang bermakna. Warga emas memberi sekurang-kurangnya 85.1% undi mereka kepada tiket perpaduan, dan pertengahan umur sekurang-kurangnya 64.5%, kedua-duanya majoriti mutlak (lebih separuh undi). Bagi golongan muda pula, had terendah yang boleh dipastikan hanya 49.6%, sedikit di bawah separuh, jadi walaupun anggaran ekologi menampakkan majoriti muda menyokong perpaduan, aritmetik tidak dapat mengesahkan bahawa lebih separuh mereka berbuat demikian.
Kumpulan umur (2023)
Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran
ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan
satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.
Muda5,980 pengundi · 30% daripada jumlah pemilih
· keluar 65.6%
Perpaduan 60.3%PN 39.7%
Pertengahan6,950 pengundi · 34% daripada jumlah pemilih
· keluar 66.2%
Perpaduan 73.6%PN 26.4%
Warga emas7,249 pengundi · 36% daripada jumlah pemilih
· keluar 63.8%
Perpaduan 89.2%PN 10.8%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)
Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan:
pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang
kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.
Perpaduan 81.3%PN 18.7%Tidak mengundi 36.3%drpd daftar
Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun
2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi
baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.
Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)
Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi
berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini
termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.
Cina 43.5%Melayu 30.7%India 22.4%Lain-lain 3.2%Orang Asli 0.1%
Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan
di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.
Undi kaum: had terendah Cina yang tinggi, selebihnya anggaran
Rahang kerusi berteraskan pengundi Cina: Cina 49.1%, India 24.5%, Melayu 23.6%. Kerana kaum Cina blok terbesar, corak undi mereka banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran mengikut saluran menunjukkan pemilih Cina paling kuat menyokong tiket perpaduan pada 2023 (90.0%), diikuti pemilih India (80.6%), sementara pemilih Melayu berpecah lebih rata antara perpaduan (50.2%) dan blok GERAKAN. Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini.
Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi satu fakta kukuh bagi pemilih Cina. Blok Cina cukup besar dan tertumpu untuk kaedah ini mengurungnya dari bawah: yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya 79.0% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, satu majoriti mutlak yang jelas melepasi purata kerusi 74.2%. Jadi walaupun angka tepatnya tidak dapat dikunci, arahnya pasti: pemilih Cina menyokong perpaduan lebih kuat daripada kerusi secara keseluruhan.
Bagi pemilih Melayu pula, hadnya antara 20.6% dan 64.3% sokongan kepada perpaduan. Julat itu keseluruhannya di bawah purata kerusi 74.2%, jadi yang dapat dipastikan ialah satu had tertinggi: sokongan Melayu kepada perpaduan tidak melebihi 64.3%, iaitu lebih rendah daripada purata kerusi. Bagi pemilih India, walaupun bilangan mereka (kira-kira 4,559) jauh melepasi ambang 1,000 yang kami tetapkan, kedua-dua had terbuka luas (antara 48.0% dan hampir 100%): had bawahnya di bawah separuh dan had atasnya tersekat hampir pada 100%, jadi kiraan undi tidak dapat memastikan sama ada majoriti pemilih India menyokong perpaduan. Ini kes kaedah nampak kumpulan itu tetapi aritmetik tidak dapat mengurungnya, kerana blok India lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran. Beza antara sokongan Melayu dan India pula merentasi sifar, jadi tiada arah yang boleh disahkan antara dua kaum itu. Kaum lain (kira-kira 664 orang) terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000, untuk dibandingkan dengan bermakna. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali had terendah Cina dan had tertinggi Melayu itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.
Komposisi kaum dan corak undi
Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran
ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan
lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu
calon sahaja bagi setiap kerusi.
Kaum
KomposisiPRU15
Pengundi2023
Keluar2023
Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu
23.6%
5,893
68.1%
50.2%49.8%
Cina
49.1%
9,063
65.2%
90%10%
India
24.5%
4,559
61.5%
80.6%19.4%
Lain-lain
2.8%
664
64.1%
69.1%30.9%
1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 6,432
Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Rahang, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.
Daftar Rahang mengecil, daripada 20,179 nama pada 2023 kepada 19,715 pada 2026, susut bersih 464 orang. Namun di sebalik angka bersih itu ada pusing ganti yang lebih besar. Kira-kira 1,059 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Rahang, dan 281 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 1,340 nama masuk kesemuanya. Kerana daftar tetap susut 464 selepas itu, maka kira-kira 1,804 nama keluar daripada daftar sejak 2023, lebih ramai daripada yang masuk. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.
Daripada 1,059 nama baharu itu, 596 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 3.02% daripada daftar), dengan 416 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kumpulan muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 47.7% Melayu berbanding komposisi kerusi 23.6%, manakala 463 nama baharu yang lebih berumur pula lebih Melayu lagi, kira-kira 81.6%. Jadi di kerusi yang blok terbesarnya Cina, aliran masuk pemilih baharu justeru condong ke arah Melayu. Bilangannya kecil, jadi ini satu perkara untuk diperhatikan dari semasa ke semasa, bukan satu perubahan yang boleh menggerakkan kerusi ini sekarang.
Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 6,432. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (66.8%), 596 nama muda itu bersamaan kira-kira 398 undi sahaja. Kedua, majoriti 6,432 tidak memerlukan 6,432 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 3,216 pertukaran diperlukan. Namun walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Rahang, pemilih baharu sahaja jauh daripada mampu menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.
Daftar pemilih 2026 diukur
Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama
persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar
rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan
angka ini sama persis.
Pemilih 2023
20,179
Pemilih 2026
19,715
Perubahan
-464
Pemilih baharu muda (18–21)
596 (3.02%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 1,340Muda 18–21 59622 tahun ke atas 463Pindah masuk antara DUN 281
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 47.7%Cina 30.4%India 21.1%Lain-lain 0.8%
Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023;
pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan
semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah
dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 66.8%.
Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti,
kelakuannya tidak.
Struktur 2026 muktamad: empat penjuru, tiket perpaduan terbelah
Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Rahang kini pertandingan empat penjuru, dan dua perkara mengubah bentuk pertandingan sekali gus.
Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah, tetapi penyandangnya kekal. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Siau Meow Kong atas tiket PH (DAP), dengan BN sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, PH menamakan semula Siau Meow Kong, jadi kali ini kelebihan seorang penyandang berpihak kepada DAP. Pada masa yang sama, BN kini berdiri sendiri, memfailkan Yap Siok Moy daripada MCA, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berlawan. Yap Siok Moy bukan wajah baharu di Rahang: dia bertanding kerusi ini pada PRU14 (2018) atas tiket BN dan kalah dengan 3,458 undi. Di atas kertas, kedudukan BN untuk menarik undi sendiri di sini tidak kukuh: apabila BN dan PH bertanding berasingan pada 2022, PH mendahului BN kira-kira 61 mata.
Kedua, blok yang kalah pada 2023 juga tanpa waris di atas logonya. Undi 3,436 yang diberikan kepada calon GERAKAN Lee Boon Shian atas logo PN pada 2023 kini tiada calon sehaluan di atas logo itu. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS meletakkan calon gabungan hanya di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding. Rahang bukan salah satunya, kerana di sini BN yang bertanding, jadi tiada calon logo PN di kerusi ini. BERSATU pula memfailkan Tang Jay Son atas lambang parti sendiri, bukan lambang PN; dia pernah bertanding kerusi Chuah atas tiket PN pada PRN 2023 dan kalah, jadi dia calon yang berpengalaman tetapi bertanding buat kali pertama di Rahang. BERSATU satu pihak yang berasingan, bukan sambungan blok GERAKAN 2023; maka undi GERAKAN itu tidak boleh dianggap berpindah bulat-bulat kepada Tang. Penjuru keempat ialah Parti Sosialis Malaysia (PSM), yang memfailkan Tinagaran a/l Subramaniam; beliau pernah bertanding kerusi Parlimen Rembau pada PRU15 (2022) atas tiket PSM dan hilang wang pertaruhan dengan 779 undi, dan rekod kami tidak menunjukkan beliau pernah bertanding di Rahang. PSM satu pihak yang tersendiri, bukan sebahagian mana-mana blok besar.
Bentuk pertandingan yang terbit daripada kedua-dua perubahan itu memihak kepada pihak yang mempertahankan kerusi. Siau Meow Kong, penyandang daripada DAP, berhadapan tiga pencabar yang menarik sokongan daripada kumpulan pengundi yang berlainan: Yap Siok Moy daripada MCA bersaing terutamanya untuk undi Cina yang menjadi teras kubu DAP, sementara Tang Jay Son daripada BERSATU bersaing terutamanya untuk undi Melayu dan pengundi anti-DAP, dan Tinagaran daripada PSM menarik sebahagian kecil undi lagi. Apabila undi menentang penyandang terbahagi antara tiga pihak begitu, sementara blok GERAKAN 2023 tergantung tanpa calon sehaluan, pecahan itu lazimnya melindungi penyandang, bukan mengancamnya. Tambahan pula, undi anti-DAP di sini kecil untuk bermula: penyandang menang dengan margin 48.3 mata pada 2023. Ini satu kelebihan struktur di atas kubu yang sedia lebar, bukan jaminan; ia bergantung kepada sejauh mana undi perpaduan 2023 kekal dengan PH dan tidak mengalir kepada BN.
Profil kerusi
Parlimen
P.130 Rasah
Keluasan
7 km²
Kepadatan pengundi
2,816/km²
Kelas
Bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)
Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi
kaum daripada skoresyit PRU15.
Empat calon yang memfailkan penamaan di Rahang pada 18 Julai 2026, mengikut daftar rasmi SPR. Penyandang 2023, Siau Meow Kong, bertanding semula.
Calon
Parti / lambang
Rekod pertandingan
Siau Meow Kong
PH (DAP)
Menang Rahang 2023 (penyandang); tiada rekod bertanding lebih awal dalam simpanan kami
Yap Siok Moy
BN (MCA)
Kalah di Rahang 2018 atas tiket BN (3,458 undi)
Tang Jay Son
BERSATU (lambang sendiri)
Kalah di Chuah atas tiket PN 2023; kali pertama di Rahang
Tinagaran a/l Subramaniam
PSM
Hilang wang pertaruhan di Parlimen Rembau 2022 (PSM, 779 undi); kali pertama di Rahang
Rahang kubu DAP yang lebar, dan kali ini kerusi ini dipertahankan oleh penyandang yang sama, Siau Meow Kong. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: empat penjuru, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara PH dan BN, dan blok GERAKAN 2023 tanpa calon logo PN sementara BERSATU dan PSM masuk sebagai pihak berasingan. Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum, tetapi tentang struktur pertandingan, iaitu siapa berhadapan siapa dan berapa banyak pihak berkongsi undi yang sama. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 74.2% itu kekal dengan PH dan berapa banyak mengalir kepada BN, dan ke mana perginya 3,436 undi GERAKAN yang kini tanpa calon sehaluan. Aritmetik pecahan undi bermula memihak kepada penyandang di atas kubu yang sedia lebar, tetapi struktur itu satu kelebihan, bukan keputusan.
Sejarah banjir sekitar Rahang
19 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2022 (7 kejadian)
Rekod rasmi JPSData orang ramai
Memuatkan peta…
Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.
Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.
Rekod rasmi NADMADaerah Seremban · 2024–kini
9kejadian banjir
166puncak mangsa
4puncak PPS
Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Seremban) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.
Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my
Risiko iklim strukturUnjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
67/100
Tinggipurata negeri 63 — lebih tinggi
Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 9 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).
Paling terdedah:KAMPONG PONDOK 67PEKAN RASAH 67RAHANG TIMOR 67
Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.
Liputan 4G di Rahang
Jurang digital 4GLiputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0%
Liputan 4G penuhpurata negeri 3.5% — lebih rendah
Hampir keseluruhan Rahang mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.
Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).
Kos barang asas sekitar Rahang
Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 3
premis