Kajian kerusi · N29 CHUAH

Chuah: Penyandang PKR Yew Boon Lye Kini Dua Penjuru Lawan MCA, dan Blok GERAKAN 1,874 Undi Tanpa Calon

Chuah kerusi separa bandar berteraskan pengundi Cina di Parlimen Port Dickson, dan sudah di tangan PKR sejak 2008. Pada PRN 2023, Yew Boon Lye mempertahankannya di bawah tiket perpaduan berlambang PKR dengan 8,172 undi menentang calon PN (GERAKAN) Tang Jay Son yang mendapat 1,874; majoriti 6,298 daripada 10,046 undi sah, margin dua penjuru 62.7 mata, antara kubu paling selamat di negeri ini. Penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan dua penjuru berulang, tetapi susunannya berubah. Tiket perpaduan 2023 terbelah: Yew Boon Lye dinamakan semula oleh PH, sementara BN kini berdiri sendiri dengan Pau Jeou Ching daripada MCA, yang rekod kami tidak menunjukkan pernah bertanding sebelum ini. Di pihak yang kalah, tiada calon gabungan pimpinan PAS mahupun BERSATU di Chuah, jadi 1,874 undi GERAKAN 2023 tiada calon sehaluan lagi untuk disokong di atas kertas undi. Petunjuk terkini bagaimana BN dan PH terbahagi apabila berasingan datang daripada PRU15 2022: PH mendahului BN kira-kira 49 mata.

Calon bertanding · 2

Semua calon →
Datuk Yew Boon Lye
Datuk Yew Boon Lye Penyandang
DAP PH
Pau Jeou Ching
Pau Jeou Ching
MCA BN

Chuah terletak dalam Parlimen P.132 Port Dickson, di barat daya Negeri Sembilan. Menurut pengelasan kami ia kerusi separa bandar, kira-kira 138 pemilih bagi setiap kilometer persegi dalam kawasan seluas 109.9 kilometer persegi. Kaum Cina blok terbesar dan majoriti komposisi di sini: Cina 54.5%, Melayu 23.2% dan India 21.6%, dengan selebihnya kaum lain. Kerusi ini sudah di tangan PKR sejak 2008.

Pada PRN 2023, Yew Boon Lye mempertahankan Chuah di bawah tiket perpaduan berlambang PKR dengan 8,172 undi menentang calon PN (GERAKAN) Tang Jay Son, yang mendapat 1,874 undi. Majoritinya 6,298 daripada 10,046 undi sah. Beza bahagian undi antara dua calon itu ialah 62.7 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Chuah tiada calon ketiga pada 2023, margin dua penjuru ini sama tepat dengan majoriti dibahagi jumlah undi; kedua-duanya berbeza hanya apabila ada undi calon ketiga, dan di sini tiada. Itu antara majoriti paling selesa di negeri ini. Bagi 2026, penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan dua penjuru berulang, tetapi dengan susunan yang berubah; kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (PKR) · majoriti 6,298 undi (62.7 mata)

Perpaduan (BN+PH) 81.3% · 8,172
PN 18.7% · 1,874

Jumlah undi sah 10,046. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu PKR yang bertahan, dengan lawan yang bertukar bentuk

Chuah bukan kerusi yang baru bertukar tangan. BN (MCA) memenanginya pada 2004, tetapi PKR merampasnya pada 2008 dan mempertahankannya empat penggal berturut-turut sejak itu: Chai Tong Chai pada 2008 dan 2013, Yek Diew Ching pada 2018, dan Yew Boon Lye pada 2023. Yang berubah setiap kali ialah bentuk pihak lawannya.

Pada PRU13 (2013), pertandingan dua penjuru: calon Pakatan Rakyat berlogo PKR menang dengan 63.5% menentang BN 36.5%. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 63.5% itu undi pembangkang yang lebih luas, termasuk pengundi yang menolak BN atas pelbagai sebab, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Sempadan Chuah pada 2013 sama dengan sekarang (tiada pengundi terjejas persempadanan semula 2018), jadi baris ini boleh dibaca terus.

Pada PRU14 (2018), pertandingan dua penjuru bersih: PH 65.8% menentang BN 34.2%, tanpa calon ketiga. Satu perkara patut ditegaskan di Chuah: pada 2018 tiada langsung calon PN, PAS mahupun BERSATU di sini, bukan sekadar PAS yang tidak bertanding, malah tiada mana-mana blok ketiga. Jadi lajur PN 2018 kerusi ini kosong, dan sesiapa yang membaca blok PN 2018 di Chuah sedang membaca sesuatu yang tidak wujud. Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Chuah menunjukkan PH 70.2%, BN 21.3% dan blok PN 7.7%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 49 mata. Angka 2022 ini meliputi 99.8% pengundi kerusi ini, jadi ia hampir keseluruhan undi kerusi pada tahun itu.

Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH (PKR), dan tiket itu mendapat 81.3% menentang PN (GERAKAN) 18.7%. Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 85.7% pada 2013 kepada 85.1% pada 2018, 76.3% pada 2022 dan 67.3% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 85.1%
BN 34.2%PH 65.8%
PRU15 (2022) keluar mengundi 76.3%
BN 21.3%PH 70.2%PN 7.7%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 67.3%
Perpaduan 81.3%PN 18.7%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: warga emas dianggarkan paling menyokong perpaduan, tetapi arahnya tidak dapat disahkan

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Chuah pada 2023 tidak jauh berbeza antara kumpulan umur: kira-kira 64.8% dalam kalangan golongan muda, 68.6% pertengahan umur, dan 67.2% warga emas. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan sokongan kepada tiket perpaduan meningkat sedikit dengan umur: golongan muda 78.5%, pertengahan umur 81.7%, dan warga emas 84.8%.

Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Chuah, ujian ini tidak dapat mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara -5.4 dan +19.3 mata, satu julat yang merentasi sifar. Jadi walaupun anggaran ekologi menunjukkan warga emas lebih menyokong perpaduan, aritmetik tidak dapat mengesahkan arah itu; Chuah menyertai kerusi dalam siri ini seperti Jeram Padang dan Seri Menanti yang gagal ujian arah umur.

Apa yang ujian itu sahkan ialah satu lantai bagi setiap kumpulan umur: golongan muda memberi sekurang-kurangnya 72.5% undi mereka kepada tiket perpaduan, pertengahan umur sekurang-kurangnya 72.7%, dan warga emas sekurang-kurangnya 78.9%. Ketiga-tiganya majoriti mutlak (lebih separuh undi). Jadi walaupun arah jurang antara muda dan tua tidak dapat dikunci, tiada kumpulan umur di Chuah yang, mengikut aritmetik, memberi kurang daripada separuh undinya kepada perpaduan pada 2023.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 5,379 pengundi · 36% daripada jumlah pemilih · keluar 64.8%
Perpaduan 78.5%PN 21.5%
Pertengahan 5,629 pengundi · 37% daripada jumlah pemilih · keluar 68.6%
Perpaduan 81.7%PN 18.3%
Warga emas 4,085 pengundi · 27% daripada jumlah pemilih · keluar 67.2%
Perpaduan 84.8%PN 15.2%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 81.5%PN 18.5% Tidak mengundi 33.2% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~43 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~9 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~39 daripada 92 pemilih8057%42%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~56 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~11 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~48 daripada 117 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~53 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~10 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~46 daripada 111 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~56 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~10 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~45 daripada 113 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~68 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~12 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~45 daripada 127 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~72 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~49 daripada 136 pemilih7563%36%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~83 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~57 daripada 158 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~81 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~54 daripada 152 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~81 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~56 daripada 154 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~77 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~48 daripada 141 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~120 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~61 daripada 204 pemilih7069%30%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~124 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~60 daripada 207 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~118 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~20 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~53 daripada 193 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~126 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~54 daripada 201 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~132 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~57 daripada 213 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~135 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~59 daripada 218 pemilih6572%27%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~134 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~22 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~59 daripada 217 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~136 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~22 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~60 daripada 220 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~167 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~75 daripada 273 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~131 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~62 daripada 222 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~152 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~75 daripada 258 pemilih6070%29%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~162 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~85 daripada 284 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~138 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~70 daripada 239 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~135 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~68 daripada 233 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~150 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 262 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~156 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~31 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 267 pemilih5570%30%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~164 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~84 daripada 285 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~159 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~84 daripada 281 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~172 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~92 daripada 301 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~177 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~44 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~100 daripada 323 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~167 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~38 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~96 daripada 303 pemilih5068%32%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~161 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~39 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 294 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~138 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 251 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~151 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~91 daripada 279 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~167 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~38 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~99 daripada 305 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~152 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~38 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~90 daripada 281 pemilih4568%32%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~146 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~34 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~89 daripada 271 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~154 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~98 daripada 288 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~162 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~106 daripada 305 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~164 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~110 daripada 310 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~163 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~111 daripada 310 pemilih4064%36%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~158 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~109 daripada 301 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~175 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~39 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~121 daripada 336 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~135 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~34 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~95 daripada 264 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~167 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~39 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~114 daripada 321 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~130 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~95 daripada 261 pemilih3563%36%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~149 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~40 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~110 daripada 299 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~148 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~108 daripada 293 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~148 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~108 daripada 294 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~142 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~39 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~105 daripada 288 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~138 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~103 daripada 284 pemilih3063%36%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~136 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~97 daripada 276 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~132 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~87 daripada 261 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~124 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~83 daripada 246 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~138 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~43 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~92 daripada 273 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~127 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~38 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~85 daripada 250 pemilih2566%34%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~121 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~34 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~80 daripada 236 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~126 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~40 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~85 daripada 252 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~116 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~38 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 232 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~42 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~28 daripada 84 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Cina 53.4%Melayu 24.8%India 21.1%Lain-lain 0.7%Orang Asli 0%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Cina: 51 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Melayu: 13 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 11 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Cina: 56 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Melayu: 21 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 16 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 65 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 14 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 57 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 20 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 72 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 15 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 20 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 85 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 13 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 22 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Cina: 86 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Melayu: 29 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 22 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 82 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 20 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 40 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 89 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 27 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 73 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 25 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 108 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 32 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 45 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Cina: 109 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Melayu: 41 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 44 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 108 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 44 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 30 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 112 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 27 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 45 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 117 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 39 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 44 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 125 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 35 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 50 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Cina: 135 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Melayu: 39 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 34 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 118 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 40 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 44 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 140 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 61 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 55 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 127 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 40 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 47 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 151 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 39 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 52 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Cina: 154 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Melayu: 63 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 55 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 140 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 47 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 42 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 136 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 49 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 43 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 140 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 57 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 49 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 162 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 48 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 46 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Cina: 158 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Melayu: 66 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 47 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 143 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 66 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 57 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 168 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 68 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 56 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 153 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 75 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 82 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 169 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 51 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 71 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Cina: 139 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Melayu: 76 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 69 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 136 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 48 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 57 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 142 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 66 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 58 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 165 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 63 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 66 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 155 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 57 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 63 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Cina: 151 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Melayu: 53 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 63 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 161 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 65 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 58 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 165 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 65 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 68 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 169 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 62 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 74 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 162 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 77 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 65 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Cina: 153 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Melayu: 70 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 73 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 177 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 69 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 80 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 131 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 67 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 61 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 179 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 68 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 66 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 126 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 75 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 56 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Cina: 136 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Melayu: 80 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 75 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 149 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 71 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 67 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 134 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 90 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 64 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 141 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 98 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 52 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 118 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 94 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 66 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Cina: 126 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Melayu: 98 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 55 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 108 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 102 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 50 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 101 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 95 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 49 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 106 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 99 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 62 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 111 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 87 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 49 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Cina: 96 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Melayu: 89 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 51 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 115 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 85 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 48 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 92 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 87 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 47 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 103 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 83 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 45 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 94 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 90 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 44 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Cina: 109 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Melayu: 87 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 44 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 39 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 31 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 16 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: had terendah Cina yang kukuh, blok Melayu dan India yang tidak dapat dikurung

Chuah kerusi berteraskan pengundi Cina: Cina 54.5%, Melayu 23.2%, India 21.6%. Komposisi ini diambil daripada kad markah PRU15, sumber yang sama digunakan untuk mengelaskan kerusi. Kerana kaum Cina blok terbesar, corak undi mereka banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran mengikut saluran menunjukkan ketiga-tiga kumpulan condong kepada tiket perpaduan pada 2023: Cina 84.8%, India 83.2%, dan Melayu 72.6%. Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi satu fakta kukuh dan dua yang terbuka. Fakta kukuh itu bagi pemilih Cina: blok Cina cukup besar dan tertumpu untuk kaedah ini mengurungnya dari bawah, jadi yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya 68.1% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, satu majoriti mutlak yang jelas. Perhatikan hadnya: lantai 68.1% itu masih di bawah purata kerusi 81.3%, jadi aritmetik hanya mengesahkan pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya majoriti mutlak, bukan sama ada mereka di atas atau di bawah purata kerusi.

Dua yang terbuka itu ialah pemilih Melayu dan India. Bagi pemilih India (kira-kira 3,230), hadnya antara 46.6% dan hampir 100%: had bawahnya di bawah separuh dan had atasnya tersekat hampir pada 100%, jadi kiraan undi tidak dapat memastikan sama ada majoriti pemilih India menyokong perpaduan. Bagi pemilih Melayu (kira-kira 3,578), hadnya lebih luas lagi, antara 29.0% dan 99.6%, hampir tidak mengurung apa-apa. Beza antara sokongan Melayu dan India pula merentasi sifar (antara -71.0 dan +53.0 mata), jadi tiada arah yang boleh disahkan antara dua kaum itu. Kaum lain (kira-kira 118 orang) terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000, untuk dibandingkan dengan bermakna. Ini keadaan yang kaedahnya nampak blok Cina dan dapat mengurungnya dari bawah, tetapi bagi Melayu dan India kaedah itu nampak kumpulannya namun aritmetik tidak dapat mengurungnya, kerana kedua-dua blok itu lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali had terendah Cina itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu23.2%3,57868.3%
72.6%27.5%
Cina54.5%8,16766.9%
84.8%15.2%
India21.6%3,23065.3%
83.2%16.9%
Lain-lain0.7%11867.3%
77%23%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 6,298

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Chuah iaitu 15,129, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Daftar Chuah membesar sedikit sahaja, daripada 15,093 nama pada 2023 kepada 15,129 pada 2026, tambahan bersih 36 orang. Namun di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang jauh lebih besar. Kira-kira 779 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Chuah, dan 36 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 815 nama masuk kesemuanya. Kerana daftar hanya membesar 36 selepas itu, maka kira-kira 779 nama keluar daripada daftar sejak 2023. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.

Daripada 779 nama baharu itu, 701 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 4.63% daripada daftar), dengan 554 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kohort muda baharu ini kurang Cina berbanding kerusi secara keseluruhan, kira-kira 44.1% Cina, 37.4% Melayu dan 18.5% India, berbanding komposisi kerusi 54.5% Cina. Jadi di kerusi yang blok terbesarnya Cina, aliran masuk pemilih baharu justeru lebih seimbang antara Cina dan Melayu. Bilangannya kecil, jadi ini satu perkara untuk diperhatikan dari semasa ke semasa, bukan satu perubahan yang boleh menggerakkan kerusi ini sekarang.

Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 6,298. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (67.3%), 701 nama muda itu bersamaan kira-kira 472 undi sahaja. Kedua, majoriti 6,298 tidak memerlukan 6,298 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 3,149 pertukaran diperlukan. Walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Chuah, pemilih baharu sahaja jauh daripada mampu menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
15,093
Pemilih 2026
15,129
Perubahan
+36
Pemilih baharu muda (18–21)
701 (4.63%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 815 Muda 18–21 701 22 tahun ke atas 78 Pindah masuk antara DUN 36
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Cina 44.1%Melayu 37.4%India 18.5%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 67.3%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026 muktamad: bekas rakan tiket kini berlawan, dan blok GERAKAN tanpa calon

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Chuah kekal pertandingan dua penjuru, tetapi dua perkara mengubah bentuknya sekali gus.

Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah, tetapi penyandangnya kekal. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Yew Boon Lye atas tiket PH berlambang PKR, dengan BN sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, PH menamakan semula Yew Boon Lye, jadi kali ini kelebihan seorang penyandang berpihak kepada PKR. Pada masa yang sama, BN kini berdiri sendiri, memfailkan Pau Jeou Ching daripada MCA, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berlawan. Rekod kami tidak menunjukkan Pau Jeou Ching pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini; setakat rekod, ini pertandingan pertamanya. Petunjuk terdekat bagaimana undi perpaduan mungkin terbahagi ialah PRU15 (2022), satu-satunya keputusan terkini apabila BN dan PH bertanding sebagai lawan: PH 70.2% berbanding BN 21.3%, iaitu PH mendahului kira-kira 49 mata. Tambah pula Yew Boon Lye membawa kelebihan penyandang. Jadi di atas kertas, kedudukan PKR dalam pembahagian ini jauh lebih kukuh daripada MCA. Namun dua perkara perlu diperhatikan: angka 2022 itu diambil ketika blok PN masih ada di atas kertas undi dan menyerap sebahagian undi, keadaan yang tidak berulang dengan cara yang sama pada 2026; dan walaupun BN secara rasmi menyokong calon PH di bawah satu tiket pada 2023, kiraan undi tidak dapat menjejaki bagaimana setiap pengundi memilih, jadi berapa banyak sokongan itu kekal dengan PH apabila BN kini berdiri sendiri masih soalan terbuka.

Kedua, blok GERAKAN 2023 tiada calon. Di Chuah, tiada calon gabungan pimpinan PAS dan tiada calon BERSATU pada 2026. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS hanya meletakkan calon gabungan itu di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Chuah kerusi yang BN pertandingkan, jadi bukan antaranya; BERSATU pula tidak memfailkan calon di sini langsung. Maka 1,874 undi yang diberikan kepada calon PN berlambang GERAKAN pada 2023, iaitu 18.7% kerusi ini, tiada calon sehaluan lagi untuk disokong di atas kertas undi. GERAKAN sebuah parti dalam gabungan PN, tetapi berbeza daripada PAS dan BERSATU; jadi undi ini bukan undi PAS, dan tidak boleh dianggap berpindah bulat-bulat kepada mana-mana pihak. Ke mana perginya undi itu ialah soalan terbuka. Sebahagian pengundi GERAKAN mungkin tinggal di rumah kerana tiada calon sehaluan; sebahagian mungkin condong kepada BN, sebahagian lagi kepada PH. Kiraan sahaja tidak dapat mengesahkan mana-mana arah ini, dan tiada bahagian undi PN 2023 di negeri jiran yang boleh kami pindahkan terus ke Chuah, kerana di sini tiada calon PN untuk mewarisinya.

Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum. Ia tentang struktur pertandingan: siapa berhadapan siapa, dan undi siapa yang kini tiada rumah. Struktur penuh Chuah kini muktamad: dua penjuru, PH (PKR) lawan BN (MCA), dengan blok GERAKAN 1,874 undi yang kini tanpa calon.

Profil kerusi
Parlimen
P.132 Port Dickson
Keluasan
109.9 km²
Kepadatan pengundi
138/km²
Kelas
Separa bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Dua calon yang memfailkan penamaan di Chuah pada 18 Julai 2026, mengikut daftar rasmi SPR. Penyandang 2023, Yew Boon Lye, bertanding semula.
CalonParti / lambangRekod pertandingan
Yew Boon LyePH (PKR)Menang Chuah 2023 (penyandang); tiada rekod pertandingan lain dalam simpanan kami
Pau Jeou ChingBN (MCA)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami; setakat rekod, kali pertama

Chuah kubu PKR yang lebar, dan kali ini kerusi ini dipertahankan oleh penyandang yang sama, Yew Boon Lye. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: dua penjuru, PH (PKR) lawan BN (MCA), dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara dua bekas rakan, dan blok GERAKAN 2023 tanpa calon sehaluan di atas kertas undi. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 81.3% itu kekal dengan PH dan berapa banyak mengalir kepada BN, dan ke mana perginya 1,874 undi GERAKAN yang kini tanpa rumah. Di atas kertas, penyandang bermula jauh di hadapan, tetapi itu satu kedudukan permulaan, bukan satu keputusan.

Sejarah banjir sekitar Chuah

4 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2020 (3 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 3kejadian3202021: 1kejadian1212022: 0kejadian222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Port Dickson · 2024–kini
15 kejadian banjir
361 puncak mangsa
8 puncak PPS
12202432025

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Port Dickson) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
72.6 /100
Sangat tinggi purata negeri 63 — lebih tinggi

Didorong terutamanya oleh bentuk muka bumi (cerun & tanah rendah). 3 drpd 5 daerah mengundi berisiko struktur tinggi (≥70) — kira-kira 10,358 penduduk.

Paling terdedah: BUKIT PELANDOK 86.1CHUAH 82.2SUNGAI NIPAH 78.7

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Chuah

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0.8 %
Liputan 4G penuh purata negeri 3.5% — lebih rendah

Hampir keseluruhan Chuah mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Kos barang asas sekitar Chuah

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 10 premis

Tiada premis PriceCatcher terus dalam Chuah; paparan ini menggunakan sampel sekitar Parlimen Port Dickson.

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Port Dickson

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini