Kajian kerusi · N18 PILAH

Pilah: Kerusi Tujuh Penggal BN Kini Dipertahankan PKR, dan Ke Mana 5,143 Undi PAS?

Pada PRN 2023, Noorzunita Begum Mohd Ibrahim daripada PKR memenangi Pilah dengan majoriti 1,079 undi menewaskan pesuruhjaya PAS negeri satu lawan satu. Margin dua penjuru 9.5 mata itu kedua belas paling tipis di Negeri Sembilan. Bagi 2026, penamaan 18 Julai memeterai pertarungan satu lawan satu yang baharu: PH mengekalkan penyandang, BN kembali dengan calon sendiri buat pertama kali sejak 2018, dan kedua-duanya bersaing untuk mewarisi 6,222 undi perpaduan 2023 — tiada calon atas logo PN mahupun BERSATU difailkan di sini. Ke mana 5,143 undi PAS 2023 pergi, itulah aritmetik yang akan menentukan kerusi yang BN sendiri pernah menangi tujuh penggal berturut-turut.

Calon bertanding · 2

Semua calon →
Datuk Noorzunita Begum Mohd Ibrahim
Datuk Noorzunita Begum Mohd Ibrahim Penyandang
PKR PH
F Leza Md Yasin
F Leza Md Yasin
UMNO BN

Pada PRN 2023, Noorzunita Begum Mohd Ibrahim daripada PKR memenangi Pilah dengan 6,222 undi sebagai calon perpaduan, menewaskan pesuruhjaya PAS Negeri Sembilan ketika itu, Rafiei Mustapha, yang meraih 5,143 daripada 11,365 undi sah. Tiada calon ketiga, jadi majoriti 1,079 itu margin dua penjuru sebenar: 9.5 mata, kedua belas paling tipis daripada 36 kerusi negeri ini. PRN 2023 itu juga kali pertama calon wanita PKR memenangi kerusi DUN di Negeri Sembilan; Noorzunita salah seorang daripada dua yang menang pada hari yang sama, dan dilantik Exco selepasnya.

Bagi 2026, penamaan 18 Julai membalikkan struktur pertandingan Pilah daripada 2023. PH dan BN kini bersaing untuk mewarisi 6,222 undi perpaduan itu: PH mengekalkan penyandang, manakala BN kembali dengan calonnya sendiri buat pertama kali sejak 2018; sebahagian undi itu juga mungkin pergi ke calon lain atau tidak keluar langsung. Blok 5,143 undi PAS pula tiada pewaris di kertas undi: susunan antara BN dan gabungan pimpinan PAS meletakkan kesemua calon gabungan itu di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, Pilah bukan antaranya, dan BERSATU juga tidak memfailkan calon di sini — Pilah kekal satu lawan satu, kali ini PH menentang BN. Ke mana undi itu pergi, dan sama ada ia keluar mengundi langsung, itulah aritmetik yang akan menentukan kerusi ini. Kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (PKR) · majoriti 1,079 undi (9.5 mata)

Perpaduan (BN+PH) 54.7% · 6,222
PN 45.3% · 5,143

Jumlah undi sah 11,365. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Tujuh kemenangan BN berturut-turut, dua daripadanya melalui MCA

Dari PRU7 (1986) hingga PRU13 (2013), BN memenangi Pilah tujuh kali berturut-turut, dalam sempadan yang berubah beberapa kali sepanjang tempoh itu: Khatimah Ibrahim (UMNO) pada 1986, Dermataksiah Abdul Jalil (UMNO) pada 1990, kemudian dua penggal melalui calon MCA, Peter Lai Yit Fee, pada 1995 dan 1999, sebelum kerusi ini kembali kepada UMNO melalui Norhayati Omar (2004), Adnan Abu Hassan (2008), dan Norhayati sekali lagi pada 2013. Barisan calon itu sendiri bercerita: kerusi yang pernah diwakili calon MCA dua penggal bukan kubu Melayu pekat, tetapi kerusi campuran.

Kemenangan 2013 itu yang paling tipis: 5,039 berbanding 4,926 undi untuk Mohamad Nazaruddin Sabtu daripada PKR, yang ketika itu bertanding di bawah payung Pakatan Rakyat, majoriti 113 undi sahaja. Sempadan Pilah hampir tidak berubah sejak 2013 (anjakan pemilih 1.9% sahaja), jadi perbandingan terus selamat dibuat. PRU14 (2018) memutuskan rangkaian BN: Nazaruddin menang dengan 51.8%, undi BN jatuh ke 35.2%, dan PAS, yang kini bertanding sendirian, meraih 13.0%, iaitu 1,413 undi. Itu kali pertama BN tewas di Pilah dalam tempoh data kami sejak 1986.

PRU15 (2022) memperlihatkan tiga blok yang jaraknya tidak jauh: dalam undi biasa kawasan Pilah, PH meraih 41.9%, BN 37.9%, dan PN 18.5%. Sembilan bulan kemudian pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket, dan tiket itu diserahkan kepada PKR. Noorzunita menang 54.7% berbanding 45.3%. Angka di pihak yang kalah itu wajar direnung: undi PAS melonjak daripada 1,413 pada 2018 kepada 5,143 pada 2023, lebih tiga kali setengah ganda, dan hampir menyamai jumlah undi BN dan PAS 2018 secara berasingan (5,250). Persamaan itu perbandingan aritmetik, bukan aliran undi yang diperhatikan; apa yang pasti hanyalah ruang pembangkang di kerusi ini pada 2023 diisi sepenuhnya oleh PAS.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 81.6%
BN 35.2%PH 51.8%PN 13%
PRU15 (2022) keluar mengundi 73.6%
BN 37.9%PH 41.9%PN 18.5%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 65%
Perpaduan 54.7%PN 45.3%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Satu-satunya arah yang disahkan: majoriti warga emas

Kadar keluar mengundi di Pilah jatuh daripada 73.6% pada PRU15 kepada 65.0% pada PRN 2023, penurunan 8.6 mata.

Golongan muda kumpulan terbesar: 7,141 daripada 17,691 pemilih pada 2023, iaitu 40.4% daftar, dengan anggaran kadar keluar mengundi paling rendah antara tiga kumpulan umur, kira-kira 61%. Anggaran ekologi menunjukkan mereka terbahagi hampir sama rata, dengan sokongan perpaduan kira-kira 50%, di bawah purata kerusi 54.7% dalam anggaran ini. Warga emas kumpulan terkecil, 4,859 pemilih, dan anggaran menunjukkan mereka paling condong kepada perpaduan, kira-kira 64%.

Ujian bebas-model yang lebih ketat, iaitu had Duncan-Davis yang dikira dalam setiap satu daripada 49 saluran kerusi ini, mengesahkan satu perkara dan menolak untuk mengesahkan yang lain. Yang disahkan: warga emas memberi sekurang-kurangnya 55.1% undi mereka kepada perpaduan, satu lantai majoriti mutlak. Ia tidak memerlukan model ekologi, tetapi ia bergantung pada satu andaian: kadar keluar mengundi yang serupa antara kumpulan dalam saluran yang sama, andaian yang paling ringan bagi umur kerana saluran sendiri dibahagikan mengikut umur. Yang tidak dapat disahkan: sama ada warga emas benar-benar lebih menyokong perpaduan berbanding golongan muda. Perbezaan warga emas tolak golongan muda terletak antara -3.0 dan +33.9 mata, julat yang merentasi sifar, jadi Pilah antara kerusi dalam siri ini, bersama Seri Menanti, Jeram Padang dan Labu, yang gagal ujian arah umur. Bagi golongan muda sendiri, had itu antara 40.5% dan 58.1%, merangkumi purata kerusi, jadi sama ada mereka di atas atau di bawah purata, aritmetik tidak dapat memberitahu.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 7,141 pengundi · 40% daripada jumlah pemilih · keluar 60.8%
Perpaduan 49.8%PN 50.2%
Pertengahan 5,691 pengundi · 32% daripada jumlah pemilih · keluar 64.6%
Perpaduan 53.5%PN 46.5%
Warga emas 4,859 pengundi · 27% daripada jumlah pemilih · keluar 65.7%
Perpaduan 63.8%PN 36.2%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 55.6%PN 44.4% Tidak mengundi 37.2% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~30 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~33 daripada 79 pemilih8058%42%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~47 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~52 daripada 123 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~41 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~20 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~46 daripada 108 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~61 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~66 daripada 162 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~47 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~24 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~54 daripada 126 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~54 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~61 daripada 146 pemilih7557%42%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~74 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 192 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~75 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 199 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~81 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~71 daripada 196 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~51 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~65 daripada 212 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~98 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~49 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~63 daripada 211 pemilih7070%30%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~102 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~65 daripada 223 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~113 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~59 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~71 daripada 246 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~119 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~62 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 260 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~120 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~67 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 265 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~120 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~68 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 268 pemilih6570%29%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~125 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~72 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 278 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~115 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~77 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~81 daripada 275 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~106 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~76 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~80 daripada 263 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~104 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~77 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~84 daripada 267 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~108 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~77 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~84 daripada 271 pemilih6068%31%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~81 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 258 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~76 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 244 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~74 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 237 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~88 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~78 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~78 daripada 244 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~75 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~81 daripada 248 pemilih5567%33%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~77 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 244 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~82 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~69 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~71 daripada 223 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~83 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~71 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~74 daripada 229 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~83 daripada 248 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~78 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~95 daripada 265 pemilih5064%36%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~96 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~80 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~110 daripada 287 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~77 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~101 daripada 264 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~97 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~79 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~111 daripada 289 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~79 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~109 daripada 279 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~110 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~89 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~128 daripada 328 pemilih4561%39%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~107 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~89 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~127 daripada 323 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~116 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~101 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~144 daripada 362 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~118 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~103 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~151 daripada 373 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~117 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~100 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~148 daripada 366 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~119 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~108 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~155 daripada 384 pemilih4059%40%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~109 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~97 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~142 daripada 349 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~113 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~105 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~158 daripada 377 pemilihUmur 37 (pada 2026) · PN: ~113 undiUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~110 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~166 daripada 390 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~115 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~113 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~172 daripada 401 pemilihUmur 35 (pada 2026) · PN: ~107 undiUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~106 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~163 daripada 377 pemilih3556%43%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~121 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~118 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~178 daripada 418 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~113 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~108 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~159 daripada 382 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~117 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~116 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~164 daripada 398 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~115 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~115 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~160 daripada 391 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~114 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~111 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~149 daripada 375 pemilih3060%40%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~122 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~114 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~152 daripada 388 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~110 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~105 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~138 daripada 354 pemilihUmur 27 (pada 2026) · PN: ~96 undiUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~120 daripada 312 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~112 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~106 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~133 daripada 351 pemilihUmur 25 (pada 2026) · PN: ~103 undiUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~102 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~120 daripada 326 pemilih2563%37%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~99 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~93 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~113 daripada 306 pemilihUmur 23 (pada 2026) · PN: ~90 undiUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~100 daripada 277 pemilihUmur 22 (pada 2026) · PN: ~96 undiUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~107 daripada 294 pemilihUmur 21 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~27 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~33 daripada 89 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Melayu 65.6%Cina 24.7%India 8.7%Lain-lain 1%Orang Asli 0%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Melayu: 30 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Cina: 41 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 4 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Melayu: 62 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Cina: 40 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 51 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 42 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 7 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 91 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 43 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 64 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 44 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 81 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 47 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Melayu: 98 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Cina: 67 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 126 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 110 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 60 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 16 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 129 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 63 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 111 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 65 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 27 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Melayu: 126 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Cina: 60 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 63 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 151 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 74 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 171 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 55 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 162 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 84 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Melayu: 160 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Cina: 76 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 184 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 62 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 162 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 66 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 176 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 62 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 167 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 71 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 30 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Melayu: 174 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Cina: 51 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 171 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 42 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 22 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 170 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 164 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 48 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 20 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 149 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 69 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 24 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Melayu: 152 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Cina: 55 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 154 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 53 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 16 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 144 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 55 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 153 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 74 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 172 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 67 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Melayu: 181 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Cina: 83 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 22 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 173 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 64 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 25 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 183 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 82 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 20 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 172 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 78 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 208 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 93 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Melayu: 217 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Cina: 92 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 24 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 223 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 98 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 238 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 104 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 34 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 239 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 93 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 30 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 244 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 106 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Melayu: 237 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Cina: 88 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 30 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 263 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 99 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 21 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 288 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 71 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 250 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 109 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 271 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 84 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 37 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Melayu: 300 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Cina: 88 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 41 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 258 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 89 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 42 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 269 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 91 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 47 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 267 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 90 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 264 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 78 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 36 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Melayu: 281 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Cina: 76 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 34 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 244 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 82 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 30 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 239 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 44 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 253 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 62 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 30 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 235 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 52 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 32 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Melayu: 222 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Cina: 61 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 214 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 45 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 217 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 48 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 204 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 68 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 201 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 50 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 15 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Melayu: 220 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Cina: 68 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 24 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 88 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 16 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 3 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Kaedah nampak pengundi Cina dengan jelas, tetapi tiada arah kaum yang disahkan

Mengikut komposisi, Pilah kerusi campuran: 64.7% pemilih Melayu, 25.5% Cina, 8.9% India. Angka Melayu itu hanya 0.3 mata di bawah ambang 65% kelas majoriti Melayu, jadi Pilah berdiri betul-betul di pinggir ambang itu.

Anggaran ekologi 2023 berlapis: pengundi Cina dianggarkan paling menyokong perpaduan, kira-kira 67%, pengundi India kira-kira 60%, dan pengundi Melayu terbahagi hampir separuh-separuh, kira-kira 50%, di bawah purata kerusi dalam anggaran ini. Anggaran ini tidak melekat pada purata 54.7%, petanda kaedah ini nampak sesuatu, dan pengasingan geografi yang diperlukannya memang wujud: di satu saluran, pengundi Cina mencecah 95.9% pengundi saluran itu. Bagi pengundi India pula kaedah ini hampir buta: kepekatan tertinggi mereka dalam mana-mana saluran hanya 23.6%, jadi anggaran 60% itu tidak wajar dibandingkan dengan kumpulan lain.

Nampak dan mengurung pula dua soalan berbeza, dan di Pilah jawapan kepada soalan kedua ialah tidak, untuk semua kumpulan. Bagi pengundi Melayu, had bebas-model sokongan perpaduan terletak antara 32.3% dan 66.8%: julat itu merangkumi keputusan kerusi, jadi sama ada pengundi Melayu di atas atau di bawah purata kerusi, aritmetik tidak dapat menentukan. Apa yang disahkan hanyalah lantai dan siling: sokongan Melayu kepada perpaduan tidak kurang daripada 32.3% dan tidak melebihi 66.8%. Dua tafsiran mudah tertolak di situ, iaitu bahawa kerusi ini dipertahankan dengan undi Melayu yang pekat, dan bahawa blok Melayu meninggalkannya sepenuhnya. Bagi pengundi Cina, lantainya 27.1% tetapi had atas tersekat hampir 100%: dalam hampir setiap saluran, blok mereka lebih kecil daripada undi perpaduan saluran itu, jadi perakaunan tidak dapat memaksa walau satu undi keluar daripada perpaduan. Perbezaan Melayu tolak India merentasi sifar. Tiada satu arah kaum pun yang disahkan; semua angka kumpulan dalam carta di bawah wajar dibaca sebagai anggaran semata-mata.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu64.7%11,55064.6%
50.1%49.9%
Cina25.5%4,41360.9%
66.9%33.1%
India8.9%1,54561.1%
60%40%
Lain-lain0.9%18366.4%
51.6%48.4%

Pemilih baharu, dikira dua cara, tidak menutup majoriti dengan sendirinya

Carta di bawah kini memaparkan bacaan terus daripada snapshot daftar 2026, menggantikan anggaran model kami yang ditentukur kepada jumlah DPPR seluruh negeri (kira-kira 685 pemilih baharu dalam daftar anggaran 17,847): 18,034 nama di Pilah, dengan 1,067 daripadanya tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 (72.6% Melayu), 888 daripadanya kohort muda 18 hingga 21 tahun (takrifan utama carta), dan 1,258 tiada dalam daftar Pilah 2023, termasuk pemilih yang berpindah masuk dari kerusi lain. Lapisan daftar kajian ini telah disegarkan kepada bacaan snapshot itu; daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkannya sama persis, jadi angka ini muktamad.

Dua bahasa yang berbeza: nama dalam daftar bukan undi, dan kesimpulan saiznya sama antara anggaran dengan snapshot. Pada kadar keluar mengundi 2023, iaitu 65.0%, kemasukan yang paling luas sekalipun (1,258) bersamaan kira-kira 818 undi, masih di bawah majoriti 1,079, dan undi itu pula berpecah antara pihak. Majoriti 1,079 juga tidak memerlukan 1,079 pengundi bertukar fikiran: setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 540 pengundi memadai.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
17,691
Pemilih 2026
18,034
Perubahan
+343
Pemilih baharu muda (18–21)
888 (4.92%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 1,258 Muda 18–21 888 22 tahun ke atas 179 Pindah masuk antara DUN 191
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 73.4%Cina 20.3%India 6.3%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 65%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

PH dan BN bersaing mewarisi undi perpaduan; 5,143 undi PAS tanpa pewaris di kertas undi

Penamaan meletakkan Pilah dalam struktur yang bertentangan dengan 2023. PH mengekalkan penyandang: Noorzunita, diumumkan pada 14 Julai. BN, yang tidak bertanding dengan logonya sendiri pada 2023 kerana kerusi ini diserahkan kepada PKR di bawah tiket perpaduan, kembali dengan calonnya buat pertama kali sejak 2018: S Leza Md Yasin daripada UMNO, muka baharu, dalam senarai yang diumumkan pada 15 Julai. Maka PH dan BN kini bersaing untuk mewarisi 6,222 undi perpaduan itu, di kerusi yang BN sendiri pernah menangi tujuh penggal berturut-turut sebelum 2018; pecahan dua penjuru yang bersih hanyalah senario perakaunan dalam jadual di bawah.

Di sebelah lagi, blok PAS. Penamaan 18 Julai mengesahkan susunan itu: calon gabungan pimpinan PAS bersama Wawasan, Gerakan dan MIPP, atas logo PN, hanya di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Pilah bukan antaranya. BERSATU juga tidak memfailkan calon di sini, jadi kertas undi muktamad Pilah satu lawan satu — PH menentang BN — dan 5,143 undi PAS 2023 tiada calon penggantinya langsung. Pembahagian kerusi PAS-BN yang kini rasmi itu menimbulkan soalan yang menentukan kerusi ini: adakah jentera PAS bergerak untuk calon UMNO, dan adakah pengundinya mengikut? Tiada apa-apa dalam data 2023 yang menjamin pemindahan itu: sebahagian undi itu mungkin kekal di rumah.

Aritmetik pemindahan itu boleh diperakaunkan secara statik. Jika undi perpaduan 2023 berpecah mengikut nisbah BN:PH kerusi ini pada PRU15, iaitu kira-kira 47.5 kepada 52.5, calon PH mendahului calon BN kira-kira 312 undi, dan BN hanya memerlukan kira-kira 6% daripada blok PAS untuk memintasnya. Semakin besar bahagian undi perpaduan yang kekal dengan penyandang, semakin tinggi keperluan itu.

Ilustrasi statik: peratus undi PAS 2023 yang perlu mengalir kepada calon BN untuk memintas calon PH, mengikut cara undi perpaduan 2023 berpecah (dua kelompok undi 2023, iaitu 6,222 dan 5,143, dijadikan asas perakaunan; undi PAS selebihnya dianggap tidak keluar, jadi jumlah undi keseluruhan menurun; tiada aliran lain)
Senario pecahan undi perpaduan 2023 (PH:BN)Pendahuluan PH selepas pecahanAliran PAS yang BN perlukan
Sama rata (50:50)0Sebarang aliran positif
Mengikut nisbah PRU15 (52.5:47.5)3126.1%
60:40 kepada penyandang1,24424.2%
Dua pertiga kepada penyandang2,07440.3%
Profil kerusi
Parlimen
P.129 Kuala Pilah
Keluasan
56 km²
Kepadatan pengundi
322/km²
Kelas
Separa bandar
Komposisi
Campuran
SURGE-SENSITIVE-MIXED

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Serting menguji sama ada asas PN di Negeri Sembilan mampu bertahan menghadapi pencabar yang bersatu; Labu menguji sama ada ia mampu bertahan apabila semua pihak berpecah. Pilah menguji soalan ketiga, dan bagi BN mungkin yang paling asas: sama ada undi sebuah parti boleh dipindahkan melalui persefahaman di peringkat pimpinan. Margin 9.5 mata memberi penyandang ruang yang tidak dimiliki kebanyakan kerusi dalam siri ini, tetapi ruang itu kini diuji dalam pertarungan satu lawan satu yang bersih: PH menentang BN, tanpa calon PN mahupun BERSATU pada kertas undi untuk membelah undi mana-mana pihak. Kerusi yang keputusannya pernah ditentukan oleh 113 undi tidak memerlukan banyak untuk berpaling.

Sejarah banjir sekitar Pilah

2 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2022 (2 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 0kejadian202021: 0kejadian212022: 2kejadian2222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Kuala Pilah · 2024–kini
8 kejadian banjir
423 puncak mangsa
4 puncak PPS
82024

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Kuala Pilah) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
64.7 /100
Tinggi purata negeri 63 — lebih kurang sama

Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 12 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).

Paling terdedah: KAMPONG JAWA 64.7BATANG PILAH 64.7PEKAN LAMA 64.7

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Pilah

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
2.7 %
Liputan hampir menyeluruh purata negeri 3.5% — lebih rendah

2 drpd 12 daerah mengundi mempunyai jurang liputan 4G (≥10% kawasan tanpa isyarat) — kira-kira 2,807 penduduk.

Liputan paling tipis: SERI PILAH 23.3% KAMPONG PARIT 11.6% 3GAMPANG TINGGI 5.7%

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Memuatkan peta…

Setiap daerah mengundi diwarnakan mengikut peratus kawasan tanpa liputan 4G. Kawasan lebih merah = lebih banyak kawasan tanpa isyarat.

Kos barang asas sekitar Pilah

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 6 premis

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Kuala Pilah

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini