Kajian kerusi · N21 BUKIT KEPAYANG

Bukit Kepayang: Kubu DAP di Seremban, Satu Lawan Satu Menentang PN Tanpa BN

Bukit Kepayang kerusi bandar berteraskan pengundi Cina di Seremban, dan sudah lama di tangan DAP. Pada PRN 2023, Nicole Tan Lee Koon mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 24,626 undi menentang calon PN Subramaniam a/l Purushothama daripada BERSATU yang mendapat 4,942; majoriti 19,684 daripada 30,489 undi sah, margin dua penjuru 66.6 mata, antara kubu paling selamat di negeri ini. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan satu lawan satu: PH (DAP) menamakan semula Nicole Tan, yang sudah dua penggal memegang kerusi ini, sementara BN tidak bertanding dan calon gabungan pimpinan PAS, Lee Boon Shian daripada GERAKAN, memfailkan penamaan atas logo PN. Kerana hanya ada seorang pencabar, undi menentang DAP tidak terpecah, tetapi ia bermula daripada tapak yang kecil: PN 2023 hanya 16.2%, dan undi itu dibawa BERSATU, bukan GERAKAN, jadi sama ada ia berpindah kepada calon PN yang baharu satu soalan terbuka.

Calon bertanding · 2

Semua calon →
Nicole Tan Lee Koon
Nicole Tan Lee Koon Penyandang
DAP PH
Lee Boon Shian
Lee Boon Shian
GERAKAN PN

Bukit Kepayang terletak dalam Parlimen P.130 Rasah, di pinggir bandar Seremban. Menurut pengelasan kami ia kerusi bandar yang padat, kira-kira 1,010 pemilih bagi setiap kilometer persegi. Kaum Cina blok terbesar di sini tetapi tidak melebihi separuh: Cina 50.3%, Melayu 25.3% dan India 22.6%, dengan selebihnya kaum lain. Kerusi ini sudah lama di tangan DAP.

Pada PRN 2023, Nicole Tan Lee Koon mempertahankan Bukit Kepayang di bawah tiket perpaduan (gabungan BN dan PH di bawah satu calon) dengan 24,626 undi menentang calon PN Subramaniam a/l Purushothama daripada BERSATU, yang mendapat 4,942 undi. Ada juga seorang calon bebas, Ahmad Zamali bin Mohamad, yang mendapat 921 undi dan hilang wang pertaruhan. Majoriti Nicole Tan 19,684 daripada 30,489 undi sah.

Beza bahagian undi antara dua calon terkuat ialah 66.6 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Bukit Kepayang ada calon bebas yang ketiga, angka ini berbeza sedikit daripada majoriti dibahagi jumlah undi (yang memberi 64.6): 66.6 mata itulah margin sebenar antara pemenang dan pencabar. Ia antara margin paling lebar di Negeri Sembilan; Bukit Kepayang salah satu kubu paling selamat di negeri ini pada 2023. Yang mengubah kerusi ini bagi 2026 bukan angka 66.6 itu, tetapi strukturnya, iaitu bentuk pertandingan dan siapa lawan siapa, dan kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (DAP) · majoriti 19,684 undi (66.6 mata)

Perpaduan (BN+PH) 80.8% · 24,626
PN 16.2% · 4,942
Lain-lain 3% · 921

Jumlah undi sah 30,489. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu DAP yang bertahan tiga pilihan raya

Empat keputusan terakhir Bukit Kepayang menunjukkan satu kerusi yang beralih ke tangan pihak yang diwakili DAP pada 2008 dan tidak pernah lepas sejak itu, tetapi bentuk pihak lawannya bertukar setiap kali.

Pada PRU13 (2013), Pakatan Rakyat menang di Bukit Kepayang dengan 75.0% menentang BN 24.3%, dan calon pembangkang itu daripada DAP. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 75.0% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Sempadan Bukit Kepayang pada 2013 berbeza kira-kira 2.9% sahaja daripada sempadan sekarang, di bawah paras yang kami tetapkan untuk memberi amaran, jadi baris 2013 boleh dibaca sebagai bandingan yang munasabah dengan tahun-tahun kemudian.

Pada PRU14 (2018), pertandingan pada dasarnya dua penjuru, PH 83.3% menentang BN 16.7%. Tiada blok PN di Bukit Kepayang pada 2018; carta menunjukkan PN sifar kerana PAS mahupun mana-mana calon berhaluan PN tidak bertanding langsung di sini pada tahun itu, jadi tidak ada apa-apa undi 2018 yang boleh dibaca sebagai undi PAS. Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Bukit Kepayang menunjukkan PH 77.7%, BN 11.2% dan blok PN 11.2%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 66 mata. Angka 2022 ini meliputi 98.6% pengundi kerusi ini, hampir lengkap.

Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH (DAP), dan tiket itu mendapat 80.8% menentang PN (BERSATU) 16.2%, dengan calon bebas mengambil 3.0% selebihnya. Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 86.4% pada 2013 kepada 85.0% pada 2018, 75.0% pada 2022 dan 66.4% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 85%
BN 16.7%PH 83.3%
PRU15 (2022) keluar mengundi 75%
BN 11.2%PH 77.7%PN 11.2%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 66.4%
Perpaduan 80.8%PN 16.2%Lain 3%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: warga emas paling menyokong perpaduan, dan arahnya kali ini dapat disahkan

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Bukit Kepayang pada 2023 berbeza sedikit mengikut umur: kira-kira 62.3% dalam kalangan golongan muda, 69.1% pertengahan umur, dan 68.6% warga emas. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan sokongan kepada tiket perpaduan meningkat dengan umur: golongan muda 76.9%, pertengahan umur 80.8%, dan warga emas 88.9%.

Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Bukit Kepayang ujian ini mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara +3.7 dan +23.0 mata, satu julat yang keseluruhannya di atas sifar. Jadi arahnya pasti, warga emas memang lebih menyokong perpaduan daripada golongan muda. Tetapi kerana julat itu lebar, kami hanya boleh sahkan arahnya, bukan saiz tepat jurang itu; jangan baca angka jurang sehingga ke titik perpuluhan.

Ujian yang sama mengesahkan sesuatu yang jarang berlaku dalam siri ini: ketiga-tiga kumpulan umur memberi majoriti mutlak kepada tiket perpaduan. Yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah golongan muda memberi sekurang-kurangnya 72.0% undi mereka kepada perpaduan, pertengahan umur sekurang-kurangnya 72.8%, dan warga emas sekurang-kurangnya 84.3%, kesemuanya jauh melepasi separuh. Di kerusi selebar ini, malah kumpulan yang paling kurang menyokong perpaduan pun tetap memberi lebih dua pertiga undinya kepada DAP.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 22,216 pengundi · 48% daripada jumlah pemilih · keluar 62.3%
Perpaduan 76.9%PN 19.7%Lain-lain 3.5%
Pertengahan 13,803 pengundi · 30% daripada jumlah pemilih · keluar 69.1%
Perpaduan 80.8%PN 16.3%Lain-lain 2.9%
Warga emas 10,193 pengundi · 22% daripada jumlah pemilih · keluar 68.6%
Perpaduan 88.9%PN 8.9%Lain-lain 2.1%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 81.9%PN 15.2%Lain-lain 2.9% Tidak mengundi 34.7% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~116 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~10 undiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: ~2 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~87 daripada 215 pemilih8060%40%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~147 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~106 daripada 271 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~141 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 78 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~104 daripada 262 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~172 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~124 daripada 316 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~183 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: ~3 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~122 daripada 326 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~192 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: ~4 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~108 daripada 321 pemilih7566%34%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~247 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~20 undiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: ~5 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~123 daripada 395 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~266 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~131 daripada 427 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~247 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~22 undiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~121 daripada 396 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~313 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~27 undiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~151 daripada 499 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~299 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~144 daripada 478 pemilih7070%30%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~328 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: ~8 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~148 daripada 515 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~353 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~157 daripada 553 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~322 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~30 undiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: ~8 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~134 daripada 496 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~350 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~39 undiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: ~9 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~143 daripada 543 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~332 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~39 undiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~136 daripada 519 pemilih6573%26%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~364 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~45 undiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~149 daripada 571 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~358 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~45 undiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~145 daripada 561 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~357 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~44 undiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~139 daripada 554 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~327 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~45 undiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~129 daripada 514 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~367 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~47 undiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~146 daripada 572 pemilih6074%26%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~352 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~50 undiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~143 daripada 558 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~391 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~53 undiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~158 daripada 615 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~360 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~50 undiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~148 daripada 569 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~384 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~63 undiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~165 daripada 626 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~391 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~64 undiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~176 daripada 644 pemilih5573%27%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~364 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~59 undiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~172 daripada 607 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~386 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~67 undiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~180 daripada 647 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~397 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~70 undiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~189 daripada 670 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~389 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~70 undiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~196 daripada 669 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~391 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~70 undiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~213 daripada 687 pemilih5069%31%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~388 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~68 undiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~216 daripada 685 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~361 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~76 undiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~229 daripada 680 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~384 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~78 undiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: ~14 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~247 daripada 723 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~383 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~89 undiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: ~15 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~256 daripada 744 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~368 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~83 undiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: ~14 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~249 daripada 714 pemilih4565%35%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~406 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~95 undiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: ~15 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~296 daripada 813 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~370 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~84 undiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~277 daripada 746 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~373 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~83 undiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~288 daripada 757 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~405 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~90 undiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: ~16 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~313 daripada 825 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~375 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~84 undiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: ~15 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~306 daripada 780 pemilih4061%39%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~387 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~83 undiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: ~15 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~307 daripada 793 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~440 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~99 undiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: ~18 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~360 daripada 918 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~366 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~75 undiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: ~14 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~300 daripada 755 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~431 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~87 undiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: ~16 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~369 daripada 904 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~454 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~94 undiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: ~18 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~416 daripada 982 pemilih3558%42%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~505 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~105 undiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: ~20 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~468 daripada 1,098 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~502 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~104 undiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: ~20 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~464 daripada 1,091 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~518 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~110 undiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: ~21 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~470 daripada 1,120 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~528 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~110 undiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: ~20 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~473 daripada 1,132 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~600 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~132 undiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: ~25 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~523 daripada 1,281 pemilih3059%41%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~666 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~146 undiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: ~29 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~544 daripada 1,387 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~624 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~145 undiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: ~25 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~478 daripada 1,276 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~636 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~150 undiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: ~27 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~483 daripada 1,300 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~710 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~169 undiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: ~29 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~526 daripada 1,438 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~593 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~167 undiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: ~29 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~426 daripada 1,218 pemilih2565%35%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~658 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~185 undiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: ~35 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~442 daripada 1,323 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~657 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~196 undiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: ~36 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~435 daripada 1,327 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~644 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~197 undiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: ~35 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~432 daripada 1,311 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~203 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~64 undiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: ~12 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~136 daripada 416 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Cina 48.3%Melayu 28.2%India 21.7%Lain-lain 1.6%Orang Asli 0.2%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Cina: 135 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Melayu: 17 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Cina: 174 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Melayu: 20 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 41 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 173 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 25 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 57 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 196 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 31 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 74 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 220 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 23 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 75 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 205 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 35 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 73 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Cina: 247 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Melayu: 52 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 75 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 256 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 48 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 95 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 263 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 60 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 77 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 313 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 64 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 117 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 293 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 70 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 98 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Cina: 310 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Melayu: 72 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 107 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 322 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 78 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 135 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 268 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 85 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 126 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 264 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 96 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 148 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 287 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 97 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 122 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Cina: 313 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Melayu: 109 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 128 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 297 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 107 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 144 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 321 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 100 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 131 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 284 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 99 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 114 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 320 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 115 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 130 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Cina: 313 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Melayu: 118 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 124 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 332 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 125 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 148 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 311 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 117 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 129 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 331 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 118 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 168 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 376 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 117 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 145 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 13 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Cina: 342 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Melayu: 118 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 147 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 344 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 145 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 154 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 358 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 144 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 152 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 382 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 138 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 148 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 380 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 156 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 159 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Cina: 368 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Melayu: 151 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 165 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 15 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 358 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 168 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 166 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 385 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 181 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 160 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 15 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 362 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 212 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 183 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 376 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 181 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 168 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 17 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Cina: 416 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Melayu: 228 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 180 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 17 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 384 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 203 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 180 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 393 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 218 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 171 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 431 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 217 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 188 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 13 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 350 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 256 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 195 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 14 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Cina: 345 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Melayu: 265 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 195 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 13 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 455 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 280 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 201 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 332 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 268 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 168 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 436 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 284 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 198 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 19 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 418 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 333 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 234 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 20 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Cina: 487 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Melayu: 354 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 258 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 23 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 483 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 337 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 257 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 26 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 479 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 393 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 239 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 28 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 481 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 367 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 271 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 24 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 522 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 456 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 287 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 24 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Cina: 573 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Melayu: 475 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 314 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 26 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 517 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 467 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 274 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 20 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 498 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 505 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 266 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 27 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 613 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 486 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 292 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 34 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 458 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 511 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 226 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 20 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Cina: 503 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Melayu: 505 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 284 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 22 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 516 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 516 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 255 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 35 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 484 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 538 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 245 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 30 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 526 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 598 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 229 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 527 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 561 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 218 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Cina: 548 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Melayu: 530 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 201 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 160 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 180 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 69 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: had terendah Cina yang tinggi, selebihnya anggaran

Bukit Kepayang kerusi berteraskan pengundi Cina: Cina 50.3%, Melayu 25.3%, India 22.6%. Kerana kaum Cina blok terbesar, corak undi mereka banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran mengikut saluran menunjukkan pemilih Cina paling kuat menyokong tiket perpaduan pada 2023 (84.8%), diikuti pemilih India (83.3%), sementara pemilih Melayu menyokong perpaduan dengan lebih sederhana (72.0%) dan paling banyak memberi undi kepada blok PN (24.0%). Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini. Perlu diingat juga, kerana ada calon bebas pada 2023, tiga bahagian undi setiap kumpulan (perpaduan, PN, bebas) tidak menjumlah tepat 100%; bakinya undi calon bebas itu, kira-kira 2.5% hingga 4.0% mengikut kumpulan.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi satu fakta kukuh bagi pemilih Cina. Blok Cina cukup besar dan tertumpu untuk kaedah ini mengurungnya dari bawah: yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya 66.8% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, satu majoriti mutlak yang jelas. Tetapi had itu merentasi purata kerusi 80.8%, jadi aritmetik tidak dapat memastikan sama ada pemilih Cina menyokong perpaduan lebih kuat atau lebih lemah daripada kerusi secara keseluruhan; yang pasti hanya lantai 66.8% itu.

Bagi pemilih Melayu pula, hadnya antara 29.8% dan 91.6% sokongan kepada perpaduan. Julat itu merangkumi purata kerusi 80.8%, jadi sama ada mereka di atas atau di bawah purata tidak dapat ditentukan aritmetik; yang dapat dipastikan hanya satu had tertinggi: sokongan Melayu kepada perpaduan tidak melebihi 91.6%. Bagi pemilih India, bilangan mereka (kira-kira 10,237) jauh melepasi ambang 1,000 yang kami tetapkan. Namun kedua-dua had terbuka luas: had bawahnya di bawah separuh (38.3%) dan had atasnya tersekat hampir pada 100%. Kerana itu, kiraan undi tidak dapat memastikan sama ada majoriti pemilih India menyokong perpaduan. Ini kes kaedah nampak kumpulan itu tetapi aritmetik tidak dapat mengurungnya, kerana blok India lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran. Beza antara sokongan Melayu dan India pula merentasi sifar, jadi tiada arah yang boleh disahkan antara dua kaum itu. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali had terendah Cina dan had tertinggi Melayu itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu25.3%12,28766.6%
72%24%4%
Cina50.3%22,76765.4%
84.8%12.6%2.5%
India22.6%10,23765.3%
83.3%14.1%2.7%
Lain-lain1.8%92166.7%
77.4%19.4%3.2%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 19,684

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Bukit Kepayang, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Berbeza dengan kebanyakan kerusi lain dalam siri ini, daftar Bukit Kepayang membesar, daripada 46,212 nama pada 2023 kepada 49,568 pada 2026, tambah bersih 3,356 orang. Di sebalik angka bersih itu ada pusing ganti yang lebih besar. Kira-kira 4,516 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Bukit Kepayang, dan 458 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 4,974 nama masuk kesemuanya. Kerana daftar hanya bertambah 3,356 selepas itu, maka kira-kira 1,618 nama keluar daripada daftar sejak 2023. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.

Daripada nama baharu itu, 3,944 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 7.96% daripada daftar, antara kumpulan muda yang paling besar dalam siri ini), dengan 2,995 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kumpulan muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 43.2% Melayu berbanding komposisi kerusi 25.3%, dengan Cina 40.4% dan India 16.4%. Jadi di kerusi yang blok terbesarnya Cina, aliran masuk pemilih baharu justeru condong sedikit ke arah Melayu. Ini satu perkara untuk diperhatikan dari semasa ke semasa, bukan satu perubahan yang boleh menggerakkan kerusi ini sekarang.

Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 19,684. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (66.4%), 3,944 nama muda itu bersamaan kira-kira 2,619 undi sahaja. Kedua, majoriti 19,684 tidak memerlukan 19,684 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 9,842 pertukaran diperlukan. Walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Bukit Kepayang, pemilih baharu sahaja jauh daripada mampu menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
46,212
Pemilih 2026
49,568
Perubahan
+3,356
Pemilih baharu muda (18–21)
3,944 (7.96%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 4,974 Muda 18–21 3,944 22 tahun ke atas 572 Pindah masuk antara DUN 458
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 43.2%Cina 40.4%India 16.4%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 66.4%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026 muktamad: satu lawan satu, tanpa BN

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Bukit Kepayang kini pertandingan satu lawan satu, dan dua perkara membentuk kerusi ini.

Pertama, penyandang kekal dan berpengalaman. PH (DAP) menamakan semula Nicole Tan Lee Koon, yang bukan wajah baharu di sini: dia memenangi Bukit Kepayang pada PRU14 (2018) juga, ketika itu atas tiket PKR dalam gabungan pembangkang dengan 18,668 undi, sebelum menang sekali lagi pada 2023 dengan 24,626 undi. Rekod kami mengesahkan calon 2018 dan 2023 itu orang yang sama. Jadi dia bertanding kali ini sebagai penyandang dua penggal, di kerusi yang undinya naik setiap pilihan raya sejak 2008.

Kedua, pihak yang menentang DAP kini hanya seorang, dan bukan BN. Berbeza dengan kerusi jirannya Rahang yang BN turun bertanding, di Bukit Kepayang BN tidak memfailkan sebarang calon. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS meletakkan calon gabungan itu di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Bukit Kepayang salah satunya: calon gabungan pimpinan PAS, Lee Boon Shian daripada GERAKAN, memfailkan penamaan atas logo PN. Lee Boon Shian pun bukan wajah baharu: pada PRN 2023 dia bertanding kerusi Rahang yang bersebelahan, juga atas tiket PN daripada GERAKAN, dan kalah dengan 3,436 undi. Jadi dia calon yang sama berpindah dari satu kubu DAP ke satu lagi. BERSATU pula, yang membawa undi PN di sini pada 2023, tidak memfailkan sebarang calon di Bukit Kepayang, jadi tapak 4,942 undi 2023 itu tiada penyambung terus di atas mana-mana logo.

Kerana hanya ada seorang pencabar, undi menentang DAP tidak terpecah seperti di kerusi empat penjuru; ia menumpu pada satu calon PN. Tetapi tumpuan itu bermula daripada tapak yang kecil. Undi PN 2023 hanya 16.2%, dan undi itu dibawa BERSATU serta seorang calon India, bukan GERAKAN, jadi sama ada ia berpindah bulat-bulat kepada Lee Boon Shian satu soalan terbuka, bukan satu andaian. Di kerusi yang penyandangnya menang dengan margin 66.6 mata, tumpuan undi anti-DAP pada satu calon ialah bentuk pertandingan yang jelas, bukan satu ancaman kepada penyandang. Ini satu pemerhatian tentang struktur, bukan satu ramalan.

Profil kerusi
Parlimen
P.130 Rasah
Keluasan
49.1 km²
Kepadatan pengundi
1,010/km²
Kelas
Bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Dua calon yang memfailkan penamaan di Bukit Kepayang pada 18 Julai 2026, mengikut daftar rasmi SPR. Penyandang 2023, Nicole Tan Lee Koon, bertanding semula; BN tidak bertanding.
CalonParti / lambangRekod pertandingan
Nicole Tan Lee KoonPH (DAP)Menang Bukit Kepayang 2023 (penyandang, 24,626 undi) dan 2018 (PKR, 18,668 undi)
Lee Boon ShianPN (GERAKAN)Kalah di Rahang atas tiket PN (GERAKAN) 2023 (3,436 undi); kali pertama di Bukit Kepayang

Bukit Kepayang kubu DAP yang lebar, dan kali ini kerusi ini dipertahankan oleh penyandang dua penggal yang sama, Nicole Tan Lee Koon, menentang seorang sahaja pencabar tanpa BN di atas kertas undi. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: satu lawan satu, PH (DAP) menentang PN (GERAKAN), dengan BN tidak bertanding dan blok BERSATU 2023 tanpa penyambung. Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum, tetapi tentang struktur pertandingan, iaitu siapa berhadapan siapa dan berapa banyak pihak berkongsi undi yang sama. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 80.8% itu kekal dengan PH, dan berapa ramai daripada 4,942 pengundi PN 2023 yang dibawa BERSATU akan keluar sekali lagi untuk calon GERAKAN yang baharu. Aritmetik bermula jauh memihak kepada penyandang di atas kubu yang sedia lebar, tetapi struktur itu satu keadaan, bukan satu keputusan.

Sejarah banjir sekitar Bukit Kepayang

5 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2020 (3 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 3kejadian3202021: 2kejadian2212022: 0kejadian222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Seremban · 2024–kini
9 kejadian banjir
166 puncak mangsa
4 puncak PPS
92024

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Seremban) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
67 /100
Tinggi purata negeri 63 — lebih tinggi

Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 10 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).

Paling terdedah: SEREMBAN 2 67TAMAN PERMAI 67BUKIT KEPAYANG 67

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Bukit Kepayang

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0 %
Liputan 4G penuh purata negeri 3.5% — lebih rendah

Hampir keseluruhan Bukit Kepayang mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Kos barang asas sekitar Bukit Kepayang

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 10 premis

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Seremban

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini