Bahau: Kubu DAP Teo Kok Seong Kini Dua Penjuru Lawan MCA, dan Blok PAS 3,531 Undi Tanpa Calon
Oleh Meja Analisis pilihanraya.my · 2026-07-19
Bahau kerusi bandar berteraskan pengundi Cina di Parlimen Jempol, dan sudah lama di tangan DAP. Pada PRN 2023, Teo Kok Seong mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 11,939 undi menentang calon PN (PAS) Kumar a/l S. Paramasivam yang mendapat 3,531; majoriti 8,408 daripada 15,470 undi sah, margin dua penjuru 54.4 mata, antara kubu paling selamat di negeri ini. Penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan dua penjuru berulang, tetapi strukturnya berubah dua arah. Tiket perpaduan 2023 terbelah: Teo Kok Seong dinamakan semula oleh PH (DAP), sementara BN kini berdiri sendiri dengan Chong Fui Ming daripada MCA, yang rekod kami tidak menunjukkan pernah bertanding sebelum ini. Di pihak yang kalah, tiada calon gabungan pimpinan PAS mahupun BERSATU di Bahau, jadi 3,531 undi PAS 2023 tiada calon sehaluan lagi untuk disokong di atas kertas undi. Petunjuk terkini bagaimana BN dan PH terbahagi apabila berasingan datang daripada PRU15 2022: PH mendahului BN kira-kira 47 mata.
Penamaan calon 18 Julai 2026 · mengundi 1 Ogos 2026.
Bahau terletak dalam Parlimen P.127 Jempol, di timur Negeri Sembilan. Menurut pengelasan kami ia kerusi bandar yang padat, kira-kira 533 pemilih bagi setiap kilometer persegi dalam kawasan seluas 48.7 kilometer persegi. Kaum Cina blok terbesar dan majoriti komposisi di sini: Cina 59.3%, Melayu 29.2% dan India 10.6%, dengan selebihnya kaum lain. Kerusi ini sudah lama di tangan DAP.
Pada PRN 2023, Teo Kok Seong mempertahankan Bahau di bawah tiket perpaduan dengan 11,939 undi menentang calon PN (PAS) Kumar a/l S. Paramasivam, yang mendapat 3,531 undi. Majoritinya 8,408 daripada 15,470 undi sah. Beza bahagian undi antara dua calon itu ialah 54.4 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Bahau tiada calon ketiga pada 2023, margin dua penjuru ini sama tepat dengan majoriti dibahagi jumlah undi; kedua-duanya berbeza hanya apabila ada undi calon ketiga, dan di sini tiada. Itu antara majoriti paling selesa di negeri ini. Bagi 2026, penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan dua penjuru berulang, tetapi dengan susunan yang berubah; kita kembali kepadanya di penghujung.
Jumlah undi sah 15,470. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh
dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.
Kubu DAP yang bertahan, dengan lawan yang bertukar bentuk
Bahau bukan kerusi yang baru bertukar tangan. Ia dimenangi pihak yang diwakili DAP sekurang-kurangnya sejak 2013, dan Teo Kok Seong sendiri memenangi Bahau tiga kali, pada 2008, 2018 dan 2023, di samping memenangi Parlimen Rasah pada 2013. Yang berubah setiap kali ialah bentuk pihak lawannya.
Pada PRU13 (2013), pertandingan dua penjuru: calon Pakatan Rakyat berlogo DAP menang dengan 67.3% menentang BN 32.7%. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 67.3% itu undi pembangkang yang lebih luas, termasuk pengundi yang menolak BN atas pelbagai sebab, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Sempadan Bahau pada 2013 sama dengan sekarang (tiada pengundi terjejas persempadanan semula 2018), jadi baris ini boleh dibaca terus.
Pada PRU14 (2018), pertandingan pada dasarnya dua penjuru: PH 64.7% menentang BN 25.6%, dengan PAS bertanding sendiri mendapat 9.7%. Di Bahau lajur PN pada 2018 memang undi PAS, bukan campuran BERSATU seperti beberapa kerusi lain dalam siri ini. Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Bahau menunjukkan PH 66.8%, BN 20.0% dan blok PN 12.5%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 47 mata. Angka 2022 ini meliputi 99.7% pengundi kerusi ini, jadi ia hampir keseluruhan undi kerusi pada tahun itu.
Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH (DAP), dan tiket itu mendapat 77.2% menentang PN (PAS) 22.8%. Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 82.3% pada 2013 kepada 81.1% pada 2018, 70.8% pada 2022 dan 60.6% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.
Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018)keluar mengundi 81.1%
BN 25.6%PH 64.7%PN 9.7%
PRU15 (2022)keluar mengundi 70.8%
BN 20%PH 66.8%PN 12.5%
PRN 2023pakatankeluar mengundi 60.6%
Perpaduan 77.2%PN 22.8%
PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan
PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.
Jurang umur: warga emas paling menyokong perpaduan, dan arahnya kali ini dapat disahkan
Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Bahau pada 2023 meningkat dengan umur: kira-kira 56.1% dalam kalangan golongan muda, 60.6% pertengahan umur, dan 64.7% warga emas. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan sokongan kepada tiket perpaduan juga meningkat dengan umur: golongan muda 71.1%, pertengahan umur 77.5%, dan warga emas 84.4%.
Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Bahau ujian ini mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara +2.8 dan +28.1 mata, satu julat yang keseluruhannya di atas sifar. Jadi arahnya pasti, warga emas memang lebih menyokong perpaduan daripada golongan muda. Tetapi kerana julat itu lebar, kami hanya boleh sahkan arahnya, bukan saiz tepat jurang itu; jangan baca angka jurang sehingga ke titik perpuluhan.
Ujian yang sama mengesahkan satu lantai bagi setiap kumpulan umur: golongan muda memberi sekurang-kurangnya 65.2% undi mereka kepada tiket perpaduan, pertengahan umur sekurang-kurangnya 67.9%, dan warga emas sekurang-kurangnya 79.3%. Ketiga-tiganya majoriti mutlak (lebih separuh undi). Jadi walaupun sokongan itu paling kuat dalam kalangan warga emas, tiada kumpulan umur di Bahau yang, mengikut aritmetik, memberi kurang daripada separuh undinya kepada perpaduan pada 2023.
Kumpulan umur (2023)
Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran
ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan
satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.
Muda10,131 pengundi · 39% daripada jumlah pemilih
· keluar 56.1%
Perpaduan 71.1%PN 28.9%
Pertengahan8,604 pengundi · 33% daripada jumlah pemilih
· keluar 60.6%
Perpaduan 77.5%PN 22.5%
Warga emas7,033 pengundi · 27% daripada jumlah pemilih
· keluar 64.7%
Perpaduan 84.4%PN 15.6%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)
Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan:
pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang
kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.
Perpaduan 77.4%PN 22.6%Tidak mengundi 40.2%drpd daftar
Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun
2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi
baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.
Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)
Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi
berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini
termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.
Cina 58%Melayu 30.4%India 10.8%Lain-lain 0.8%Orang Asli 0%
Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan
di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.
Undi kaum: had terendah Cina yang tinggi, had tertinggi Melayu yang rendah
Bahau kerusi berteraskan pengundi Cina: Cina 59.3%, Melayu 29.2%, India 10.6%. Kerana kaum Cina blok terbesar, corak undi mereka banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran mengikut saluran menunjukkan pemilih Cina paling kuat menyokong tiket perpaduan pada 2023 (90.3%), diikuti pemilih India (86.8%), sementara pemilih Melayu berpecah lebih rata antara perpaduan (49.5%) dan blok PAS. Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini.
Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi dua fakta kukuh. Pertama, bagi pemilih Cina: blok Cina cukup besar dan tertumpu untuk kaedah ini mengurungnya dari bawah, jadi yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya 84.9% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, satu majoriti mutlak yang jelas melepasi purata kerusi 77.2%. Arahnya pasti walaupun angka tepatnya tidak dapat dikunci: pemilih Cina menyokong perpaduan lebih kuat daripada kerusi secara keseluruhan. Kedua, bagi pemilih Melayu: hadnya antara 29.2% dan 56.2%, satu julat yang keseluruhannya di bawah purata kerusi 77.2%. Jadi yang dapat dipastikan ialah satu had tertinggi, iaitu sokongan Melayu kepada perpaduan tidak melebihi 56.2%, lebih rendah daripada purata kerusi. Ini mematikan bacaan mudah bahawa kerusi berteraskan pengundi Cina ini dipertahankan oleh sokongan merata semua kaum; blok Melayu memberi sokongan yang jauh lebih rendah.
Bagi pemilih India pula, walaupun bilangan mereka (kira-kira 2,726) melepasi ambang 1,000 yang kami tetapkan, kedua-dua had terbuka luas (antara 36.6% dan hampir 100%): had bawahnya di bawah separuh dan had atasnya tersekat hampir pada 100%, jadi kiraan undi tidak dapat memastikan sama ada majoriti pemilih India menyokong perpaduan. Ini kes kaedah nampak kumpulan itu tetapi aritmetik tidak dapat mengurungnya, kerana blok India lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran. Beza antara sokongan Melayu dan India pula merentasi sifar, jadi tiada arah yang boleh disahkan antara dua kaum itu. Kaum lain (kira-kira 239 orang) terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000, untuk dibandingkan dengan bermakna. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali had terendah Cina dan had tertinggi Melayu itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.
Komposisi kaum dan corak undi
Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran
ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan
lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu
calon sahaja bagi setiap kerusi.
Kaum
KomposisiPRU15
Pengundi2023
Keluar2023
Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu
29.2%
7,620
62.6%
49.5%50.5%
Cina
59.3%
15,183
59.1%
90.3%9.7%
India
10.6%
2,726
57.1%
86.8%13.2%
Lain-lain
0.9%
239
59.9%
72.6%27.4%
1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 8,408
Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Bahau, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.
Daftar Bahau membesar sedikit, daripada 25,768 nama pada 2023 kepada 25,972 pada 2026, tambahan bersih 204 orang. Namun di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang jauh lebih besar. Kira-kira 1,524 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Bahau, dan 76 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 1,600 nama masuk kesemuanya. Kerana daftar tetap membesar 204 sahaja selepas itu, maka kira-kira 1,396 nama keluar daripada daftar sejak 2023. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.
Daripada 1,524 nama baharu itu, 1,364 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 5.25% daripada daftar), dengan 1,037 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kohort muda baharu ini kurang Cina berbanding kerusi secara keseluruhan, kira-kira 44.7% Cina dan 43.3% Melayu berbanding komposisi kerusi 59.3% Cina. Jadi di kerusi yang blok terbesarnya Cina, aliran masuk pemilih baharu justeru lebih seimbang antara Cina dan Melayu. Bilangannya kecil, jadi ini satu perkara untuk diperhatikan dari semasa ke semasa, bukan satu perubahan yang boleh menggerakkan kerusi ini sekarang.
Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 8,408. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (60.6%), 1,364 nama muda itu bersamaan kira-kira 827 undi sahaja. Kedua, majoriti 8,408 tidak memerlukan 8,408 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 4,204 pertukaran diperlukan. Walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Bahau, pemilih baharu sahaja jauh daripada mampu menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.
Daftar pemilih 2026 diukur
Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama
persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar
rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan
angka ini sama persis.
Pemilih 2023
25,768
Pemilih 2026
25,972
Perubahan
+204
Pemilih baharu muda (18–21)
1,364 (5.25%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 1,600Muda 18–21 1,36422 tahun ke atas 160Pindah masuk antara DUN 76
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Cina 44.7%Melayu 43.3%India 12%
Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023;
pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan
semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah
dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 60.6%.
Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti,
kelakuannya tidak.
Struktur 2026 muktamad: bekas rakan tiket kini berlawan, dan blok PAS tanpa calon
Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Bahau kekal pertandingan dua penjuru, tetapi dua perkara mengubah bentuknya sekali gus.
Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah, tetapi penyandangnya kekal. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Teo Kok Seong atas tiket PH (DAP), dengan BN sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, PH menamakan semula Teo Kok Seong, jadi kali ini kelebihan seorang penyandang berpihak kepada DAP. Pada masa yang sama, BN kini berdiri sendiri, memfailkan Chong Fui Ming daripada MCA, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berlawan. Rekod kami tidak menunjukkan Chong Fui Ming pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini; setakat rekod, ini pertandingan pertamanya. Petunjuk terdekat bagaimana undi perpaduan mungkin terbahagi ialah PRU15 (2022), satu-satunya keputusan terkini apabila BN dan PH bertanding sebagai lawan: PH 66.8% berbanding BN 20.0%, iaitu PH mendahului kira-kira 47 mata. Tambah pula Teo membawa kelebihan penyandang. Jadi di atas kertas, kedudukan DAP dalam pembahagian ini jauh lebih kukuh daripada MCA. Namun dua perkara perlu diperhatikan: angka 2022 itu diambil ketika PN masih ada di atas kertas undi dan menyerap sebahagian undi, keadaan yang tidak berulang dengan cara yang sama pada 2026; dan walaupun BN secara rasmi menyokong calon PH di bawah satu tiket pada 2023, kiraan undi tidak dapat menjejaki bagaimana setiap pengundi memilih, jadi berapa banyak sokongan itu kekal dengan PH apabila BN kini berdiri sendiri masih soalan terbuka.
Kedua, blok PAS 2023 tiada calon. Di Bahau, tiada calon PN dan tiada calon BERSATU pada 2026. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS hanya meletakkan calon gabungan itu di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Bahau kerusi yang BN pertandingkan, jadi bukan antaranya; BERSATU pula tidak memfailkan calon di sini langsung. Maka 3,531 undi yang diberikan kepada calon PAS pada 2023, iaitu 22.8% kerusi ini, tiada calon sehaluan lagi untuk disokong di atas kertas undi. Ke mana perginya undi itu ialah soalan terbuka, dan kami tidak menganggapnya berpindah bulat-bulat ke mana-mana pihak. Sebahagian pengundi PAS mungkin tinggal di rumah kerana tiada calon sehaluan; sebahagian mungkin condong kepada BN, sebahagian lagi kepada PH. Kiraan sahaja tidak dapat mengesahkan mana-mana arah ini, dan tiada bahagian undi PN 2023 di negeri jiran yang boleh kami pindahkan terus ke Bahau, kerana di sini tiada calon PN untuk mewarisinya.
Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum. Ia tentang struktur pertandingan: siapa berhadapan siapa, dan undi siapa yang kini tiada rumah. Struktur penuh Bahau kini muktamad: dua penjuru, PH (DAP) lawan BN (MCA), dengan blok PAS 3,531 undi yang kini tanpa calon.
Profil kerusi
Parlimen
P.127 Jempol
Keluasan
48.7 km²
Kepadatan pengundi
533/km²
Kelas
Bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)
Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi
kaum daripada skoresyit PRU15.
Dua calon yang memfailkan penamaan di Bahau pada 18 Julai 2026, mengikut daftar rasmi SPR. Penyandang 2023, Teo Kok Seong, bertanding semula.
Calon
Parti / lambang
Rekod pertandingan
Teo Kok Seong
PH (DAP)
Menang Bahau 2008, 2018 dan 2023 (penyandang); menang Parlimen Rasah 2013
Chong Fui Ming
BN (MCA)
Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami; setakat rekod, kali pertama
Bahau kubu DAP yang lebar, dan kali ini kerusi ini dipertahankan oleh penyandang yang sama, Teo Kok Seong. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: dua penjuru, PH (DAP) lawan BN (MCA), dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara dua bekas rakan, dan blok PAS 2023 tanpa calon sehaluan di atas kertas undi. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 77.2% itu kekal dengan PH dan berapa banyak mengalir kepada BN, dan ke mana perginya 3,531 undi PAS yang kini tanpa rumah. Di atas kertas, penyandang bermula jauh di hadapan, tetapi itu satu kedudukan permulaan, bukan satu keputusan.
Sejarah banjir sekitar Bahau
17 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2020 (8 kejadian)
Rekod rasmi JPSData orang ramai
Memuatkan peta…
Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.
Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.
Rekod rasmi NADMADaerah Jempol · 2024–kini
4kejadian banjir
577puncak mangsa
7puncak PPS
Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Jempol) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.
Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my
Risiko iklim strukturUnjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
61.2/100
Tinggipurata negeri 63 — lebih kurang sama
Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 10 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).
Paling terdedah:KAMPONG BATU KIKIR 64.7KUALA JEMPOL 64.7KAMPONG BUKIT PERAH 64.7
Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.
Liputan 4G di Bahau
Jurang digital 4GLiputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0.1%
Liputan 4G penuhpurata negeri 3.5% — lebih rendah
Hampir keseluruhan Bahau mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.
Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).
Kos barang asas sekitar Bahau
Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 5
premis