Kajian kerusi · N10 NILAI

Nilai: Penyandang DAP Tiga Penggal Berdepan Medan Lima Penjuru

Nilai kerusi DAP sejak 2013, dan penyandangnya Arul Kumar a/l Jambunathan sudah memenanginya tiga kali berturut-turut. Pada PRN 2023 dia mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 19,133 undi menentang calon PN (BERSATU) Gan Chee Biow yang mendapat 8,244, dengan dua calon bebas mengambil 1,487 undi lagi; majoriti 10,889 daripada 28,864 undi sah, margin dua penjuru 39.8 mata. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan lima penjuru, salah satu daripada dua medan terluas di seluruh Negeri Sembilan. Arul Kumar mempertahankan kerusi ini buat kali keempat atas tiket PH (DAP). BN, yang berkongsi tiket perpaduan dengannya pada 2023, kini berdiri sendiri dengan Lai Chien Kong daripada MCA, jadi undi perpaduan 2023 terbelah antara PH dan BN. BERSATU pula memfailkan Saravana Kumar a/l Veerasamy atas lambang parti sendiri, bukan lambang PN, dan tiada calon gabungan pimpinan PAS di Nilai, jadi 8,244 undi PN 2023 tiada waris di atas logo PN. Dua pihak kecil melengkapkan medan: BERJASA (Zamani bin Ibrahim) dan calon bebas Omar bin Mohd Isa, yang mengulangi pertandingan Nilai selepas mendapat 1,430 undi (4.95%) sebagai bebas pada 2023. Apabila empat pencabar berkongsi undi menentang seorang penyandang tiga penggal yang bermula dengan margin dua penjuru 39.8 mata, pecahan undi itu justeru melindungi penyandang.

Calon bertanding · 5

Semua calon →
J Arul Kumar
J Arul Kumar Penyandang
DAP PH
Lai Chien Kong
Lai Chien Kong
MCA BN
Dato' V.Saravana Kumar A/L Veerasamy
Dato' V.Saravana Kumar A/L Veerasamy
BERSATU
Omar Mohd Isa
Omar Mohd Isa
BEBAS
Zamani Ibrahim
Zamani Ibrahim
BERJASA

Nilai terletak dalam Parlimen P.128 Seremban, di bahagian barat laut Negeri Sembilan, berhampiran sempadan Selangor. Menurut pengelasan kami ia kerusi separa bandar, kira-kira 269 pemilih bagi setiap kilometer persegi. Kaumnya bercampur tanpa satu pun memegang majoriti: Melayu 42%, Cina 33% dan India 22.1%, dengan selebihnya kaum lain. Melayu blok terbesar tetapi masih di bawah separuh, jadi corak undi ketiga-tiga kaum sama-sama menentukan siapa menang. Kerusi ini sudah lama di tangan DAP; DAP memenanginya dalam setiap pilihan raya sejak 2013, dan penyandangnya Arul Kumar a/l Jambunathan sendiri sudah menang tiga kali berturut-turut, iaitu pada 2013, 2018 dan 2023.

Pada PRN 2023, Arul Kumar mempertahankan Nilai di bawah tiket perpaduan dengan 19,133 undi menentang calon PN (BERSATU) Gan Chee Biow, yang mendapat 8,244 undi. Dua calon bebas mengambil 1,487 undi lagi antara mereka, dan kedua-duanya hilang wang pertaruhan. Majoritinya 10,889 daripada 28,864 undi sah.

Beza bahagian undi antara dua calon terkuat itu ialah 39.8 mata peratusan. Angka ini kami sebut margin dua penjuru, iaitu jarak menang antara dua calon terkuat sesebuah kerusi, mengira undi mereka berdua sahaja. Kerana Nilai ada undi calon ketiga pada 2023, angka ini berbeza sedikit daripada majoriti dibahagi jumlah undi (37.7 mata): 1,487 undi bebas itu ditolak daripada kiraan margin dua penjuru, jadi bakinya lebih tinggi sedikit. Kedua-dua cara pengiraan hanya berbeza apabila ada undi calon ketiga, dan di sini ada. Apapun caranya, ini majoriti yang lebar. Bagi 2026, penamaan 18 Julai mengesahkan pertandingan bertukar menjadi lima penjuru; kita kembali kepadanya di penghujung.

Keputusan PRN 2023

Menang: PH (DAP) · majoriti 10,889 undi (39.8 mata)

Perpaduan (BN+PH) 66.3% · 19,133
PN 28.6% · 8,244
Lain-lain 5.2% · 1,487

Jumlah undi sah 28,864. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.

Kubu DAP yang bertahan tiga pilihan raya, dengan lawan yang bertukar wajah

Tiga keputusan terakhir Nilai menunjukkan satu kerusi yang tidak pernah lepas dari tangan DAP, walaupun bentuk pihak lawannya bertukar setiap kali.

Pada PRU13 (2013), Arul Kumar menang di bawah payung Pakatan Rakyat dengan 60.2% menentang BN (MCA) 36.7%. Ketika itu DAP, PKR dan PAS duduk dalam satu pakatan pembangkang, jadi 60.2% itu undi pembangkang yang lebih luas, bukan undi sehaluan mana-mana blok hari ini. Sempadan Nilai pada 2013 hampir sama dengan sempadan sekarang, jadi baris 2013 boleh dibaca terus di sebelah tahun-tahun kemudian.

Pada PRU14 (2018), pertandingan tiga penjuru: Arul Kumar menang besar dengan 68.5% (14,219 undi), calon BN Leaw Kok Chan daripada MCA di tempat kedua dengan 21.2% (4,394 undi), dan calon PAS Mohd Abu Zarim bin Abdul Rahman mengambil 10.4% (2,151 undi). Di Nilai, PAS betul-betul turun sendiri pada 2018 dengan calonnya, jadi lajur PN pada 2018 di sini memang undi PAS, bukan campuran BERSATU seperti beberapa kerusi lain dalam siri ini. Perhatikan bahawa BN hanya di tempat kedua, jauh di belakang DAP, bukan blok besar. (Leaw Kok Chan yang kalah di sini pada 2018 itu kini bertanding kerusi jiran Temiang atas tiket BN pada 2026.)

Pada PRU15 (2022) iaitu pilihan raya umum, keputusan Parlimen bagi saluran di Nilai menunjukkan PH 59.2%, blok PN 24.8% dan BN 14.7%. Kali ini BN dan PH bertanding sebagai lawan, dan itu satu-satunya petunjuk terkini tentang bagaimana undi terbahagi antara mereka apabila keduanya berdiri berasingan: PH jauh mendahului BN, kira-kira 44 mata. Angka 2022 ini meliputi 99% pengundi kerusi, jadi ia hampir undi penuh kerusi pada tahun itu. Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH bergabung di bawah satu tiket dengan calon PH, dan tiket itu mendapat 66.3% menentang PN (BERSATU) 28.6%, dengan baki 5.2% kepada dua calon bebas.

Satu perkara yang keputusan ini boleh dan tidak boleh beritahu. Keputusan hanya mengira undi, bukan menjejaki pengundi. Kadar keluar mengundi juga jatuh setiap kali, daripada 85.3% pada 2013 kepada 85.1% pada 2018, 78.8% pada 2022 dan 69.0% pada 2023. Sama ada pengundi yang sama berpindah sokongan, atau digantikan pengundi lain, atau tinggal di rumah, jumlah undi tidak dapat menunjukkannya.

Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018) keluar mengundi 85.1%
BN 21.2%PH 68.5%PN 10.4%
PRU15 (2022) keluar mengundi 78.8%
BN 14.7%PH 59.2%PN 24.8%
PRN 2023pakatan keluar mengundi 69%
Perpaduan 66.3%PN 28.6%Lain 5.2%

PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.

Jurang umur: anggaran menampakkan corak, tetapi arahnya kali ini tidak dapat disahkan

Mengikut anggaran, kadar keluar mengundi di Nilai pada 2023 berbeza mengikut umur: paling tinggi dalam kalangan golongan pertengahan umur (72.6%), diikuti warga emas (69.4%), dan paling rendah dalam kalangan golongan muda (65.2%). Golongan muda ialah kelompok pengundi terbesar di sini. Anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan sokongan kepada tiket perpaduan meningkat dengan umur: golongan muda 61.3%, pertengahan umur 68.7%, dan warga emas 75.2% (bakinya kepada PN dan calon bebas).

Berapa pasti? Di sini kami membezakan anggaran daripada kepastian. Kami menggunakan satu ujian yang lebih ketat, dipanggil had Duncan-Davis. Ujian ini mengira julat paling rendah hingga paling tinggi yang boleh dipastikan daripada jumlah undi setiap saluran, tanpa meneka undi sesiapa, dengan satu andaian sahaja: kadar keluar mengundi setiap kumpulan dalam saluran yang sama lebih kurang serupa. Berbeza dengan beberapa kerusi lain dalam siri ini, di Nilai ujian ini tidak dapat mengesahkan arah jurang umur: beza antara sokongan warga emas dan sokongan golongan muda kepada perpaduan terletak antara -0.1 dan +29.7 mata, satu julat yang merentasi sifar kerana hujung bawahnya jatuh sedikit di bawah sifar. Jadi walaupun anggaran ekologi menampakkan warga emas lebih menyokong perpaduan, aritmetik tidak dapat memastikan arah itu; Nilai menyertai kerusi dalam siri ini yang gagal ujian arah umur.

Apa yang ujian yang sama itu sahkan ialah tiga lantai yang bermakna. Setiap kumpulan umur memberi majoriti mutlak undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023: golongan muda sekurang-kurangnya 55.4%, pertengahan umur sekurang-kurangnya 58.8%, dan warga emas sekurang-kurangnya 66.0%. Inilah sebab kerusi ini begitu selamat pada 2023; walaupun dalam anggaran ekologi golongan muda ialah kumpulan yang paling kurang menyokong perpaduan, aritmetik tetap mengesahkan majoriti mereka pun masih memilihnya.

Kumpulan umur (2023)

Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.

Muda 20,690 pengundi · 49% daripada jumlah pemilih · keluar 65.2%
Perpaduan 61.3%PN 33.4%Lain-lain 5.4%
Pertengahan 13,837 pengundi · 33% daripada jumlah pemilih · keluar 72.6%
Perpaduan 68.7%PN 26.9%Lain-lain 4.4%
Warga emas 7,632 pengundi · 18% daripada jumlah pemilih · keluar 69.4%
Perpaduan 75.2%PN 19.1%Lain-lain 5.7%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)

Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan: pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.

Perpaduan 66.8%PN 28.1%Lain-lain 5.1% Tidak mengundi 31.9% drpd daftar
Undi diterima parti ←→ Tidak mengundiUmur 80 (pada 2026) · Perpaduan: ~64 undiUmur 80 (pada 2026) · PN: ~15 undiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: ~5 undiUmur 80 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~47 daripada 132 pemilih8064%36%Umur 79 (pada 2026) · Perpaduan: ~91 undiUmur 79 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 79 (pada 2026) · Lain-lain: ~8 undiUmur 79 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~64 daripada 186 pemilihUmur 78 (pada 2026) · Perpaduan: ~93 undiUmur 78 (pada 2026) · PN: ~22 undiUmur 78 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 78 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~66 daripada 191 pemilihUmur 77 (pada 2026) · Perpaduan: ~89 undiUmur 77 (pada 2026) · PN: ~21 undiUmur 77 (pada 2026) · Lain-lain: ~6 undiUmur 77 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~62 daripada 180 pemilihUmur 76 (pada 2026) · Perpaduan: ~102 undiUmur 76 (pada 2026) · PN: ~24 undiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: ~7 undiUmur 76 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~72 daripada 208 pemilihUmur 75 (pada 2026) · Perpaduan: ~116 undiUmur 75 (pada 2026) · PN: ~28 undiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 75 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~79 daripada 236 pemilih7565%33%Umur 74 (pada 2026) · Perpaduan: ~134 undiUmur 74 (pada 2026) · PN: ~29 undiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: ~8 undiUmur 74 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~77 daripada 251 pemilihUmur 73 (pada 2026) · Perpaduan: ~145 undiUmur 73 (pada 2026) · PN: ~36 undiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 73 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~87 daripada 281 pemilihUmur 72 (pada 2026) · Perpaduan: ~162 undiUmur 72 (pada 2026) · PN: ~37 undiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: ~10 undiUmur 72 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~92 daripada 304 pemilihUmur 71 (pada 2026) · Perpaduan: ~166 undiUmur 71 (pada 2026) · PN: ~41 undiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: ~11 undiUmur 71 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~100 daripada 321 pemilihUmur 70 (pada 2026) · Perpaduan: ~183 undiUmur 70 (pada 2026) · PN: ~43 undiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 70 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~109 daripada 351 pemilih7068%31%Umur 69 (pada 2026) · Perpaduan: ~186 undiUmur 69 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: ~13 undiUmur 69 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~115 daripada 366 pemilihUmur 68 (pada 2026) · Perpaduan: ~193 undiUmur 68 (pada 2026) · PN: ~48 undiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: ~14 undiUmur 68 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~118 daripada 377 pemilihUmur 67 (pada 2026) · Perpaduan: ~213 undiUmur 67 (pada 2026) · PN: ~59 undiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: ~17 undiUmur 67 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~130 daripada 422 pemilihUmur 66 (pada 2026) · Perpaduan: ~225 undiUmur 66 (pada 2026) · PN: ~61 undiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: ~18 undiUmur 66 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~136 daripada 445 pemilihUmur 65 (pada 2026) · Perpaduan: ~222 undiUmur 65 (pada 2026) · PN: ~55 undiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: ~18 undiUmur 65 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~124 daripada 424 pemilih6570%29%Umur 64 (pada 2026) · Perpaduan: ~252 undiUmur 64 (pada 2026) · PN: ~67 undiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 64 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~138 daripada 484 pemilihUmur 63 (pada 2026) · Perpaduan: ~264 undiUmur 63 (pada 2026) · PN: ~79 undiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 63 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~131 daripada 500 pemilihUmur 62 (pada 2026) · Perpaduan: ~261 undiUmur 62 (pada 2026) · PN: ~75 undiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: ~20 undiUmur 62 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~126 daripada 486 pemilihUmur 61 (pada 2026) · Perpaduan: ~282 undiUmur 61 (pada 2026) · PN: ~88 undiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: ~26 undiUmur 61 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~136 daripada 536 pemilihUmur 60 (pada 2026) · Perpaduan: ~275 undiUmur 60 (pada 2026) · PN: ~88 undiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 60 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~128 daripada 516 pemilih6075%25%Umur 59 (pada 2026) · Perpaduan: ~282 undiUmur 59 (pada 2026) · PN: ~90 undiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: ~20 undiUmur 59 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~128 daripada 523 pemilihUmur 58 (pada 2026) · Perpaduan: ~296 undiUmur 58 (pada 2026) · PN: ~105 undiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: ~20 undiUmur 58 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~138 daripada 562 pemilihUmur 57 (pada 2026) · Perpaduan: ~302 undiUmur 57 (pada 2026) · PN: ~113 undiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: ~19 undiUmur 57 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~146 daripada 583 pemilihUmur 56 (pada 2026) · Perpaduan: ~307 undiUmur 56 (pada 2026) · PN: ~116 undiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: ~20 undiUmur 56 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~150 daripada 595 pemilihUmur 55 (pada 2026) · Perpaduan: ~297 undiUmur 55 (pada 2026) · PN: ~113 undiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: ~18 undiUmur 55 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~146 daripada 576 pemilih5574%25%Umur 54 (pada 2026) · Perpaduan: ~361 undiUmur 54 (pada 2026) · PN: ~141 undiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 54 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~179 daripada 707 pemilihUmur 53 (pada 2026) · Perpaduan: ~319 undiUmur 53 (pada 2026) · PN: ~126 undiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: ~21 undiUmur 53 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~160 daripada 629 pemilihUmur 52 (pada 2026) · Perpaduan: ~354 undiUmur 52 (pada 2026) · PN: ~145 undiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 52 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~186 daripada 712 pemilihUmur 51 (pada 2026) · Perpaduan: ~352 undiUmur 51 (pada 2026) · PN: ~135 undiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: ~21 undiUmur 51 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~181 daripada 692 pemilihUmur 50 (pada 2026) · Perpaduan: ~361 undiUmur 50 (pada 2026) · PN: ~136 undiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: ~21 undiUmur 50 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~186 daripada 707 pemilih5073%26%Umur 49 (pada 2026) · Perpaduan: ~361 undiUmur 49 (pada 2026) · PN: ~140 undiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 49 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~197 daripada 724 pemilihUmur 48 (pada 2026) · Perpaduan: ~360 undiUmur 48 (pada 2026) · PN: ~140 undiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: ~22 undiUmur 48 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~204 daripada 730 pemilihUmur 47 (pada 2026) · Perpaduan: ~378 undiUmur 47 (pada 2026) · PN: ~149 undiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 47 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~222 daripada 775 pemilihUmur 46 (pada 2026) · Perpaduan: ~376 undiUmur 46 (pada 2026) · PN: ~148 undiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 46 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~228 daripada 778 pemilihUmur 45 (pada 2026) · Perpaduan: ~359 undiUmur 45 (pada 2026) · PN: ~142 undiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: ~22 undiUmur 45 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~226 daripada 752 pemilih4570%30%Umur 44 (pada 2026) · Perpaduan: ~375 undiUmur 44 (pada 2026) · PN: ~144 undiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 44 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~240 daripada 785 pemilihUmur 43 (pada 2026) · Perpaduan: ~368 undiUmur 43 (pada 2026) · PN: ~141 undiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 43 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~237 daripada 772 pemilihUmur 42 (pada 2026) · Perpaduan: ~359 undiUmur 42 (pada 2026) · PN: ~143 undiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 42 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~245 daripada 773 pemilihUmur 41 (pada 2026) · Perpaduan: ~359 undiUmur 41 (pada 2026) · PN: ~143 undiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: ~22 undiUmur 41 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~258 daripada 784 pemilihUmur 40 (pada 2026) · Perpaduan: ~367 undiUmur 40 (pada 2026) · PN: ~155 undiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: ~25 undiUmur 40 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~284 daripada 833 pemilih4066%34%Umur 39 (pada 2026) · Perpaduan: ~336 undiUmur 39 (pada 2026) · PN: ~144 undiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 39 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~275 daripada 781 pemilihUmur 38 (pada 2026) · Perpaduan: ~333 undiUmur 38 (pada 2026) · PN: ~143 undiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: ~24 undiUmur 38 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~275 daripada 777 pemilihUmur 37 (pada 2026) · Perpaduan: ~319 undiUmur 37 (pada 2026) · PN: ~137 undiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: ~23 undiUmur 37 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~274 daripada 754 pemilihUmur 36 (pada 2026) · Perpaduan: ~342 undiUmur 36 (pada 2026) · PN: ~148 undiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: ~26 undiUmur 36 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~301 daripada 818 pemilihUmur 35 (pada 2026) · Perpaduan: ~322 undiUmur 35 (pada 2026) · PN: ~143 undiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: ~27 undiUmur 35 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~292 daripada 785 pemilih3563%37%Umur 34 (pada 2026) · Perpaduan: ~371 undiUmur 34 (pada 2026) · PN: ~172 undiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: ~32 undiUmur 34 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~356 daripada 933 pemilihUmur 33 (pada 2026) · Perpaduan: ~391 undiUmur 33 (pada 2026) · PN: ~181 undiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: ~34 undiUmur 33 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~375 daripada 983 pemilihUmur 32 (pada 2026) · Perpaduan: ~389 undiUmur 32 (pada 2026) · PN: ~186 undiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: ~35 undiUmur 32 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~358 daripada 970 pemilihUmur 31 (pada 2026) · Perpaduan: ~445 undiUmur 31 (pada 2026) · PN: ~220 undiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: ~42 undiUmur 31 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~393 daripada 1,102 pemilihUmur 30 (pada 2026) · Perpaduan: ~442 undiUmur 30 (pada 2026) · PN: ~220 undiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: ~40 undiUmur 30 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~386 daripada 1,091 pemilih3064%35%Umur 29 (pada 2026) · Perpaduan: ~478 undiUmur 29 (pada 2026) · PN: ~248 undiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: ~43 undiUmur 29 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~413 daripada 1,185 pemilihUmur 28 (pada 2026) · Perpaduan: ~461 undiUmur 28 (pada 2026) · PN: ~248 undiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: ~40 undiUmur 28 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~401 daripada 1,154 pemilihUmur 27 (pada 2026) · Perpaduan: ~491 undiUmur 27 (pada 2026) · PN: ~277 undiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: ~44 undiUmur 27 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~434 daripada 1,249 pemilihUmur 26 (pada 2026) · Perpaduan: ~532 undiUmur 26 (pada 2026) · PN: ~298 undiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: ~47 undiUmur 26 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~461 daripada 1,342 pemilihUmur 25 (pada 2026) · Perpaduan: ~502 undiUmur 25 (pada 2026) · PN: ~293 undiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: ~45 undiUmur 25 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~443 daripada 1,286 pemilih2565%34%Umur 24 (pada 2026) · Perpaduan: ~465 undiUmur 24 (pada 2026) · PN: ~322 undiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: ~43 undiUmur 24 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~412 daripada 1,245 pemilihUmur 23 (pada 2026) · Perpaduan: ~506 undiUmur 23 (pada 2026) · PN: ~348 undiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: ~47 undiUmur 23 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~450 daripada 1,353 pemilihUmur 22 (pada 2026) · Perpaduan: ~505 undiUmur 22 (pada 2026) · PN: ~354 undiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: ~48 undiUmur 22 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~450 daripada 1,360 pemilihUmur 21 (pada 2026) · Perpaduan: ~164 undiUmur 21 (pada 2026) · PN: ~112 undiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: ~15 undiUmur 21 (pada 2026) · Tidak mengundi: ~145 daripada 437 pemilihMudaPertengahanWarga emas

Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun 2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.

Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)

Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.

Melayu 46.4%Cina 30%India 20.8%Lain-lain 2.2%Orang Asli 0.7%
← Pengundi →Umur 80 (pada 2026) · Melayu: 19 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Cina: 82 pengundiUmur 80 (pada 2026) · India: 18 pengundiUmur 80 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundi80Umur 79 (pada 2026) · Melayu: 34 pengundiUmur 79 (pada 2026) · Cina: 100 pengundiUmur 79 (pada 2026) · India: 27 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Melayu: 36 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Cina: 97 pengundiUmur 78 (pada 2026) · India: 31 pengundiUmur 78 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Melayu: 31 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Cina: 110 pengundiUmur 77 (pada 2026) · India: 24 pengundiUmur 77 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Melayu: 40 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Cina: 107 pengundiUmur 76 (pada 2026) · India: 48 pengundiUmur 76 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Melayu: 71 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Cina: 103 pengundiUmur 75 (pada 2026) · India: 46 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 75 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundi75Umur 74 (pada 2026) · Melayu: 52 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Cina: 142 pengundiUmur 74 (pada 2026) · India: 39 pengundiUmur 74 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Melayu: 68 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Cina: 140 pengundiUmur 73 (pada 2026) · India: 58 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 73 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Melayu: 81 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Cina: 154 pengundiUmur 72 (pada 2026) · India: 43 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Lain-lain: 3 pengundiUmur 72 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Melayu: 83 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Cina: 164 pengundiUmur 71 (pada 2026) · India: 63 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Lain-lain: 1 pengundiUmur 71 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Melayu: 97 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Cina: 167 pengundiUmur 70 (pada 2026) · India: 66 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 70 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundi70Umur 69 (pada 2026) · Melayu: 116 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Cina: 156 pengundiUmur 69 (pada 2026) · India: 69 pengundiUmur 69 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Melayu: 95 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Cina: 188 pengundiUmur 68 (pada 2026) · India: 64 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 68 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Melayu: 139 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Cina: 167 pengundiUmur 67 (pada 2026) · India: 89 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 67 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Melayu: 131 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Cina: 171 pengundiUmur 66 (pada 2026) · India: 116 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Lain-lain: 4 pengundiUmur 66 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Melayu: 135 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Cina: 178 pengundiUmur 65 (pada 2026) · India: 82 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Lain-lain: 5 pengundiUmur 65 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi65Umur 64 (pada 2026) · Melayu: 148 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Cina: 210 pengundiUmur 64 (pada 2026) · India: 93 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 64 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Melayu: 166 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Cina: 202 pengundiUmur 63 (pada 2026) · India: 106 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 63 (pada 2026) · Orang Asli: 1 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Melayu: 147 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Cina: 192 pengundiUmur 62 (pada 2026) · India: 128 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 62 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Melayu: 188 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Cina: 200 pengundiUmur 61 (pada 2026) · India: 116 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 61 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Melayu: 181 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Cina: 215 pengundiUmur 60 (pada 2026) · India: 105 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Lain-lain: 6 pengundiUmur 60 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi60Umur 59 (pada 2026) · Melayu: 176 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Cina: 229 pengundiUmur 59 (pada 2026) · India: 104 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 59 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Melayu: 177 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Cina: 233 pengundiUmur 58 (pada 2026) · India: 136 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Lain-lain: 8 pengundiUmur 58 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Melayu: 205 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Cina: 225 pengundiUmur 57 (pada 2026) · India: 129 pengundiUmur 57 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Melayu: 202 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Cina: 246 pengundiUmur 56 (pada 2026) · India: 127 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 56 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Melayu: 203 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Cina: 224 pengundiUmur 55 (pada 2026) · India: 130 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Lain-lain: 7 pengundiUmur 55 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundi55Umur 54 (pada 2026) · Melayu: 273 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Cina: 254 pengundiUmur 54 (pada 2026) · India: 156 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Lain-lain: 19 pengundiUmur 54 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Melayu: 253 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Cina: 230 pengundiUmur 53 (pada 2026) · India: 133 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Lain-lain: 14 pengundiUmur 53 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Melayu: 277 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Cina: 263 pengundiUmur 52 (pada 2026) · India: 167 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 52 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Melayu: 276 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Cina: 221 pengundiUmur 51 (pada 2026) · India: 167 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Lain-lain: 18 pengundiUmur 51 (pada 2026) · Orang Asli: 9 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Melayu: 277 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Cina: 266 pengundiUmur 50 (pada 2026) · India: 168 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 50 (pada 2026) · Orang Asli: 3 pengundi50Umur 49 (pada 2026) · Melayu: 301 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Cina: 264 pengundiUmur 49 (pada 2026) · India: 155 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Lain-lain: 19 pengundiUmur 49 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Melayu: 309 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Cina: 237 pengundiUmur 48 (pada 2026) · India: 169 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Lain-lain: 10 pengundiUmur 48 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Melayu: 319 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Cina: 270 pengundiUmur 47 (pada 2026) · India: 172 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Lain-lain: 21 pengundiUmur 47 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Melayu: 282 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Cina: 279 pengundiUmur 46 (pada 2026) · India: 200 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Lain-lain: 31 pengundiUmur 46 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Melayu: 300 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Cina: 267 pengundiUmur 45 (pada 2026) · India: 200 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Lain-lain: 12 pengundiUmur 45 (pada 2026) · Orang Asli: 2 pengundi45Umur 44 (pada 2026) · Melayu: 329 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Cina: 270 pengundiUmur 44 (pada 2026) · India: 196 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Lain-lain: 15 pengundiUmur 44 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Melayu: 319 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Cina: 261 pengundiUmur 43 (pada 2026) · India: 190 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Lain-lain: 24 pengundiUmur 43 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Melayu: 349 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Cina: 264 pengundiUmur 42 (pada 2026) · India: 179 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Lain-lain: 17 pengundiUmur 42 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Melayu: 329 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Cina: 246 pengundiUmur 41 (pada 2026) · India: 209 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Lain-lain: 16 pengundiUmur 41 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Melayu: 372 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Cina: 235 pengundiUmur 40 (pada 2026) · India: 230 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Lain-lain: 25 pengundiUmur 40 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundi40Umur 39 (pada 2026) · Melayu: 368 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Cina: 242 pengundiUmur 39 (pada 2026) · India: 189 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Lain-lain: 21 pengundiUmur 39 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Melayu: 354 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Cina: 245 pengundiUmur 38 (pada 2026) · India: 176 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Lain-lain: 29 pengundiUmur 38 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Melayu: 378 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Cina: 197 pengundiUmur 37 (pada 2026) · India: 193 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Lain-lain: 21 pengundiUmur 37 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Melayu: 396 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Cina: 218 pengundiUmur 36 (pada 2026) · India: 202 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Lain-lain: 25 pengundiUmur 36 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Melayu: 386 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Cina: 195 pengundiUmur 35 (pada 2026) · India: 205 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Lain-lain: 26 pengundiUmur 35 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundi35Umur 34 (pada 2026) · Melayu: 477 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Cina: 233 pengundiUmur 34 (pada 2026) · India: 203 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Lain-lain: 36 pengundiUmur 34 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Melayu: 494 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Cina: 258 pengundiUmur 33 (pada 2026) · India: 202 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Lain-lain: 32 pengundiUmur 33 (pada 2026) · Orang Asli: 7 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Melayu: 487 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Cina: 233 pengundiUmur 32 (pada 2026) · India: 241 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Lain-lain: 24 pengundiUmur 32 (pada 2026) · Orang Asli: 12 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Melayu: 564 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Cina: 254 pengundiUmur 31 (pada 2026) · India: 250 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Lain-lain: 41 pengundiUmur 31 (pada 2026) · Orang Asli: 6 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Melayu: 605 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Cina: 245 pengundiUmur 30 (pada 2026) · India: 206 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Lain-lain: 46 pengundiUmur 30 (pada 2026) · Orang Asli: 4 pengundi30Umur 29 (pada 2026) · Melayu: 661 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Cina: 259 pengundiUmur 29 (pada 2026) · India: 235 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Lain-lain: 29 pengundiUmur 29 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Melayu: 651 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Cina: 242 pengundiUmur 28 (pada 2026) · India: 223 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Lain-lain: 30 pengundiUmur 28 (pada 2026) · Orang Asli: 12 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Melayu: 712 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Cina: 222 pengundiUmur 27 (pada 2026) · India: 272 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Lain-lain: 34 pengundiUmur 27 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Melayu: 735 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Cina: 273 pengundiUmur 26 (pada 2026) · India: 282 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Lain-lain: 37 pengundiUmur 26 (pada 2026) · Orang Asli: 16 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Melayu: 761 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Cina: 229 pengundiUmur 25 (pada 2026) · India: 229 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Lain-lain: 48 pengundiUmur 25 (pada 2026) · Orang Asli: 11 pengundi25Umur 24 (pada 2026) · Melayu: 738 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Cina: 212 pengundiUmur 24 (pada 2026) · India: 242 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Lain-lain: 32 pengundiUmur 24 (pada 2026) · Orang Asli: 8 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Melayu: 828 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Cina: 242 pengundiUmur 23 (pada 2026) · India: 228 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Lain-lain: 40 pengundiUmur 23 (pada 2026) · Orang Asli: 14 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Melayu: 866 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Cina: 225 pengundiUmur 22 (pada 2026) · India: 208 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Lain-lain: 40 pengundiUmur 22 (pada 2026) · Orang Asli: 10 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Melayu: 909 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Cina: 243 pengundiUmur 21 (pada 2026) · India: 222 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Lain-lain: 15 pengundiUmur 21 (pada 2026) · Orang Asli: 5 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Melayu: 1,034 pengundiUmur 20 (pada 2026) · Cina: 242 pengundiUmur 20 (pada 2026) · India: 208 pengundi20Umur 19 (pada 2026) · Melayu: 914 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Cina: 234 pengundiUmur 19 (pada 2026) · India: 213 pengundiUmur 19 (pada 2026) · Lain-lain: 2 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Melayu: 304 pengundiUmur 18 (pada 2026) · Cina: 61 pengundiUmur 18 (pada 2026) · India: 66 pengundiMudaPertengahanWarga emas

Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.

Undi kaum: had terendah Cina yang boleh dipastikan, siling Melayu, selebihnya anggaran

Nilai kerusi bercampur: Melayu 42%, Cina 33%, India 22.1%. Kerana tiada satu kaum pun memegang majoriti, corak undi ketiga-tiga kaum menentukan keputusan. Anggaran mengikut saluran menunjukkan pemilih Cina paling kuat menyokong tiket perpaduan pada 2023 (77.9%), diikuti pemilih India (68.4%), sementara pemilih Melayu paling rendah (57.5%), dengan bakinya terbahagi kepada PN dan calon bebas. Ini anggaran ekologi, bukan kiraan undi individu; had yang benar-benar boleh dipastikan kami nyatakan selepas ini.

Berapa pasti? Had Duncan-Davis yang sama memberi satu fakta yang boleh dipastikan bagi pemilih Cina. Blok Cina cukup tertumpu di beberapa saluran untuk kaedah ini nampak sesuatu, dan yang dapat dipastikan daripada kiraan undi ialah satu had terendah: pemilih Cina memberi sekurang-kurangnya 51.9% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023, iaitu satu majoriti mutlak. Had tertinggi pula tersekat hampir pada 100% kerana blok itu masih lebih kecil daripada undi perpaduan dalam hampir setiap saluran, jadi kita tahu had bawahnya tetapi bukan angka tepatnya.

Bagi pemilih Melayu, julatnya antara 23.6% dan 84.0% sokongan kepada perpaduan. Julat itu meliputi keputusan kerusi (66.3%), jadi aritmetik tidak dapat memastikan sama ada pemilih Melayu di atas atau di bawah purata kerusi; yang dapat dipastikan hanya satu had tertinggi, iaitu sokongan Melayu kepada perpaduan tidak melebihi 84.0%. Fakta itu berguna: ia membunuh bacaan mudah bahawa kerusi ini dimenangi atas sokongan Melayu yang hampir menyeluruh, lebih-lebih lagi di kerusi yang hanya 42% Melayu. Bagi pemilih India, kedua-dua had terbuka luas (antara 15.0% dan 100%), jadi kiraan undi tidak dapat memastikan apa-apa arah untuk mereka, walaupun bilangan mereka melepasi ambang 1,000 yang kami tetapkan; ini kes kaedah nampak kumpulan itu tetapi aritmetik tidak dapat mengurungnya. Beza antara sokongan Melayu dan India pula merentasi sifar (antara -76.4 dan +69.0 mata), jadi tiada arah yang boleh disahkan antara dua kaum itu. Kaum lain (kira-kira 880 orang yang keluar mengundi) terlalu sedikit, di bawah ambang 1,000, untuk dibandingkan dengan bermakna. Semua kecondongan kaum di atas, kecuali had terendah Cina dan had tertinggi Melayu itu, kekal anggaran yang tidak disahkan.

Komposisi kaum dan corak undi

Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu calon sahaja bagi setiap kerusi.

KaumKomposisiPRU15Pengundi2023Keluar2023Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu42%18,29968%
57.5%36.2%6.3%
Cina33%13,46368.9%
77.9%18.5%3.7%
India22.1%9,11668.4%
68.4%26.9%4.7%
Lain-lain2.9%1,28168.4%
57.1%36.8%6.2%

1 Ogos: pemilih baharu di kerusi majoriti 10,889

Carta di bawah menggunakan snapshot, iaitu rekod daftar pemilih pada satu tarikh tertentu dalam 2026, bukan lagi anggaran model kami. Jumlah rasmi pengundi berdaftar, atau Daftar Pemilih Pilihan Raya (DPPR), di seluruh Negeri Sembilan ialah 889,490, dan daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan 18 Julai mengesahkan angka Nilai, jadi angka ini muktamad, bukan anggaran.

Daftar Nilai membesar, daripada 42,159 nama pada 2023 kepada 45,911 pada 2026, tambahan bersih 3,752 orang. Di sebalik angka bersih itu ada pusing ganti yang lebih besar. Kira-kira 5,132 nama yang tiada langsung dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023 masuk ke daftar Nilai, dan 150 lagi berpindah masuk dari DUN lain di negeri ini, jadi mereka mungkin pernah mengundi di kerusi lain sebelum ini; dua kumpulan itu berasingan dan tidak bertindih, jadi kira-kira 5,282 nama masuk kesemuanya. Kerana daftar hanya membesar 3,752 bersih selepas itu, maka kira-kira 1,530 nama keluar daripada daftar sejak 2023. Nama itu biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa ia tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.

Daripada nama baharu itu, 4,236 ialah pengundi muda 18 hingga 21 tahun (kira-kira 9.23% daripada daftar, kohort baharu terbesar di kerusi ini), dengan 3,278 daripadanya pasti belum layak mengundi pada PRN 2023. Satu perkara patut diperhatikan: kumpulan muda baharu ini lebih Melayu daripada kerusi secara keseluruhan, kira-kira 68.4% Melayu berbanding komposisi kerusi 42%. Jadi di kerusi yang bercampur ini, aliran masuk pemilih baharu condong ke arah Melayu.

Mudah tergoda untuk membandingkan pemilih baharu itu dengan majoriti 10,889. Bandingan itu mengelirukan atas dua sebab, sama seperti kerusi lain dalam siri ini. Pertama, nama dalam daftar bukan undi yang dibuang; pada kadar keluar mengundi 2023 (69.0%), 4,236 nama muda itu bersamaan kira-kira 2,920 undi sahaja. Kedua, majoriti 10,889 tidak memerlukan 10,889 pengundi bertukar fikiran, kerana setiap pertukaran menggerakkan dua undi sekali gus, jadi kira-kira 5,445 pertukaran sudah memadai. Namun walaupun mengambil kira kedua-dua perkara itu, kumpulan pemilih baharu ini jauh lebih kecil daripada majoriti 2023; di Nilai, pemilih baharu sahaja tidak dapat menggerakkan kerusi ini. Yang pasti hanya ini: tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau pihak mana yang akan mereka pilih.

Daftar pemilih 2026 diukur

Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan angka ini sama persis.

Pemilih 2023
42,159
Pemilih 2026
45,911
Perubahan
+3,752
Pemilih baharu muda (18–21)
4,236 (9.23%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 5,282 Muda 18–21 4,236 22 tahun ke atas 896 Pindah masuk antara DUN 150
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Melayu 68.4%Cina 16.6%India 14.9%Lain-lain 0.1%

Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023; pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 69%. Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti, kelakuannya tidak.

Struktur 2026 muktamad: lima penjuru

Soalan yang kami tinggalkan terbuka di awal tadi, siapa yang bertanding pada 2026, sudah terjawab sepenuhnya pada penamaan 18 Julai. Nilai kini pertandingan lima penjuru, salah satu daripada dua medan terluas di seluruh Negeri Sembilan. Lima nama memfailkan penamaan, dan dua perkara mengubah bentuk pertandingan sekali gus.

Pertama, tiket perpaduan 2023 terbelah. Pada 2023, kesemua undi tiket perpaduan diberikan kepada satu calon sahaja, iaitu Arul Kumar atas tiket PH (DAP), dengan BN sebagai rakan gabungan yang menyokongnya tanpa meletakkan calon sendiri. Bagi 2026, Arul Kumar mempertahankan kerusi ini buat kali keempat sebagai penyandang. Tetapi BN kini berdiri sendiri, memfailkan Lai Chien Kong daripada MCA, jadi dua rakan yang dahulu berkongsi satu tiket kini berlawan. Di atas kertas, kedudukan BN untuk menarik undi sendiri di sini tidak kukuh: apabila BN dan PH bertanding berasingan pada 2022, PH mendahului BN kira-kira 44 mata, dan pada 2018 pun calon BN hanya di tempat kedua dengan 21.2%, jauh di belakang DAP. Rekod kami tidak menunjukkan Lai Chien Kong pernah bertanding mana-mana kerusi sebelum ini.

Kedua, blok pembangkang 2023 juga berpecah, dan bukan lagi satu blok. Pada 2023, 8,244 undi PN diberikan kepada calon BERSATU Gan Chee Biow di bawah logo PN. Bagi 2026, susunan antara BN dengan gabungan pimpinan PAS hanya meletakkan calon gabungan di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Nilai, kerusi yang BN pertandingkan, bukan antaranya, jadi tiada calon logo PN di kerusi ini langsung. BERSATU pula memfailkan Saravana Kumar a/l Veerasamy atas lambang parti sendiri, bukan lambang PN; ia satu pihak yang berasingan, bukan sambungan blok PN 2023 di bawah logo yang sama. Maka 8,244 undi PN itu tidak boleh dianggap berpindah bulat-bulat kepada Saravana Kumar; ke mana perginya undi itu satu soalan terbuka, dan kiraan undi sahaja tidak dapat mengesahkan mana-mana arah. Rekod kami tidak menunjukkan Saravana Kumar pernah bertanding sebelum ini.

Dua pihak kecil melengkapkan medan lima penjuru ini. BERJASA memfailkan Zamani bin Ibrahim; rekod kami tidak menunjukkan dia pernah bertanding di Nilai, tetapi dia pernah bertanding kerusi Parlimen P.133 Tampin pada PRU15 2022 di bawah gabungan Gerakan Tanah Air dan hilang wang pertaruhan, dan Tampin kawasan yang berlainan daripada Nilai. Calon bebas Omar bin Mohd Isa pula bukan wajah baharu di sini: dia bertanding Nilai sebagai bebas pada 2023 dan mendapat 1,430 undi (4.95%), iaitu hampir keseluruhan 1,487 undi bebas kerusi itu, sebelum hilang wang pertaruhan. Dia mengulangi pertandingan pada 2026.

Bentuk pertandingan yang terbit daripada kedua-dua perubahan itu memihak kepada pihak yang mempertahankan kerusi. Undi perpaduan 66.3% pada 2023 kini terbelah dua sahaja, antara PH dan BN, dengan PH memegang kelebihan penyandang tiga penggal dan rekod yang jauh lebih kuat. Undi menentang penyandang pula, sama ada undi PN 28.6% mahupun undi bebas 5.2% pada 2023, kini berselerak antara empat pencabar: BN, BERSATU, BERJASA dan seorang bebas. Apabila empat pihak berkongsi undi menentang seorang penyandang yang bermula dengan margin dua penjuru 39.8 mata, pecahan itu justeru melindungi penyandang, bukan mengancamnya. Ini kerusi bercampur yang peka kepada perubahan kadar keluar mengundi, tetapi margin 2023 yang lebar memberi ruang selamat yang jauh lebih besar daripada mana-mana kerusi tipis dalam siri ini.

Profil kerusi
Parlimen
P.128 Seremban
Keluasan
170.4 km²
Kepadatan pengundi
269/km²
Kelas
Separa bandar
Komposisi
Campuran
SURGE-SENSITIVE-MIXED

Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi kaum daripada skoresyit PRU15.

Lima calon yang memfailkan penamaan di Nilai pada 18 Julai 2026, mengikut daftar rasmi SPR.
CalonParti / lambangRekod pertandingan
Arul Kumar a/l JambunathanPH (DAP)Penyandang; menang Nilai 2013, 2018 dan 2023
Lai Chien KongBN (MCA)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami
Saravana Kumar a/l VeerasamyBERSATU (lambang sendiri)Tiada rekod bertanding dalam simpanan kami
Zamani bin IbrahimBERJASAKalah P.133 Tampin (parlimen) 2022 di bawah GTA, hilang wang pertaruhan; kali pertama di Nilai
Omar bin Mohd IsaBebas (kunci)Bebas di Nilai 2023 (1,430 undi, 4.95%), hilang wang pertaruhan

Nilai kubu DAP sejak 2013, dan penyandangnya Arul Kumar mempertahankannya buat kali keempat pada 2026. Jangan tersalah baca ini sebagai ramalan mana-mana pihak menang. Yang pasti hanya bentuk pertandingan: lima penjuru, salah satu daripada dua medan terluas di negeri ini, dengan tiket perpaduan 2023 terbelah antara PH dan BN, dan blok pembangkang 2023 berpecah kepada BERSATU atas lambang sendiri, BERJASA dan seorang calon bebas, tanpa calon logo PN langsung. Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum, tetapi tentang struktur pertandingan, iaitu siapa berhadapan siapa dan berapa banyak pihak berkongsi undi yang sama. Dua soalan menentukan malam 1 Ogos: berapa banyak daripada undi perpaduan 66.3% itu kekal dengan PH dan berapa banyak mengalir kepada BN, dan sama ada undi menentang penyandang berhimpun di belakang satu pencabar atau berselerak antara empat. Aritmetik pecahan undi, di kerusi yang bermula dengan margin dua penjuru 39.8 mata, bermula jauh memihak kepada penyandang.

Sejarah banjir sekitar Nilai

9 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2021 (6 kejadian)

2017: 0kejadian172018: 0kejadian182019: 0kejadian192020: 0kejadian202021: 6kejadian6212022: 3kejadian3222023: 0kejadian (Data orang ramai)232024: 0kejadian (Data orang ramai)242025: 0kejadian (Data orang ramai)25
Rekod rasmi JPS Data orang ramai
Memuatkan peta…

Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.

Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.

Rekod rasmi NADMA Daerah Seremban · 2024–kini
9 kejadian banjir
166 puncak mangsa
4 puncak PPS
92024

Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Seremban) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.

Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my

Risiko iklim struktur Unjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
57.2 /100
Sederhana purata negeri 63 — lebih rendah

Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 10 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).

Paling terdedah: PEKAN MANTIN 67BATU SEBELAS 67KG ATTAP 67

Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.

Liputan 4G di Nilai

Jurang digital 4G Liputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
1.7 %
Liputan hampir menyeluruh purata negeri 3.5% — lebih rendah

Hampir keseluruhan Nilai mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.

Liputan paling tipis: KG ATTAP 7.7% KAMPUNG GEBOK 7% MANTIN DALAM 6.3%

Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).

Memuatkan peta…

Setiap daerah mengundi diwarnakan mengikut peratus kawasan tanpa liputan 4G. Kawasan lebih merah = lebih banyak kawasan tanpa isyarat.

Kos barang asas sekitar Nilai

Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 3 premis

Data: PriceCatcher KPDN via manamurah.com Lihat harga penuh di manamurah →

Kedai lebih murah di Seremban

Purata harga di bawah purata daerah, mengikut sampel PriceCatcher merentas pelbagai barang.

Kongsi artikel ini