Kajian kerusi · N36 REPAH

Repah: Rakan Tiket Perpaduan 2023 Kini Berlawan, dan Blok GERAKAN 5,557 Undi Tiada Calon

Repah kerusi DAP sejak 2008, dan penyandangnya S Veerapan sudah memenanginya empat kali berturut-turut. Pada PRN 2023 dia mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 11,507 undi menentang calon PN Yong Li Yi daripada GERAKAN, majoriti 5,950 daripada 17,064 undi sah, margin dua penjuru 34.9 mata. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan dua penjuru untuk 2026, dan strukturnya mengubah kerusi ini dua arah sekali gus. Veerapan mempertahankan kerusi ini atas tiket PH, tetapi BN kini memfailkan calonnya sendiri, Koh Kim Swee daripada MCA, jadi dua rakan yang berkongsi tiket perpaduan 2023 kini berlawan; dan Koh bukan wajah baharu, dia kalah kepada Veerapan di kerusi yang sama pada PRU14 (2018), jadi 2026 ialah pertarungan semula dua orang yang sama. Di pihak yang kalah pula, tiada calon PN mahupun BERSATU di Repah, jadi 5,557 undi GERAKAN 2023 tiada calon lagi untuk disokong di atas kertas undi. Dua soalan menentukan 1 Ogos: bagaimana pengundi tiket perpaduan 2023 terbahagi antara PH dan BN, dan ke mana perginya blok GERAKAN yang kini tanpa calon.

Calon bertanding · 2

Semua calon →
S Veerapan
S Veerapan Penyandang
DAP PH
Koh Kim Swee
Koh Kim Swee
MCA BN

Repah terletak dalam Parlimen P.133 Tampin, di hujung selatan Negeri Sembilan. Menurut pengelasan kami ia kerusi separa bandar, kira-kira 188 pemilih bagi setiap kilometer persegi. Komposisinya bercampur, dan tiada satu kaum pun majoriti: Cina 42.0%, Melayu 38.9% dan India 17.7%. Kerana kaum Cina blok terbesar tetapi tidak melebihi separuh, dan undi Melayu serta India kedua-duanya cukup besar untuk menentukan pemenang, keputusan di sini bergantung kepada gabungan ketiga-tiganya, bukan satu kaum sahaja. Kerusi ini sudah lama di tangan DAP; DAP memenanginya dalam setiap pilihan raya sejak 2008, dan penyandangnya S Veerapan sendiri sudah menang empat kali berturut-turut.

Pada PRN 2023, Veerapan mempertahankan Repah dengan 11,507 undi menentang calon PN Yong Li Yi daripada GERAKAN, yang mendapat 5,557 undi. Majoritinya 5,950 daripada 17,064 undi sah. Di bawah pakatan perpaduan ketika itu, hanya PH mewakili blok perpaduan di sini, dengan Veerapan sebagai calonnya; BN tidak meletakkan calon berasingan.

Beza bahagian undi antara dua calon itu ialah 34.9 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Repah tiada calon ketiga pada 2023, margin dua penjuru ini sama tepat dengan majoriti dibahagi jumlah undi; kedua-duanya berbeza hanya apabila ada undi calon ketiga, dan di sini tiada. Yang mengubah kerusi ini bagi 2026 bukan angka 34.9 itu, tetapi strukturnya, iaitu bentuk pertandingan dan siapa lawan siapa, dan kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (DAP) · majoriti 5,950 undi (34.9 mata)

Perpaduan (BN+PH) 67.4% · 11,507
PN 32.6% · 5,557

Jumlah undi sah 17,064. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu DAP yang bertahan, dengan tiket yang bertukar bentuk

Empat keputusan terakhir Repah menunjukkan satu kerusi yang tidak pernah lepas dari tangan DAP sejak 2008, tetapi bentuk pihak lawannya bertukar setiap kali.

Pada PRU13 (2013), Veerapan menang di bawah payung Pakatan Rakyat dengan 51.7% menentang BN 39.6%, dengan seorang calon Bebas mengambil bakinya. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 51.7% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Perlu diberi perhatian: sempadan Repah pada 2013 berbeza kira-kira 5.9% daripada sempadan sekarang kerana persempadanan semula 2018, sedikit melepasi paras yang kami tetapkan untuk memberi amaran, jadi baris 2013 dibaca sebagai konteks sejarah dan bukan bandingan sebaris demi sebaris dengan tahun-tahun kemudian.

Pada PRU14 (2018), pertandingan tiga penjuru: Veerapan menang dengan 58.6%, BN 29.5%, dan calon PAS 12.0%. Calon BN yang kalah ketika itu ialah Koh Kim Swee, orang yang sama yang kini mencabar Veerapan sekali lagi pada 2026. Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Repah menunjukkan PH 58.4%, BN 25.2%, dan blok PN 15.4%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya bertanding berasingan; PH mendahului BN lebih dua kali ganda.

Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH, dan tiket itu mendapat 67.4% menentang GERAKAN 32.6%. Perhatikan bahawa 67.4% itu ialah undi satu tiket gabungan, iaitu BN dan PH menyokong seorang calon PH yang sama; angka itu lebih tinggi daripada 58.4% yang diperoleh PH ketika bertanding sendiri pada 2022. Pada masa yang sama, undi blok PN meningkat daripada 15.4% pada 2022 kepada 32.6% pada 2023, hampir dua kali ganda. Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu: keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi, jadi ia tidak dapat memberitahu pengundi mana yang menyumbang kepada perubahan itu. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 83.7%
BN 29.5%PH 58.6%PN 12%
PRU15 (2022) keluar mengundi 74.5%
BN 25.2%PH 58.4%PN 15.4%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 63.3%
Perpaduan 67.4%PN 32.6%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: setiap kumpulan beri majoriti kepada perpaduan, tetapi arah antara mereka tidak dapat dipastikan

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Repah pada 2023 meningkat mengikut umur: paling tinggi dalam kalangan warga emas (68.6%), diikuti golongan pertengahan umur (64.5%), dan paling rendah dalam kalangan golongan muda (57.8%). Golongan muda ialah kelompok pengundi terbesar di sini, dan anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan kiraan undi individu, menunjukkan setiap kumpulan umur memberi majoriti undinya kepada tiket perpaduan pada 2023; anggaran itu juga menampakkan warga emas menyokong lebih kuat daripada golongan muda, tetapi seperti yang akan kita lihat, arah itu tidak dapat disahkan secara aritmetik.

Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Di Repah, ujian ini tidak dapat mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara -0.9 dan +30.4 mata, satu julat yang tetap merentasi sifar. Jadi walaupun anggaran menampakkan warga emas lebih menyokong perpaduan, aritmetik tidak dapat memastikan arah itu, dan Repah menyertai beberapa kerusi lain dalam siri ini yang gagal ujian arah umur.

Namun ujian yang sama mengesahkan tiga fakta yang bermakna. Ketiga-tiga kumpulan umur memberi majoriti mutlak (lebih separuh undi) kepada tiket perpaduan: had terendah golongan muda 55.3%, pertengahan umur 56.7%, dan warga emas 66.1%. Dan bagi golongan muda ada satu had tertinggi yang boleh dipastikan, iaitu 67.0%, sedikit di bawah purata kerusi (67.4%); jadi walaupun mereka kelompok terbesar, sokongan mereka kepada perpaduan tidak melebihi purata kerusi.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 11,755 pengundi · 43% daripada jumlah pemilih · keluar 57.8%
Perpaduan 62.3%PN 37.7%
Pertengahan 8,835 pengundi · 32% daripada jumlah pemilih · keluar 64.5%
Perpaduan 68.2%PN 31.8%
Warga emas 6,692 pengundi · 25% daripada jumlah pemilih · keluar 68.6%
Perpaduan 74.8%PN 25.2%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 68.1%PN 31.9% Tidak mengundi 37.7% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~58 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~18 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~44 daripada 121 pemilih8063%36%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~80 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~60 daripada 168 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~83 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~26 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~63 daripada 174 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~96 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~68 daripada 196 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~96 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~64 daripada 190 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~103 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~31 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~67 daripada 204 pemilih7566%33%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~125 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~82 daripada 247 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~122 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 240 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~148 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~47 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~100 daripada 299 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~143 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~44 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~88 daripada 278 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~177 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~96 daripada 330 pemilih7070%29%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~167 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~54 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 317 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~166 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~51 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~93 daripada 314 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~179 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~59 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~106 daripada 347 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~207 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~74 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~115 daripada 400 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~209 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~74 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~116 daripada 402 pemilih6570%29%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~207 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~78 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~116 daripada 406 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~191 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~104 daripada 372 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~198 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~78 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~106 daripada 386 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~205 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~79 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~119 daripada 406 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~192 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~73 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~117 daripada 386 pemilih6069%30%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~187 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~75 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~124 daripada 389 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~172 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~113 daripada 353 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~209 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~76 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~137 daripada 426 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~171 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~63 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~111 daripada 348 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~183 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~68 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~119 daripada 374 pemilih5567%32%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~184 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~65 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~120 daripada 373 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~183 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~72 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~122 daripada 380 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~197 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~88 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~142 daripada 430 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~195 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~79 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~138 daripada 415 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~203 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~82 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~145 daripada 433 pemilih5066%33%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~186 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~83 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~154 daripada 426 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~167 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~83 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~149 daripada 403 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~189 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~91 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~179 daripada 461 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~197 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~105 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~192 daripada 497 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~190 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~98 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~186 daripada 477 pemilih4560%39%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~205 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~113 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~206 daripada 527 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~195 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~111 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~206 daripada 515 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~205 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~118 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~223 daripada 548 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~193 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~119 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~237 daripada 552 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~192 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~117 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~251 daripada 562 pemilih4055%45%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~202 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~139 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~273 daripada 616 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~222 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~145 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~303 daripada 672 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~193 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~130 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~265 daripada 590 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~206 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~133 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~280 daripada 621 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~207 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~143 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~289 daripada 641 pemilih3555%45%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~217 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~134 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~289 daripada 642 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~244 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~158 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~327 daripada 731 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~226 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~140 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~290 daripada 658 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~227 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~120 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~264 daripada 614 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~229 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~121 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~265 daripada 618 pemilih3057%43%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~245 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~136 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~281 daripada 665 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~237 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~132 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~262 daripada 634 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~207 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~107 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~209 daripada 525 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~237 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~126 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~233 daripada 597 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~225 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~122 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~224 daripada 572 pemilih2561%39%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~209 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~112 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~207 daripada 529 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~179 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~100 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~180 daripada 460 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~185 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~106 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~188 daripada 480 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~60 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~33 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~60 daripada 154 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Cina 41%Melayu 40.1%India 17.4%Lain-lain 1%Orang Asli 0.4%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Cina: 66 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Melayu: 35 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 10 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Cina: 89 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Melayu: 44 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 23 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 104 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 34 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 26 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 102 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 47 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 95 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 47 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 28 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 114 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 48 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 24 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Cina: 120 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Melayu: 83 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 33 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 124 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 63 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 37 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 139 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 110 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 45 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 141 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 87 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 50 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 177 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 93 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 46 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Cina: 139 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Melayu: 112 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 57 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 147 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 98 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 56 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 143 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 134 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 52 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 171 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 155 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 58 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 184 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 139 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 66 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Cina: 164 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Melayu: 153 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 65 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 162 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 140 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 52 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 173 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 145 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 58 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 180 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 144 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 71 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 172 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 141 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 68 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Cina: 175 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Melayu: 140 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 70 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 150 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 130 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 69 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 201 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 138 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 70 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 165 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 110 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 58 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 174 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 127 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 61 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Cina: 185 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Melayu: 106 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 73 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 169 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 130 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 64 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 170 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 161 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 90 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 181 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 136 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 82 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 206 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 131 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 80 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Cina: 177 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Melayu: 151 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 77 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 170 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 147 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 86 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 199 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 159 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 92 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 208 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 191 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 91 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 201 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 177 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 93 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Cina: 192 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Melayu: 243 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 93 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 198 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 201 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 108 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 196 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 244 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 101 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 208 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 245 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 104 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 206 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 277 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 90 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Cina: 195 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Melayu: 321 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 114 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 252 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 311 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 106 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 206 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 279 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 108 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 222 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 287 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 115 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 219 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 302 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 111 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Cina: 247 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Melayu: 290 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 96 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 17 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 236 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 354 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 128 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 245 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 300 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 106 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 242 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 267 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 95 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 250 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 253 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 105 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Cina: 237 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Melayu: 300 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 120 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 226 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 284 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 116 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 190 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 225 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 98 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 232 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 244 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 105 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 200 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 242 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 109 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 9 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Cina: 179 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Melayu: 227 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 112 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 159 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 203 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 87 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 148 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 217 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 99 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 11 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 163 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 210 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 71 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 143 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 227 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 62 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Cina: 143 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Melayu: 211 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 71 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 47 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 76 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 31 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: had terendah Cina yang boleh dipastikan, selebihnya anggaran

Repah kerusi bercampur tanpa kaum majoriti: Cina 42.0%, Melayu 38.9%, India 17.7%. Kerana ketiga-tiga kaum besar, corak setiap satu penting kepada keputusan. Anggaran mengikut saluran menunjukkan pemilih bukan Melayu lebih menyokong tiket perpaduan pada 2023, manakala pemilih Melayu berpecah lebih rata antara perpaduan dan GERAKAN. Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini. Namun secara kasar ia selaras dengan kemenangan perpaduan 67.4% dalam kerusi yang hanya 38.9% Melayu: undi bukan Melayu menampung sebahagian kemenangan itu.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi satu fakta yang boleh dipastikan, dan meninggalkan selebihnya sebagai anggaran. Bagi pemilih Cina, blok mereka cukup tertumpu di beberapa saluran untuk kaedah ini nampak sesuatu, dan yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah satu had terendah: mereka memberi sekurang-kurangnya 57.2% undi kepada tiket perpaduan pada 2023, iaitu satu majoriti mutlak. Had tertinggi pula tersekat pada 100% kerana bloknya masih terlalu kecil dalam setiap saluran untuk aritmetik mengurungnya dari atas, jadi kita tahu had bawahnya tetapi bukan angka tepatnya.

Bagi pemilih Melayu, julatnya antara 20.0% dan 76.6% sokongan kepada perpaduan. Julat itu meliputi keputusan kerusi (67.4%), jadi aritmetik tidak dapat memastikan sama ada pemilih Melayu di atas atau di bawah purata; yang dapat dipastikan hanya satu had tertinggi, iaitu sokongan Melayu kepada perpaduan tidak melebihi 76.6%. Bagi pemilih India, kedua-dua had terbuka luas (antara 6.9% dan 100%), jadi kiraan undi tidak dapat memastikan apa-apa arah untuk mereka, walaupun bilangan mereka cukup besar; ini kes kaedah nampak kumpulan itu tetapi aritmetik tidak dapat mengurungnya. Beza antara sokongan Melayu dan India pula merentasi sifar, jadi tiada arah yang boleh disahkan antara dua kaum itu. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali had terendah Cina dan had tertinggi Melayu itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu38.9%10,78763.5%
56.6%43.5%
Cina42%11,29162.1%
77.3%22.7%
India17.7%4,79861.9%
71.2%28.8%
Lain-lain1.4%40663%
60.8%39.2%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 5,950

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Repah, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Daftar Repah membesar sedikit sahaja, daripada 27,282 nama pada 2023 kepada 27,910 pada 2026, tambahan bersih 628 orang. Namun di sebalik angka bersih yang kecil itu ada pusing ganti yang lebih besar. Kira-kira 1,687 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Repah, dan kira-kira 83 lagi berpindah masuk dari kerusi Negeri Sembilan yang lain, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 1,770 nama masuk kesemuanya. Selepas ditolak nama yang keluar, daftar hanya membesar 628 bersih, jadi kira-kira 1,142 nama keluar daripada daftar sejak 2023. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya. Daripada 1,687 nama baharu itu, 1,312 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun, dengan 1,015 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Antara pengundi muda itu, kira-kira separuh (49.9%) Melayu, 33.7% Cina dan 16.1% India, cerminan kerusi bercampur ini.

Mudah tergoda untuk membandingkan 1,687 nama baharu itu dengan majoriti 5,950. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (63.3%), 1,687 nama bersamaan kira-kira 1,070 undi sahaja. Kedua, majoriti 5,950 tidak memerlukan 5,950 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 2,975 pertukaran diperlukan. Dalam kedua-dua cara pengiraan itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
27,282
Pemilih 2026
27,910
Perubahan
+628
Pemilih baharu muda (18–21)
1,312 (4.7%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 1,770 Muda 18–21 1,312 22 tahun ke atas 375 Pindah masuk antara DUN 83
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 49.9%Cina 33.7%India 16.1%Lain-lain 0.4%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 63.3%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Dua rakan tiket kini berlawan, dan blok GERAKAN tanpa calon

Struktur 2026 kini muktamad, dan dua perkara mengubah Repah sekali gus.

Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan itu diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu S Veerapan atas tiket PH, dengan sokongan BN; BN tidak meletakkan calon berasingan. Bagi 2026, BN memfailkan calonnya sendiri, Koh Kim Swee daripada MCA, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berdiri sebagai lawan. Veerapan, penyandang yang memenangi kerusi ini empat kali berturut-turut sejak 2008, mempertahankannya atas tiket PH. Koh pula bukan wajah baharu di sini: dia calon BN yang kalah kepada Veerapan di Repah pada PRU14 (2018), jadi 2026 ialah pertarungan semula dua orang yang sama, kali ini tanpa penjuru ketiga. Maka pengundi yang menyokong tiket perpaduan 2023 kini terpaksa memilih antara dua bekas rakan pakatan, dan sebahagian daripada mereka mungkin juga tidak keluar mengundi atau berpaling ke tempat lain; keputusan lama itu bukan blok tetap yang boleh dibahagi dengan yakin.

Bagaimana undi itu mungkin terbahagi? Petunjuk terdekat ialah PRU15 (2022), satu-satunya keputusan terkini apabila BN dan PH bertanding sebagai lawan: PH 58.4% berbanding BN 25.2%, iaitu PH mendahului lebih dua kali ganda. Tambah pula Veerapan membawa kelebihan penyandang empat penggal dan kubu DAP yang lama di kerusi bercampur berteraskan pengundi Cina ini. Jadi di atas kertas PH memulakan dengan kedudukan lebih baik dalam pembahagian ini, tetapi angka 2022 itu diambil ketika PN masih ada di atas kertas undi, keadaan yang tidak berulang pada 2026, jadi ia petunjuk dan bukan jaminan.

Kedua, blok GERAKAN 2023 tiada calon. Di Repah, tiada calon PN dan tiada calon BERSATU pada 2026; pertandingannya dua penjuru antara PH dan BN sahaja. Maka 5,557 undi yang diberikan kepada calon GERAKAN atas logo PN pada 2023, iaitu 32.6% kerusi ini, tiada calon lagi untuk disokong di atas kertas undi. Ke mana perginya undi itu ialah soalan terbuka, dan kami tidak menganggapnya berpindah bulat-bulat ke mana-mana pihak. Kami tidak menganggap blok itu terdiri daripada satu kaum sahaja mahupun berpindah bulat-bulat ke mana-mana pihak; tiada calon sehaluan menanti mereka pada 2026, jadi sebahagian mungkin tinggal di rumah, sebahagian mungkin condong kepada satu daripada dua calon yang ada, dan kiraan undi sahaja tidak dapat mengesahkan mana-mana arah ini. Ia satu blok undi yang besar dan belum tentu arahnya, bukan undi yang boleh diagihkan dengan yakin.

Perhatikan mengapa kerusi ini kurang selamat daripada margin 34.9 matanya. Biasanya, di kerusi yang penyandang menang selesa, tapak kemenangan kekal utuh manakala pencabar berpecah. Di Repah keadaannya sebahagiannya terbalik daripada gambaran mudah itu: tapak kemenangan 67.4% 2023 itu sendiri terbelah, kerana BN dan PH kini berlawan, manakala blok yang kalah pula lenyap calonnya. Jadi angka 34.9 mata itu keputusan 2023, bukan jarak yang perlu diatasi pada 2026.

Tetapi jangan tersalah baca ini sebagai ramalan BN menang, mahupun PH kalah. Sebaliknya, Repah kubu DAP sejak 2008; Veerapan penyandang empat penggal; dan dalam keputusan BN-lawan-PH terkini pada 2022, PH mendahului BN lebih dua kali ganda. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: dua penjuru, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara dua bekas rakan dan blok GERAKAN 2023 tanpa calon. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos. Pertama, berapa banyak daripada undi perpaduan 67.4% itu kekal dengan calon PH dan berapa banyak mengalir kepada calon BN. Kedua, ke mana perginya 5,557 undi GERAKAN yang kini tanpa calon, dan berapa ramai antara pengundinya yang keluar mengundi.

Profil kerusi
Parlimen
P.133 Tampin
Keluasan
148.6 km²
Kepadatan pengundi
188/km²
Kelas
Separa bandar
Komposisi
Campuran
SURGE-SENSITIVE-MIXED

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Empat pertandingan terakhir di Repah. 2013, 2018 dan 2023 keputusan rasmi penuh; angka 2022 (PRU15) ialah undi Parlimen yang dipetakan ke saluran DUN, meliputi 98.8% pengundi. Sempadan 2013 berbeza kira-kira 5.9% daripada sempadan kini, jadi baris itu dibaca sebagai konteks. Pada 2023 tiada calon ketiga, jadi margin dua penjuru sama dengan majoriti dibahagi jumlah undi.
Pilihan rayaBNPHPembangkang / PNStruktur
PRU13 (2013)39.6%51.7% (DAP/PR, menang)Bebas 8.7%dua penjuru + Bebas
PRU14 (2018)29.5% (Koh Kim Swee)58.6% (menang)PAS 12.0%tiga penjuru
PRU15 (2022)25.2%58.4%PN 15.4%tiga penjuru
PRN 2023dalam tiket sama67.4% (tiket BN+PH, calon PH)GERAKAN 32.6%pakatan lwn PN

Repah kekal di tangan DAP sejak 2008, dan penyandangnya Veerapan mempertahankannya sekali lagi pada 2026. Tetapi kali ini kerusi ini bukan pertandingan dua blok yang biasa. Tiket perpaduan yang menang pada 2023 kini terbelah, kerana BN dan PH berdiri sebagai lawan, dan dua orang yang bertanding, Veerapan dan Koh Kim Swee, pernah berlawan di kerusi ini pada 2018; dan blok GERAKAN yang kalah pada 2023 pula tanpa calon. Dua soalan menentukan sama ada DAP mengekalkan Repah: bagaimana pengundi tiket perpaduan 67.4% terbahagi antara PH dan BN, dan ke mana perginya 5,557 undi GERAKAN yang kini tanpa calon. Bentuk pertandingan sudah tetap, dua penjuru; jawapan kepada dua soalan itu yang menentukan malam 1 Ogos.

Sejarah banjir sekitar Repah

9 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2021 (4 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 3kejadian3202021: 4kejadian4212022: 2kejadian2222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Tampin · 2024–kini
10 kejadian banjir
1,567 puncak mangsa
28 puncak PPS
102024

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Tampin) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
71.7 /100
Sangat tinggi purata negeri 63 — lebih tinggi

Didorong terutamanya oleh hujan monsun. 7 drpd 8 daerah mengundi berisiko struktur tinggi (≥70) — kira-kira 27,941 penduduk.

Paling terdedah: KAMPONG BATU BELANG 72REPAH 72KAMPONG BAHRU TAMPIN 72

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Repah

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
4.9 %
Liputan hampir menyeluruh purata negeri 3.5% — lebih tinggi

1 drpd 8 daerah mengundi mempunyai jurang liputan 4G (≥10% kawasan tanpa isyarat) — kira-kira 1,138 penduduk.

Liputan paling tipis: TEBONG 13% KERU 9.3% REPAH 8.4%

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Memuatkan peta…

Setiap daerah mengundi diwarnakan mengikut peratus kawasan tanpa liputan 4G. Kawasan lebih merah = lebih banyak kawasan tanpa isyarat.

Kos barang asas sekitar Repah

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 3 premis

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kongsi artikel ini