Kajian kerusi · N19 JOHOL

Johol: Saiful Yazan Pertahan Kubu UMNO Dua Penggal, dan Blok PAS 3,111 Undi Kini Tiada Calon

Johol kerusi UMNO, dan pada PRN 2023 penyandangnya Saiful Yazan Sulaiman mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 5,228 undi. Lawannya calon PN (PAS) Kamarudin Md Tahir; majoriti 2,117 daripada 8,339 undi sah, margin dua penjuru 25.4 mata. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan dua penjuru untuk 2026, dan strukturnya berubah dua arah sekali gus. Saiful Yazan, penyandang dua penggal, mempertahankan kerusi ini atas tiket BN dalam usaha meraih penggal ketiga, tetapi PH kini memfailkan calonnya sendiri, Mohd Zailan Mohd Munawar daripada AMANAH, jadi dua rakan yang berkongsi tiket perpaduan 2023 kini berlawan, dan pengundi yang menyokong tiket itu, jika keluar mengundi, terpaksa memilih antara BN dan PH. Di pihak yang kalah pula, tiada calon PN mahupun BERSATU di Johol, jadi 3,111 undi PAS 2023 tiada calon sehaluan lagi untuk disokong di atas kertas undi. Dua soalan menentukan 1 Ogos: bagaimana pengundi tiket perpaduan 2023 terbahagi antara BN dan PH, dan ke mana perginya blok PAS yang kini tanpa calon.

Calon bertanding · 2

Semua calon →
Mohd Zailan Mohd Munawar
Mohd Zailan Mohd Munawar
AMANAH PH
Datuk Saiful Yazan Sulaiman
Datuk Saiful Yazan Sulaiman Penyandang
UMNO BN

Johol terletak dalam Parlimen P.129 Kuala Pilah, di tengah Negeri Sembilan. Menurut pengelasan kami ia kerusi luar bandar dan pekan kecil, hanya kira-kira 37 pemilih bagi setiap kilometer persegi, tersebar di kawasan yang luas. Komposisinya majoriti Melayu yang besar: Melayu 72.7%, Cina 16.5% dan India 5.2%, dengan selebihnya kaum lain termasuk Orang Asli. Angka Melayu itu melepasi paras dua pertiga, jadi corak undi Melayu banyak menentukan siapa menang di sini. Johol sudah lama menjadi kubu UMNO.

Pada PRN 2023, penyandang BN Saiful Yazan Sulaiman daripada UMNO mempertahankan Johol dengan 5,228 undi menentang calon PN (PAS) Kamarudin Md Tahir, yang mendapat 3,111 undi. Majoritinya 2,117 daripada 8,339 undi sah. Beza bahagian undi antara dua calon itu ialah 25.4 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Johol tiada calon ketiga pada 2023, margin dua penjuru ini sama tepat dengan majoriti dibahagi jumlah undi; kedua-duanya berbeza hanya apabila ada undi calon ketiga, dan di sini tiada. Itu majoriti yang selesa. Bagi 2026, penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan dua penjuru berulang, tetapi dengan susunan yang berubah; kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: BN (UMNO) · majoriti 2,117 undi (25.4 mata)

Perpaduan (BN+PH) 62.7% · 5,228
PN 37.3% · 3,111

Jumlah undi sah 8,339. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu UMNO yang bertahan, tetapi lawannya bertukar wajah

Johol bukan kerusi yang baru bertukar tangan. UMNO memegangnya sekurang-kurangnya sejak 2013, memenangi tiga pilihan raya berturut-turut di sini, dan Saiful Yazan sendiri memenanginya dua kali, pada 2018 dan 2023. Yang berubah setiap kali ialah wajah lawannya.

Pada PRU13 (2013), pertandingan dua penjuru: BN 58.4% menewaskan calon Pakatan Rakyat berlogo PAS yang mendapat 41.6%. Ketika itu PAS duduk dalam pakatan pembangkang bersama DAP dan PKR, jadi undi 41.6% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan PN hari ini. Sempadan Johol pada 2013 hampir sama dengan sekarang, jadi baris itu boleh dibaca terus.

Pada PRU14 (2018), pertandingan tiga penjuru yang tulen: BN 49.3%, PH 37.2%, dan PAS bertanding sendiri mendapat 13.5%. Di Johol lajur PN pada 2018 memang undi PAS, bukan campuran BERSATU seperti beberapa kerusi lain dalam siri ini; PAS betul-betul turun di sini dengan calonnya sendiri, dan PH pula ada calon sebenar. BN menang dengan majoriti yang selesa.

Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Johol menunjukkan BN 43.8%, PH 29.6% dan blok PN 25.3%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: BN mendahului PH kira-kira 14 mata. Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon BN, dan tiket itu mendapat 62.7% menentang PN (PAS) 37.3%.

Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 82.4%
BN 49.3%PH 37.2%PN 13.5%
PRU15 (2022) keluar mengundi 75%
BN 43.8%PH 29.6%PN 25.3%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 68.3%
Perpaduan 62.7%PN 37.3%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: lantai sokongan warga emas dapat dipastikan, tetapi arahnya tidak

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Johol berbeza sedikit mengikut umur: paling tinggi dalam kalangan warga emas (69.5%), diikuti golongan pertengahan umur (68.5%), dan paling rendah dalam kalangan golongan muda (65.0%). Golongan muda ialah kelompok pengundi terbesar di sini. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan golongan muda paling kurang menyokong tiket perpaduan, manakala warga emas paling kuat menyokongnya.

Berapa kuat? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Johol, ujian ini tidak dapat mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara -2.9 dan +39.4 mata, satu julat yang tetap merentasi sifar walaupun anggaran utama menunjukkan jurang yang lebar. Jadi arah jurang umur itu kekal anggaran yang tidak disahkan, dan Johol menyertai beberapa kerusi lain dalam siri ini yang gagal ujian arah umur.

Namun ujian yang sama mengesahkan satu had yang bermakna: warga emas memberi sekurang-kurangnya 64.3% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, iaitu satu majoriti mutlak (lebih separuh undi). Bagi golongan muda pula, had tertinggi yang boleh dipastikan ialah 67.1%. Kedua-dua julat itu bertindih, dan itulah sebabnya arah antara mereka tidak dapat disahkan walaupun anggaran utama kelihatan berbeza.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 4,585 pengundi · 37% daripada jumlah pemilih · keluar 65%
Perpaduan 56.9%PN 43.1%
Pertengahan 4,386 pengundi · 36% daripada jumlah pemilih · keluar 68.5%
Perpaduan 60%PN 40%
Warga emas 3,341 pengundi · 27% daripada jumlah pemilih · keluar 69.5%
Perpaduan 74.2%PN 25.8%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 62.7%PN 37.3% Tidak mengundi 32.6% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~27 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~9 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~19 daripada 55 pemilih8065%35%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~38 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~14 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~25 daripada 77 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~42 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~13 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~28 daripada 85 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~49 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~33 daripada 100 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~51 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~16 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~34 daripada 103 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~57 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~38 daripada 116 pemilih7566%33%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~61 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~40 daripada 124 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~54 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~32 daripada 104 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~63 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~19 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~38 daripada 121 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~78 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~24 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~46 daripada 150 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~74 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~24 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~40 daripada 140 pemilih7070%29%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~77 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~23 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~42 daripada 144 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~79 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~43 daripada 149 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~47 daripada 164 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~31 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~49 daripada 172 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~84 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~47 daripada 161 pemilih6570%29%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~114 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~39 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~58 daripada 213 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~51 daripada 178 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~42 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~51 daripada 181 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~100 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~59 daripada 208 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~57 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~64 daripada 217 pemilih6070%29%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~57 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~64 daripada 217 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~92 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~61 daripada 209 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~96 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~56 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~64 daripada 217 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~51 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~57 daripada 194 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~97 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~55 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~64 daripada 217 pemilih5570%29%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~61 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~69 daripada 226 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~78 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~59 daripada 192 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~92 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~59 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~68 daripada 221 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~98 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~66 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~73 daripada 238 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~57 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~65 daripada 210 pemilih5069%31%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~80 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~57 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~63 daripada 201 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~88 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~59 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~73 daripada 221 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~86 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~62 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~74 daripada 223 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~89 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~64 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~75 daripada 229 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~64 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 225 pemilih4566%34%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~67 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~81 daripada 238 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~77 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~56 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~69 daripada 202 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~95 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~74 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~85 daripada 254 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~76 daripada 227 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~75 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~85 daripada 255 pemilih4066%33%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~88 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~68 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~81 daripada 237 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~67 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~80 daripada 233 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~81 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~64 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~80 daripada 225 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~92 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~70 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~89 daripada 252 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~90 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~69 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~88 daripada 248 pemilih3564%35%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~95 daripada 262 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~74 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 262 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~94 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 260 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~69 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~87 daripada 243 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~89 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~66 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 238 pemilih3065%34%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~85 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~63 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~81 daripada 230 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~87 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~83 daripada 236 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~84 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~61 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~78 daripada 224 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~93 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~71 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~90 daripada 255 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~77 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~56 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~71 daripada 204 pemilih2565%35%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~66 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~87 daripada 245 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~72 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~53 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~68 daripada 193 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~79 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~58 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~75 daripada 212 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~23 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~17 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~22 daripada 62 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Melayu 73.7%Cina 15.5%India 5.2%Orang Asli 5.1%Lain-lain 0.5%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Melayu: 28 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Cina: 16 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 1 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Melayu: 47 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Cina: 20 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 50 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 20 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 54 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 18 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 4 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 58 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 29 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 74 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 22 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 6 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Melayu: 81 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Cina: 28 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 66 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 4 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 79 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 2 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 92 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 35 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 83 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Melayu: 90 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 7 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 96 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 32 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 4 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 117 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 30 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 123 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 35 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 107 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 30 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 10 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Melayu: 152 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Cina: 41 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 6 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 114 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 43 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 10 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 132 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 23 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Orang Asli: 9 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 136 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 39 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 153 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 43 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 9 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Cina: 37 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 145 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 28 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Orang Asli: 9 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 150 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 136 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 38 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 162 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 32 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 10 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Melayu: 159 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Orang Asli: 15 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 142 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 24 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 156 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 176 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 26 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Orang Asli: 17 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 146 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Orang Asli: 13 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Melayu: 146 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 5 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 34 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Orang Asli: 23 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 165 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Orang Asli: 12 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 161 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 26 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Melayu: 173 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Cina: 43 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 10 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Orang Asli: 12 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 146 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 28 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Orang Asli: 10 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 186 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 34 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 15 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 164 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 37 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 17 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 187 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 35 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 15 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Melayu: 186 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Cina: 26 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 161 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 40 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 19 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 176 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 24 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 172 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 36 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 16 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 22 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 186 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 29 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Orang Asli: 13 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Melayu: 199 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Cina: 32 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 17 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 192 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 32 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Orang Asli: 17 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 198 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 185 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 29 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 10 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Orang Asli: 15 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 180 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 31 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 11 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Melayu: 178 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Cina: 20 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Orang Asli: 13 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 184 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 23 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 9 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Orang Asli: 17 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 174 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 18 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 197 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 18 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 14 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Orang Asli: 23 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 12 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Orang Asli: 19 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Melayu: 183 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Cina: 21 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Orang Asli: 19 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 149 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 15 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 8 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 161 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 15 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 12 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Orang Asli: 15 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 147 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 12 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 13 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Orang Asli: 9 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 139 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 12 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 15 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Melayu: 174 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Cina: 17 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 4 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 44 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 1 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 3 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: lantai dan siling sokongan Melayu yang boleh dipastikan

Johol kerusi majoriti Melayu yang besar: Melayu 72.7%, Cina 16.5%, India 5.2%. Kerana hampir tiga daripada empat pengundi ialah Melayu, corak undi Melayu banyak menentukan keputusan di sini. Anggaran ekologi menunjukkan pemilih Melayu dan Cina sama-sama condong kepada tiket perpaduan pada 2023.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi dua fakta yang boleh dipastikan tentang pemilih Melayu, dan meninggalkan selebihnya sebagai anggaran. Sokongan Melayu kepada tiket perpaduan terletak antara 49.6% dan 72.9%. Had bawah itu sedikit di bawah separuh, jadi berbeza dengan sesetengah kerusi lain dalam siri ini, aritmetik di Johol tidak sampai mengesahkan majoriti pemilih Melayu mengundi tiket perpaduan; yang pasti hanya sekurang-kurangnya 49.6%, iaitu hampir separuh. Pada masa sama, had atasnya 72.9% mematahkan bacaan mudah bahawa kerusi 72.7% Melayu ini dimenangi atas sokongan Melayu yang hampir menyeluruh; sokongan Melayu tidak melepasi 72.9%. Kerana keputusan kerusi (62.7%) terletak di dalam julat itu, aritmetik tidak dapat memastikan sama ada pemilih Melayu di atas atau di bawah purata kerusi.

Bagi pemilih Cina, aritmetik mengesahkan satu lantai tetapi bukan arah: sekurang-kurangnya 37.9% undi mereka pergi kepada tiket perpaduan, tetapi had atasnya mencecah 100% kerana blok mereka lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran, jadi kaedah ini tidak dapat mengurungnya dari atas. Anggaran ekologi meletakkan sokongan Cina lebih tinggi lagi, tetapi kecondongan itu, kecuali lantai 37.9% tadi, kekal anggaran yang tidak disahkan. Pemilih India (kira-kira 641 orang) dan kaum lain termasuk Orang Asli terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000 yang kami tetapkan, untuk dibandingkan dengan bermakna, jadi kami tidak membuat sebarang perbandingan arah antara mereka dengan pemilih Melayu.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu72.7%8,96568.3%
60.3%39.7%
Cina16.5%2,00764.6%
74.5%25.5%
India5.2%64165.2%
68.3%31.7%
Lain-lain5.6%69967.6%
58.8%41.2%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 2,117

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Johol, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Daftar Johol hampir tidak membesar: daripada 12,312 nama pada 2023 kepada 12,331 pada 2026, tambahan bersih 19 orang sahaja. Tetapi di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang jauh lebih besar. Kira-kira 628 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Johol, dan kira-kira 50 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini. Dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih. Selepas ditolak nama yang keluar daripada daftar sejak 2023, daftar hanya membesar 19 orang bersih, dan jumlah yang keluar itu sendiri melebihi 600 orang, jauh lebih besar daripada angka bersih. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan yang ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya. Daripada 628 nama yang baharu kepada daftar negeri itu, 531 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 4.31% daripada daftar), dengan 412 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara lagi patut diperhatikan: kohort muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 86.4% Melayu berbanding komposisi kerusi 72.7%.

Mudah tergoda untuk membandingkan 628 nama baharu itu dengan majoriti 2,117. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (68.3%), 628 nama bersamaan kira-kira 429 undi sahaja. Kedua, majoriti 2,117 tidak memerlukan 2,117 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 1,059 pertukaran sudah memadai. Namun walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; berbeza dengan kerusi paling tipis dalam siri ini, di Johol pemilih baharu sahaja tidak dapat menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
12,312
Pemilih 2026
12,331
Perubahan
+19
Pemilih baharu muda (18–21)
531 (4.31%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 678 Muda 18–21 531 22 tahun ke atas 97 Pindah masuk antara DUN 50
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 86.4%Cina 6.8%India 5.8%Lain-lain 0.9%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 68.3%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026: bekas rakan tiket kini berlawan, dan blok PAS tanpa calon

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Johol kekal pertandingan dua penjuru, tetapi dua perkara mengubah bentuknya sekali gus.

Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Saiful Yazan Sulaiman atas tiket BN (UMNO), dengan PH sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, PH memfailkan calonnya sendiri, Mohd Zailan Mohd Munawar daripada AMANAH, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berdiri sebagai lawan. Saiful Yazan, penyandang yang memenangi kerusi ini pada 2018 dan 2023, mempertahankannya sekali lagi atas tiket BN, kali ini menuju penggal ketiga. Mohd Zailan pula wajah baharu; rekod kami tidak menunjukkan dia pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini. Maka pengundi yang menyokong tiket perpaduan 2023 kini terpaksa memilih antara dua bekas rakan pakatan, dan sebahagian daripada mereka mungkin juga tidak keluar mengundi; keputusan lama itu bukan blok tetap yang boleh dibahagi dengan yakin.

Bagaimana undi itu mungkin terbahagi? Petunjuk terdekat ialah PRU15 (2022), satu-satunya keputusan terkini apabila BN dan PH bertanding sebagai lawan: BN 43.8% berbanding PH 29.6%, iaitu BN mendahului kira-kira 14 mata. Tambah pula Saiful Yazan membawa kelebihan penyandang dua penggal. Jadi di atas kertas BN memulakan dengan kedudukan lebih baik dalam pembahagian ini. Namun dua perkara perlu diperhatikan. Angka 2022 itu diambil ketika PN masih ada di atas kertas undi dan menyerap sebahagian undi, keadaan yang tidak berulang dengan cara yang sama pada 2026; dan walaupun PH secara rasmi menyokong calon BN di bawah satu tiket pada 2023, kiraan undi tidak dapat menjejaki bagaimana setiap pengundi memilih, jadi berapa banyak sokongan itu kekal dengan BN apabila PH kini berdiri sendiri masih soalan terbuka.

Kedua, blok PAS 2023 tiada calon. Di Johol, tiada calon PN dan tiada calon BERSATU pada 2026. Susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS hanya meletakkan calon gabungan itu di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Johol kerusi yang BN pertandingkan, jadi bukan antaranya; BERSATU pula tidak memfailkan calon di sini langsung. Maka 3,111 undi yang diberikan kepada PAS pada 2023, iaitu 37.3% kerusi ini, tiada calon sehaluan lagi untuk disokong di atas kertas undi. Ke mana perginya undi itu ialah soalan terbuka, dan kami tidak menganggapnya berpindah bulat-bulat ke mana-mana pihak. Sebahagian pengundi PAS mungkin tinggal di rumah kerana tiada calon sehaluan; sebahagian mungkin condong kepada BN, sebahagian lagi kepada PH. Kiraan sahaja tidak dapat mengesahkan mana-mana arah ini, dan tiada bahagian undi PN 2023 di negeri jiran yang boleh kami pindahkan terus ke Johol, kerana di sini tiada calon PN untuk mewarisinya.

Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum. Ia tentang struktur pertandingan: siapa berhadapan siapa, dan undi siapa yang kini tiada rumah. Struktur penuh Johol kini muktamad: dua penjuru, BN lawan PH, dengan blok PAS 3,111 undi yang kini tanpa calon.

Profil kerusi
Parlimen
P.129 Kuala Pilah
Keluasan
329.4 km²
Kepadatan pengundi
37/km²
Kelas
Luar bandar / pekan kecil
Komposisi
Majoriti Melayu (≥65%)

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Empat pertandingan terakhir di Johol. 2013, 2018 dan 2023 keputusan rasmi penuh; angka 2022 (PRU15) ialah undi Parlimen yang dipetakan ke saluran DUN, meliputi 99.8% pengundi. Sempadan 2013 hampir sama dengan sempadan kini, jadi baris itu boleh dibaca terus. Pada 2018 pertandingan tiga penjuru yang tulen: BN, PH dan PAS yang bertanding sendiri, jadi lajur PN 2018 di sini ialah undi PAS. Pada 2023 tiada calon ketiga, jadi margin dua penjuru sama dengan majoriti dibahagi jumlah undi.
Pilihan rayaBNPHPembangkang / PNStruktur
PRU13 (2013)58.4%tiadaPR (PAS) 41.6%dua penjuru
PRU14 (2018)49.3% (menang)37.2%PAS 13.5%tiga penjuru
PRU15 (2022)43.8%29.6%PN 25.3%tiga penjuru
PRN 202362.7% (tiket BN+PH, calon BN)dalam tiket samaPN (PAS) 37.3%pakatan lwn PN

Johol kekal di tangan UMNO sejak sekian lama, dan Saiful Yazan cuba mempertahankannya sekali lagi pada 2026, kali ini menuju penggal ketiga. Tetapi kali ini kerusi ini bukan pertandingan dua blok yang biasa. Tiket perpaduan yang menang pada 2023 kini terbelah, kerana BN dan PH berdiri sebagai lawan; dan blok PAS yang kalah pada 2023 pula tanpa calon sehaluan. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang: Johol kubu UMNO yang selesa, penyandangnya menang dua kali berturut-turut, dan dalam keputusan BN-lawan-PH terkini pada 2022 BN mendahului PH kira-kira 14 mata. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: dua penjuru, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah dan blok PAS 2023 tanpa calon. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 62.7% itu kekal dengan BN dan berapa banyak mengalir kepada calon PH, dan ke mana perginya 3,111 undi PAS yang kini tanpa calon.

Sejarah banjir sekitar Johol

35 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2022 (17 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 9kejadian9202021: 7kejadian7212022: 17kejadian17222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 2kejadian (Data orang ramai)225
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Kuala Pilah · 2024–kini
8 kejadian banjir
423 puncak mangsa
4 puncak PPS
82024

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Kuala Pilah) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
68 /100
Tinggi purata negeri 63 — lebih tinggi

Didorong terutamanya oleh hujan monsun. 5 drpd 10 daerah mengundi berisiko struktur tinggi (≥70) — kira-kira 6,789 penduduk.

Paling terdedah: AYER MAWANG 72KAMPUNG NURI 72KUALA JOHOL 72

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Johol

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
9.1 %
Sebahagian kawasan tanpa 4G purata negeri 3.5% — lebih tinggi

4 drpd 10 daerah mengundi mempunyai jurang liputan 4G (≥10% kawasan tanpa isyarat) — kira-kira 5,526 penduduk.

Liputan paling tipis: KAMPUNG NURI 29.2% KAMPONG PADANG JUAL 20.5% INAS 11.3%

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Memuatkan peta…

Setiap daerah mengundi diwarnakan mengikut peratus kawasan tanpa liputan 4G. Kawasan lebih merah = lebih banyak kawasan tanpa isyarat.

Kos barang asas sekitar Johol

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 2 premis

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kongsi artikel ini