Kajian kerusi · N33 SRI TANJUNG

Sri Tanjung: Lima Penjuru di Kerusi Kaum Paling Seimbang, Rajasekaran Pertahan Kubu PH

Sri Tanjung kerusi PH, dan pada PRN 2023 calon PH Rajasekaran a/l Gunnasekaran daripada PKR memenanginya di bawah tiket perpaduan dengan 8,239 undi. Lawannya calon PN (BERSATU) Zabidi bin Ariffin mendapat 4,243; majoriti 3,996 daripada 12,482 undi sah, margin dua penjuru 32.0 mata. Ia juga kerusi paling seimbang dari segi kaum di negeri ini: Melayu 36.1%, Cina 32.1% dan India 28.9%. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan lima penjuru, iaitu antara medan terluas di seluruh Negeri Sembilan. Rajasekaran, penyandang satu penggal, mempertahankan kerusi ini atas tiket PH. BN, yang berkongsi tiket perpaduan dengannya pada 2023, kini berdiri sendiri dengan Achuthan a/l Alagan daripada MIC, jadi undi perpaduan 2023 terbelah antara PH dan BN. BERSATU pula memfailkan Leevineshwaraan a/l Murugan atas lambang sendiri, bukan lambang PN, dan tiada calon gabungan pimpinan PAS di sini. Dua calon bebas melengkapkan medan: Saravanan a/l Arumugam (lambang pokok) dan Islah Wahyudi bin Zainudin (lambang perahu). Kedua-dua blok 2023 berpecah pada 2026, dan dengan empat pencabar berkongsi undi menentang seorang penyandang, pecahan undi itu justeru melindungi penyandang.

Calon bertanding · 5

Semua calon →
Datuk Dr G Rajasekaran
Datuk Dr G Rajasekaran Penyandang
PKR PH
A Achutan
A Achutan
MIC BN
Leevineshwaraan A/L Murugan
Leevineshwaraan A/L Murugan
BERSATU
Islah Wahyudi Zainudin
Islah Wahyudi Zainudin
BEBAS
Datuk A. Saravanan
Datuk A. Saravanan
BEBAS

Sri Tanjung terletak dalam Parlimen P.132 Port Dickson, di selatan Negeri Sembilan. Menurut pengelasan kami ia kerusi bandar yang padat, kira-kira 622 pemilih bagi setiap kilometer persegi. Yang membezakannya daripada hampir semua kerusi lain di negeri ini ialah komposisi kaumnya yang hampir sama rata: Melayu 36.1%, Cina 32.1% dan India 28.9%, dengan selebihnya kaum lain. Jurang antara kaum terbesar dan terkecil hanya tujuh mata, jadi tiada satu kaum pun memegang majoriti di sini. Inilah kerusi paling seimbang dari segi kaum di Negeri Sembilan, dan itu bermakna corak undi ketiga-tiga kaum sama-sama menentukan siapa menang.

Pada PRN 2023, calon PH Rajasekaran a/l Gunnasekaran daripada PKR memenangi Sri Tanjung dengan 8,239 undi menentang calon PN (BERSATU) Zabidi bin Ariffin, yang mendapat 4,243 undi. Kerusi ini sudah di tangan PH sejak 2018, cuma calonnya bertukar; Rajasekaran memenanginya buat pertama kali pada 2023. Majoritinya 3,996 daripada 12,482 undi sah. Beza bahagian undi antara dua calon itu ialah 32.0 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Sri Tanjung tiada calon ketiga pada 2023, margin dua penjuru ini sama tepat dengan majoriti dibahagi jumlah undi; kedua-duanya berbeza hanya apabila ada undi calon ketiga, dan di sini tiada. Itu majoriti yang selesa. Bagi 2026, penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan bertukar menjadi lima penjuru; kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (PKR) · majoriti 3,996 undi (32 mata)

Perpaduan (BN+PH) 66% · 8,239
PN 34% · 4,243

Jumlah undi sah 12,482. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kerusi PH yang kukuh, lawannya bertukar wajah

Sri Tanjung bukan kerusi yang baru sahaja condong kepada PH. Ia baharu wujud dalam persempadanan semasa, jadi tiada rekod 2013 untuknya; kod kerusinya pada 2013 milik Port Dickson, kerusi yang lain, jadi kami tidak boleh membandingkan 2013 di sini. Rekod pertandingan bermula pada PRU14 (2018).

Pada PRU14 (2018), pertandingan tiga penjuru yang tulen: calon PKR Ravi a/l Munusamy menang dengan 62.6%, calon BN Thinalan a/l T Rajagopalu 28.4%, dan calon PAS Kamarol Ridzuan bin Mohd Zain 9.0%. Di Sri Tanjung, PAS betul-betul turun sendiri pada 2018 dengan calonnya, jadi lajur PN pada 2018 di sini memang undi PAS, bukan campuran BERSATU seperti beberapa kerusi lain dalam siri ini. Perhatikan dua perkara: PH sudah kuat di sini sejak dahulu, dan BN hanya di tempat kedua, jauh di belakang PH, bukan blok besar.

Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Sri Tanjung menunjukkan PH 61.8%, blok PN 18.1% dan BN 18.7%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 43 mata. Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH, dan tiket itu mendapat 66.0% menentang PN (BERSATU) 34.0%. Angka 2022 di sini meliputi 98.1% pengundi kerusi ini.

Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 82.7% pada 2018 kepada 75.2% pada 2022 dan 64.9% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 82.7%
BN 28.4%PH 62.6%PN 9%
PRU15 (2022) keluar mengundi 75.2%
BN 18.7%PH 61.8%PN 18.1%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 64.9%
Perpaduan 66%PN 34%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: warga emas lebih menyokong perpaduan, dan arahnya kali ini dapat disahkan

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Sri Tanjung berbeza sedikit mengikut umur: paling tinggi dalam kalangan golongan pertengahan umur (66.7%) dan warga emas (65.3%), dan paling rendah dalam kalangan golongan muda (61.0%). Golongan muda ialah kelompok pengundi terbesar di sini. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan golongan muda paling kurang menyokong tiket perpaduan (58.8%), manakala warga emas paling kuat menyokongnya (76.4%).

Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Berbeza dengan beberapa kerusi lain dalam siri ini, di Sri Tanjung ujian ini mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara +2.9 dan +33.1 mata, satu julat yang keseluruhannya di atas sifar. Jadi arahnya pasti, warga emas memang lebih menyokong perpaduan daripada golongan muda. Tetapi kerana julat itu lebar, kami hanya boleh sahkan arahnya, bukan saiz tepat jurang itu; jangan baca angka jurang sehingga ke titik perpuluhan.

Ujian yang sama mengesahkan dua lantai yang bermakna. Warga emas memberi sekurang-kurangnya 67.9% undi mereka kepada tiket perpaduan, dan golongan muda pun memberi sekurang-kurangnya 52.7%, iaitu kedua-duanya satu majoriti mutlak (lebih separuh undi). Jadi walaupun golongan muda paling kurang menyokong perpaduan, majoriti mereka masih memilihnya.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 7,563 pengundi · 39% daripada jumlah pemilih · keluar 61%
Perpaduan 58.8%PN 41.2%
Pertengahan 6,475 pengundi · 33% daripada jumlah pemilih · keluar 66.7%
Perpaduan 66.2%PN 33.8%
Warga emas 5,391 pengundi · 28% daripada jumlah pemilih · keluar 65.3%
Perpaduan 76.4%PN 23.6%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 67.3%PN 32.7% Tidak mengundi 36.4% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~49 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~54 daripada 117 pemilih8053%46%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~62 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~66 daripada 146 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~55 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~61 daripada 132 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~73 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~75 daripada 169 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~88 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~62 daripada 174 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~62 daripada 173 pemilih7564%36%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~102 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~27 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~73 daripada 203 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~117 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~31 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~74 daripada 223 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~126 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~35 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 239 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~136 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~83 daripada 257 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~141 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~40 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~87 daripada 269 pemilih7067%32%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~125 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~75 daripada 238 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~136 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~43 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~81 daripada 262 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~144 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~50 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~83 daripada 279 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~168 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~58 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~99 daripada 327 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~155 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~89 daripada 300 pemilih6570%30%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~159 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~53 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~88 daripada 301 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~156 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~62 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~90 daripada 310 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~137 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~56 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 274 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~122 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~69 daripada 241 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~142 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~60 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~81 daripada 285 pemilih6071%28%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~137 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~61 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 282 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~142 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~88 daripada 298 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~121 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 253 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~117 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 250 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~134 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~60 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~88 daripada 284 pemilih5568%31%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~132 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~88 daripada 287 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~142 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~66 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~94 daripada 304 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~158 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~77 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~110 daripada 347 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~129 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~67 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~99 daripada 296 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~154 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~72 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~118 daripada 345 pemilih5066%34%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~145 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~76 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~113 daripada 334 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~137 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~69 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~108 daripada 315 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~126 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~100 daripada 292 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~148 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~75 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~122 daripada 345 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~146 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~72 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~119 daripada 338 pemilih4564%35%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~150 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~75 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~136 daripada 361 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~146 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~80 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~144 daripada 371 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~145 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~140 daripada 359 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~152 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~81 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~158 daripada 391 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~130 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~137 daripada 340 pemilih4060%40%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~137 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~86 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~162 daripada 385 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~134 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~80 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~164 daripada 379 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~123 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~78 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~154 daripada 355 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~126 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~80 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~159 daripada 366 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~143 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~86 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~176 daripada 406 pemilih3556%43%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~135 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~86 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~168 daripada 390 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~165 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~103 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~190 daripada 459 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~151 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~95 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~170 daripada 417 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~160 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~104 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~178 daripada 443 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~144 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~102 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~157 daripada 404 pemilih3061%39%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~135 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~99 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~147 daripada 381 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~139 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~104 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~147 daripada 391 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~134 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~99 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~133 daripada 367 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~142 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~98 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~141 daripada 382 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~123 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~89 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~122 daripada 335 pemilih2563%36%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~132 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~91 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~128 daripada 352 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~130 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~90 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~126 daripada 346 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~127 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~94 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~128 daripada 350 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~33 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~25 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~34 daripada 92 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Melayu 38.7%Cina 31.3%India 27.1%Lain-lain 3%Orang Asli 0%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Melayu: 18 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Cina: 55 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 29 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Melayu: 26 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Cina: 62 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 34 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 22 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 52 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 25 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 60 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 55 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 35 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 77 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 47 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 42 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 61 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 61 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Melayu: 60 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Cina: 71 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 57 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 41 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 89 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 64 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 65 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 82 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 68 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 75 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 81 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 81 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 61 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 92 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 94 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Melayu: 63 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Cina: 83 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 66 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 81 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 77 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 79 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 95 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 82 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 83 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 100 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 99 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 104 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 98 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 90 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 93 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Melayu: 104 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Cina: 74 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 92 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 112 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 84 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 95 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 77 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 78 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 92 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 72 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 68 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 95 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 81 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 88 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Melayu: 102 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Cina: 67 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 103 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 90 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 95 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 83 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 73 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 81 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 82 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 74 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 86 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 78 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 92 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 94 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Melayu: 97 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Cina: 84 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 93 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 91 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 106 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 96 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 115 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 115 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 102 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 109 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 98 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 76 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 90 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 111 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 128 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Melayu: 121 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Cina: 117 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 86 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 103 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 113 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 124 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 90 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 82 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 136 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 111 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 132 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 105 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 99 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Melayu: 138 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Cina: 116 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 102 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 149 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 112 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 108 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 136 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 121 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 98 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 15 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 169 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 134 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 90 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 163 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 92 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Melayu: 178 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Cina: 115 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 97 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 158 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 135 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 94 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 176 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 96 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 80 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 179 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 104 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 14 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 172 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 118 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 103 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 27 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Melayu: 188 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Cina: 109 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 95 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 14 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 214 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 125 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 109 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 22 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 186 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 120 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 112 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 17 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 186 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 123 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 122 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 17 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 199 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 112 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 78 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 28 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Melayu: 189 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Cina: 114 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 72 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 15 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 173 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 108 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 99 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 20 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 183 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 94 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 79 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 14 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 179 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 111 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 79 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 18 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 168 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 78 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 79 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 13 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Melayu: 159 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Cina: 102 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 75 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 166 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 99 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 59 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 19 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 169 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 88 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 68 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 18 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 187 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 74 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 53 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 161 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 71 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 48 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Melayu: 171 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Cina: 83 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 53 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 56 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 21 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 17 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: kerusi paling seimbang, tetapi arah antara kaum tidak dapat disahkan

Sri Tanjung ialah kerusi yang paling seimbang dari segi kaum di Negeri Sembilan: Melayu 36.1%, Cina 32.1%, India 28.9%. Kerana tiada satu kaum pun memegang majoriti, mudah tergoda untuk cuba membaca undi setiap kaum secara berasingan. Anggaran ekologi memberi gambaran: ia meletakkan sokongan Melayu kepada tiket perpaduan lebih rendah (59.2%) berbanding sokongan Cina (71.4%) dan India (70.5%). Tetapi gambaran itu belum tentu boleh dipastikan.

Had Duncan-Davis yang sama menunjukkan kenapa. Beza antara sokongan Melayu dan sokongan India kepada perpaduan terletak antara -87.7 dan +62.0 mata, satu julat yang lebar dan merentasi sifar. Ertinya aritmetik langsung tidak dapat mengesahkan kaum mana lebih menyokong perpaduan; perbezaan yang kelihatan dalam anggaran ekologi itu boleh jadi betul, boleh jadi songsang, dan kaedah ini tidak dapat memutuskannya. Di sinilah kaedahnya nampak sesuatu tetapi tidak dapat mengurungnya: blok Cina dan India masing-masing lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran, jadi had atas mereka tersekat pada 100%, dan yang pasti hanya lantai, iaitu Cina memberi sekurang-kurangnya 32.8% dan India sekurang-kurangnya 24.4% undi mereka kepada perpaduan.

Bagi pemilih Melayu, aritmetik memberi satu fakta yang berguna dengan cara lain. Had sokongan Melayu kepada perpaduan terletak antara 12.3% dan 86.4%, dan kerana keputusan kerusi (66.0%) berada di dalam julat itu, aritmetik tidak dapat memastikan sama ada pemilih Melayu di atas atau di bawah purata kerusi. Yang ia sahkan ialah siling: sokongan Melayu tidak melepasi 86.4%, jadi bacaan mudah bahawa kerusi ini dimenangi atas sokongan Melayu yang hampir menyeluruh tidak tepat, lebih-lebih lagi di kerusi yang hanya 36.1% Melayu. Kaum lain (kira-kira 596 orang) terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000 yang kami tetapkan, untuk dibandingkan dengan bermakna. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali lantai dan siling yang disebut tadi, kekal anggaran yang tidak disahkan.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu36.1%7,27465.2%
59.2%40.8%
Cina32.1%6,10363.1%
71.4%28.6%
India28.9%5,45663.7%
70.5%29.5%
Lain-lain2.9%59663%
64.8%35.2%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 3,996

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Sri Tanjung, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Daftar Sri Tanjung hampir tidak membesar: daripada 19,429 nama pada 2023 kepada 19,590 pada 2026, tambahan bersih 161 orang sahaja. Tetapi di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang jauh lebih besar. Kira-kira 1,046 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Sri Tanjung, dan 128 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini. Dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi jumlah yang masuk kira-kira 1,174 orang. Selepas ditolak nama yang keluar daripada daftar sejak 2023, daftar hanya membesar 161 orang bersih, jadi jumlah yang keluar itu sendiri kira-kira 1,013 orang, jauh lebih besar daripada angka bersih. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan yang ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.

Daripada nama yang baharu itu, 914 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 4.67% daripada daftar), dengan 685 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kohort muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 56.9% Melayu berbanding komposisi kerusi 36.1%. Jadi di kerusi yang paling seimbang kaumnya, aliran masuk pemilih baharu condong sedikit ke arah Melayu.

Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 3,996. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (64.9%), 914 nama muda itu bersamaan kira-kira 593 undi sahaja. Kedua, majoriti 3,996 tidak memerlukan 3,996 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 1,998 pertukaran sudah memadai. Namun walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Sri Tanjung, pemilih baharu sahaja tidak dapat menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
19,429
Pemilih 2026
19,590
Perubahan
+161
Pemilih baharu muda (18–21)
914 (4.67%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 1,174 Muda 18–21 914 22 tahun ke atas 132 Pindah masuk antara DUN 128
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 56.9%Cina 25.9%India 16.6%Lain-lain 0.6%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 64.9%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026 muktamad: lima penjuru

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Sri Tanjung kini pertandingan lima penjuru, antara medan terluas di seluruh Negeri Sembilan. Lima nama itu memfailkan penamaan, dan dua perkara mengubah bentuk pertandingan sekali gus.

Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Rajasekaran a/l Gunnasekaran atas tiket PH (PKR), dengan BN sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, Rajasekaran, penyandang satu penggal yang memenangi kerusi ini pada 2023, mempertahankannya buat kali pertama atas tiket PH. Tetapi BN kini berdiri sendiri, memfailkan Achuthan a/l Alagan daripada MIC, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berlawan. Di atas kertas, kedudukan BN untuk menarik undi sendiri di sini tidak kukuh: apabila BN dan PH bertanding berasingan pada 2022, PH mendahului BN kira-kira 43 mata, dan pada 2018 pun BN hanya di tempat kedua dengan 28.4%, jauh di belakang PH. Rekod kami tidak menunjukkan Achuthan pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini.

Kedua, blok pembangkang 2023 juga berpecah, dan bukan lagi satu blok. BERSATU memfailkan Leevineshwaraan a/l Murugan atas lambang parti sendiri, bukan lambang PN, dan tiada calon gabungan pimpinan PAS di Sri Tanjung; susunan antara BN dengan gabungan itu hanya meletakkan calon gabungan di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Sri Tanjung, kerusi yang BN pertandingkan, bukan antaranya. Maka undi 4,243 yang diberikan kepada calon BERSATU pada 2023 tidak boleh dianggap berpindah bulat-bulat kepada Leevineshwaraan; ia hanya satu daripada empat pencabar sekarang. Melengkapkan medan, dua calon bebas: Saravanan a/l Arumugam atas lambang pokok, pengasas Persatuan Kebajikan Global Negeri Sembilan dan buat julung kali bertanding — bukan bekas menteri MIC yang senama — dan Islah Wahyudi bin Zainudin atas lambang perahu. Rekod kami tidak menunjukkan mana-mana daripada kedua-dua calon bebas ini pernah bertanding sebelum ini.

Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum. Ia tentang struktur pertandingan: siapa berhadapan siapa, dan berapa banyak pihak berkongsi undi yang sama. Di Sri Tanjung, kedua-dua blok 2023 kini berpecah, tetapi kesannya tidak simetri. Undi perpaduan 66.0% pada 2023 hanya terbelah dua, antara PH dan BN, dengan PH memegang kelebihan penyandang dan rekod yang jauh lebih kuat. Undi pembangkang 34.0% pula kini terbahagi kepada tiga pihak sekurang-kurangnya, iaitu BERSATU dan dua calon bebas. Apabila empat pencabar berkongsi undi menentang seorang penyandang yang bermula dengan margin dua penjuru 32.0 mata, pecahan itu justeru melindungi penyandang, bukan mengancamnya.

Profil kerusi
Parlimen
P.132 Port Dickson
Keluasan
31.5 km²
Kepadatan pengundi
622/km²
Kelas
Bandar
Komposisi
Campuran
SURGE-SENSITIVE-MIXED

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Lima calon yang memfailkan penamaan di Sri Tanjung pada 18 Julai 2026, mengikut daftar rasmi SPR.
CalonParti / lambangRekod pertandingan
Rajasekaran a/l GunnasekaranPH (PKR)Penyandang; menang Sri Tanjung 2023
Achuthan a/l AlaganBN (MIC)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami
Leevineshwaraan a/l MuruganBERSATU (lambang sendiri)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami
Saravanan a/l ArumugamBebas (pokok)Tiada rekod bertanding; pengasas Persatuan Kebajikan Global Negeri Sembilan
Islah Wahyudi bin ZainudinBebas (perahu)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami

Sri Tanjung condong kepada PH sejak kerusi ini wujud, dan Rajasekaran, yang memenanginya pada 2023, mempertahankannya buat kali pertama sebagai penyandang pada 2026. Tetapi kali ini bentuk pertandingan berubah: lima calon di atas kertas undi, di kerusi yang paling seimbang kaumnya di negeri ini. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: lima penjuru, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara PH dan BN, dan blok pembangkang 2023 berpecah kepada BERSATU serta dua calon bebas. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 66.0% itu kekal dengan PH dan berapa banyak mengalir kepada BN, dan sama ada undi pembangkang 34.0% berhimpun di belakang satu pencabar atau berselerak antara empat. Aritmetik pecahan undi bermula memihak kepada penyandang.

Sejarah banjir sekitar Sri Tanjung

4 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2020 (2 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 2kejadian2202021: 2kejadian2212022: 0kejadian222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Port Dickson · 2024–kini
15 kejadian banjir
361 puncak mangsa
8 puncak PPS
12202432025

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Port Dickson) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
69.4 /100
Tinggi purata negeri 63 — lebih tinggi

Didorong terutamanya oleh bentuk muka bumi (cerun & tanah rendah). 2 drpd 4 daerah mengundi berisiko struktur tinggi (≥70) — kira-kira 10,851 penduduk.

Paling terdedah: KAMPONG PAYA 84.5KAMPONG CHOKRA 71.3KAMPONG ARAB 58.6

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Sri Tanjung

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0.3 %
Liputan 4G penuh purata negeri 3.5% — lebih rendah

Hampir keseluruhan Sri Tanjung mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Kos barang asas sekitar Sri Tanjung

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 4 premis

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Port Dickson

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini