Seremban Jaya: Kubu DAP Bertukar Calon dalam Tiga Penjuru, Undi GERAKAN 2023 Tanpa Waris Logo PN
Oleh Meja Analisis pilihanraya.my · 2026-07-19
Seremban Jaya kerusi berteraskan pengundi Cina di pinggir Seremban, dan lama menjadi kubu DAP. Pada PRN 2023, Gunasekaren Palasamy mempertahankannya di bawah tiket perpaduan (DAP) dengan 17,080 undi menentang calon PN Lee Ban Fatt daripada GERAKAN yang mendapat 4,377; majoriti 12,703 daripada 21,457 undi sah, margin dua penjuru 59.2 mata, antara kubu paling selamat di negeri ini. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan tiga penjuru, dan strukturnya mengubah kerusi ini dua arah sekali gus. Di pihak yang menang, DAP menukar wajah: Gunasekaren yang memenangi kerusi ini dua kali tidak dinamakan semula, dan tempatnya diambil S. Mugunthan. Di pihak yang kalah, tiada calon gabungan pimpinan PAS di Seremban Jaya kerana BN yang bertanding di sini, jadi 4,377 undi GERAKAN 2023 tiada waris di atas logo PN; BN meletakkan Thinalan Rajagopalu daripada MIC, dan BERSATU memfailkan Mahendran Ramasamy atas lambang parti sendiri, satu pihak berasingan. Apabila undi menentang DAP terpecah antara BN dan BERSATU sementara blok GERAKAN tergantung tanpa calon sehaluan, pecahan itu lazimnya melindungi pihak penyandang.
Penamaan calon 18 Julai 2026 · mengundi 1 Ogos 2026.
Seremban Jaya ialah kerusi bandar di dalam Parlimen P.130 Rasah, di pinggir bandar Seremban, dan sudah lama menjadi kubu DAP. Pada PRN 2023, calon tiket perpaduan Gunasekaren Palasamy (DAP) menang dengan 17,080 undi menentang calon PN Lee Ban Fatt daripada GERAKAN yang mendapat 4,377. Majoritinya 12,703 undi daripada 21,457 undi sah.
Margin dua penjuru di sini (iaitu jarak antara dua pihak yang benar-benar bersaing, dikira sebagai beza undi perpaduan dan undi PN dibahagi jumlah undi kedua-duanya sahaja) ialah 59.2 mata. Itu antara kubu paling selamat di seluruh negeri. Penamaan 18 Julai memuktamadkan sebuah pertandingan tiga penjuru, dan kita kembali kepada strukturnya di penghujung kajian ini.
Jumlah undi sah 21,457. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh
dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.
Bagaimana kerusi ini menjadi kubu
Kedudukan DAP di Seremban Jaya bukan sesuatu yang baharu. Pada PRU14 (2018), kerusi ini menyaksikan pertarungan dua penjuru antara BN dan PH, dan PH menang besar dengan 80.4% undi berbanding BN 19.0%. Kadar keluar mengundi ketika itu 84.0%.
Pada PRU15 (2022), BN dan PH bertanding sebagai lawan. PH kekal mendahului dengan 75.1%, BN turun kepada 13.5%, dan PN mendapat 11.4%. Sembilan bulan kemudian, dengan BN dan PH kini berdiri sebagai satu pakatan di bawah tiket perpaduan, undi perpaduan berada pada 79.6% dan PN (GERAKAN) 20.4%.
Perhatikan satu perkara yang mudah tersilap baca: undi perpaduan 79.6% pada 2023 hampir sama tinggi dengan undi PH bersendirian pada 2018 dan 2022. Di kerusi ini, PH memang sudah menguasai medan sebelum pakatan dengan BN terbentuk; gabungan itu menambah sedikit sahaja kepada asas yang sudah besar. Kadar keluar mengundi pula jatuh daripada 76.8% pada 2022 kepada 67.1% pada 2023 - turun 9.7 mata. Itu sahaja yang keputusan rasmi boleh beritahu kita; ia mengira undi, bukan menjejaki pengundi, jadi sesiapa yang memberitahu anda dengan yakin undi siapa berpindah ke mana sedang meneka.
Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018)keluar mengundi 84%
BN 19%PH 80.4%
PRU15 (2022)keluar mengundi 76.8%
BN 13.5%PH 75.1%PN 11.4%
PRN 2023pakatankeluar mengundi 67.1%
Perpaduan 79.6%PN 20.4%
PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan
PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.
Corak mengikut umur: semua kumpulan condong kepada perpaduan
Di Seremban Jaya, ketiga-tiga kumpulan umur menyokong tiket perpaduan dengan kuat pada 2023 - ini bukan kerusi yang terbelah mengikut generasi. Golongan muda ialah kelompok pengundi terbesar (kira-kira 15,000 nama pada daftar 2023), tetapi kadar keluar mengundi mereka paling rendah (62.4%) dan anggaran ekologi, iaitu anggaran yang dikira daripada corak undi mengikut saluran dan bukan daripada kiraan undi individu, menunjukkan mereka paling condong kepada PN dalam kalangan tiga kumpulan itu. Warga emas pula kelompok terkecil tetapi kadar keluar mengundinya paling tinggi (71.1%) dan sokongannya kepada perpaduan paling kukuh.
Untuk menguji sejauh mana aritmetik boleh mengesahkan corak itu tanpa sebarang model, kami jalankan ujian had Duncan-Davis - had yang dikira daripada perakaunan undi semata-mata, dalam setiap saluran dan kemudian dijumlahkan. Ujian itu mengesahkan satu arah: warga emas memberi lebih banyak undi kepada tiket perpaduan berbanding golongan muda, dan tandanya pasti tanpa model (beza warga emas tolak golongan muda antara +4.1 dan +18.1 mata, tidak merentasi sifar). Tetapi lebar julat itu bermakna kita tidak boleh membaca saiz jurang itu hingga ke titik perpuluhan - hanya arahnya. Yang lebih penting, walaupun golongan muda kumpulan yang paling condong kepada PN, had bawah aritmetik mengesahkan mereka masih memberi sekurang-kurangnya 71.6% undi mereka kepada tiket perpaduan. Di kerusi ini, walaupun blok paling lemah bagi perpaduan tetap memberikannya majoriti besar.
Kumpulan umur (2023)
Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran
ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan
satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.
Muda15,061 pengundi · 47% daripada jumlah pemilih
· keluar 62.4%
Perpaduan 74.6%PN 25.4%
Pertengahan10,794 pengundi · 33% daripada jumlah pemilih
· keluar 69.1%
Perpaduan 83.4%PN 16.7%
Warga emas6,430 pengundi · 20% daripada jumlah pemilih
· keluar 71.1%
Perpaduan 84.4%PN 15.6%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)
Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan:
pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang
kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.
Perpaduan 79.8%PN 20.2%Tidak mengundi 33.6%drpd daftar
Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun
2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi
baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.
Kaum: majoriti Cina, dan satu had yang perlu jujur
Hampir separuh pemilih Seremban Jaya ialah Cina (47.4% mengikut skoresheet PRU15, ukuran komposisi yang kami pakai), dengan India 27.1% dan Melayu 23.9%. Ini kerusi berteraskan pengundi Cina, dan corak undi Cina banyak menentukan keputusan di sini.
Bagi blok Cina, aritmetik memberi satu had yang kukuh: pengundi Cina memberi sekurang-kurangnya 67.0% undi mereka kepada tiket perpaduan pada 2023. Itu satu had bawah bebas model - tidak boleh dipertikaikan tanpa mempertikaikan cara undi dikira. Anggaran ekologi meletakkan angka sebenar lebih tinggi lagi, tetapi had bawah 67% itu sahaja yang disahkan aritmetik.
Bagi blok India dan Melayu yang lebih kecil, aritmetik tidak boleh mengesahkan apa-apa arah. Perhatikan bezanya dengan kerusi seperti Palong: di sana kaedah anggaran langsung buta kerana kumpulan tersebar rata antara saluran. Di Seremban Jaya, kaedah itu nampak sesuatu (anggaran kaum tersebar kira-kira 16 mata dan tidak berhimpit dengan keputusan kerusi 79.6%), tetapi ia tidak dapat mengurung blok yang lebih kecil itu. Dalam hampir setiap saluran, blok Melayu dan India lebih kecil daripada undi perpaduan, jadi had atas aritmetik tersekat pada 100%. Kesannya, perbezaan Melayu tolak India terletak antara -83.7 dan +68.0 mata, iaitu merentasi sifar. Jadi kita tahu blok Cina memberi sekurang-kurangnya 67% kepada perpaduan; kita tidak tahu sama ada pemilih Melayu mengundi lebih atau kurang perpaduan berbanding pemilih India. Sesiapa yang mendakwa tahu sedang menyelitkan tekaan.
Komposisi kaum dan corak undi
Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran
ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan
lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu
calon sahaja bagi setiap kerusi.
Kaum
KomposisiPRU15
Pengundi2023
Keluar2023
Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu
23.9%
7,771
65.1%
70.8%29.2%
Cina
47.4%
15,221
67.2%
86.7%13.3%
India
27.1%
8,784
66.2%
75.4%24.6%
Lain-lain
1.5%
509
65.3%
76.9%23.1%
Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)
Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi
berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini
termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.
Cina 45.5%India 27.9%Melayu 25.1%Lain-lain 1.5%Orang Asli 0%
Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan
di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.
1 Ogos: daftar rasmi dan pemilih baharu
Carta di bawah memaparkan bacaan terus daripada daftar pemilih rasmi 2026 - bukan lagi anggaran. Jumlah pemilih berdaftar Seremban Jaya kini 33,015 orang, naik 730 daripada 32,285 pada snapshot 2023 (snapshot bermaksud potret daftar pada satu tarikh). Daftar pemilih rasmi mengikut DUN (DPPR) yang diterbitkan pada hari penamaan mengesahkan angka ini, jadi ia muktamad.
Sebanyak 2,236 nama hadir dalam daftar 2026 tetapi tiada dalam snapshot Negeri Sembilan 2023, kebanyakannya kohort muda 18 hingga 21 tahun (2,018 nama, 6.11% daftar). Di samping itu, 266 pemilih berpindah masuk ke kerusi ini daripada kerusi Negeri Sembilan yang lain. Ambil kira kedua-dua aliran itu bersama (ia dua kumpulan berasingan): kira-kira 2,502 nama masuk, manakala kira-kira 1,772 keluar. Nama biasanya hilang kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa nama itu tiada lagi dan tidak dapat mengesahkan sebabnya.
Bandingkan dengan majoriti 12,703 undi: kumpulan pemilih baharu ini kira-kira satu perenam sahaja daripada majoriti itu, dan itu pun dari segi bilangan nama, bukan undi yang dibuang. Bilangan nama dalam daftar bukan bilangan undi; pada kadar keluar mengundi kira-kira dua pertiga, undi sebenar yang mereka bawa lebih sedikit lagi. Tidak seperti kerusi tipis, pemilih baharu di sini terlalu sedikit untuk menggugat keputusan dengan sendirinya. Satu perkara yang patut diperhatikan: kohort muda yang masuk itu lebih seimbang dari segi kaum (kira-kira 37% Cina, 33% Melayu, 29% India) berbanding daftar sedia ada yang lebih pekat Cina - tetapi tiada model dapat memastikan sama ada mereka akan keluar mengundi atau parti mana yang mereka pilih.
Daftar pemilih 2026 diukur
Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama
persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar
rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan
angka ini sama persis.
Pemilih 2023
32,285
Pemilih 2026
33,015
Perubahan
+730
Pemilih baharu muda (18–21)
2,018 (6.11%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 2,502Muda 18–21 2,01822 tahun ke atas 218Pindah masuk antara DUN 266
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Cina 37.1%Melayu 32.8%India 29.4%Lain-lain 0.8%
Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023;
pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan
semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah
dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 67.1%.
Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti,
kelakuannya tidak.
Struktur 2026 muktamad: tiga penjuru
Soalan yang kajian sebegini tinggalkan terbuka sebelum penamaan (siapa bertanding, dan sebagai apa) sudah terjawab sepenuhnya pada 18 Julai. Seremban Jaya menyaksikan pertandingan tiga penjuru.
Di pihak yang menang pada 2023, DAP menukar wajah. Gunasekaren Palasamy, yang memenangi Seremban Jaya pada PRU14 (2018) dan mempertahankannya pada PRN 2023, tidak dinamakan semula. Tempatnya diambil S. Mugunthan (nama penuh dalam daftar calon: Mugunthan Subramaniam) atas tiket PH (DAP). Rekod pilihan raya tidak menunjukkan sebarang pertandingan terdahulu atas namanya, jadi ini kali pertama beliau bertanding setakat yang disahkan rekod itu.
Di pihak yang kalah, dua perkara berlaku serentak. BN meletakkan Thinalan Rajagopalu daripada MIC - bukan wajah baharu sepenuhnya: beliau pernah bertanding di kerusi Sri Tanjung berdekatan pada PRU14 (2018) atas tiket BN dan kalah dengan 3,336 undi. Kerana BN yang bertanding di Seremban Jaya, calon gabungan pimpinan PAS tidak diletakkan di sini - gabungan itu hanya bertanding di sebelas kerusi yang BN tinggalkan, dan Seremban Jaya bukan antaranya. Maka 4,377 undi GERAKAN 2023 tiada waris di atas logo PN pada kertas undi 2026. BERSATU pula memfailkan Mahendran Ramasamy atas lambang parti sendiri, satu pihak berasingan; beliau dilaporkan tokoh Parti Urimai, sama seperti calon BERSATU di Mambau, dan tiada rekod pertandingan terdahulu setakat yang disahkan. BERSATU bukan pewaris automatik undi GERAKAN 2023; ke mana undi itu pergi (kepada BERSATU, kepada BN, kembali kepada DAP, atau tidak keluar langsung) kekal soalan terbuka.
Apabila undi yang menentang DAP terpecah antara BN dan BERSATU sementara blok GERAKAN tergantung tanpa calon sehaluan, pecahan itu lazimnya melindungi pihak penyandang. Pengajaran terbesar daripada PRN Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum; ia tentang struktur pertandingan - berapa banyak pihak yang bersaing untuk undi yang sama. Di kerusi 59 mata ini, struktur itu memihak kepada DAP sebelum satu undi pun dibuang. Tetapi itu satu kelebihan struktur, bukan jaminan keputusan; dan ia kelebihan yang DAP warisi walaupun menukar calon daripada penyandang lama kepada wajah baharu.
Profil kerusi
Parlimen
P.130 Rasah
Keluasan
12.6 km²
Kepadatan pengundi
2,620/km²
Kelas
Bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)
Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi
kaum daripada skoresyit PRU15.
Calon yang difailkan di Seremban Jaya (penamaan 18 Julai 2026)
Calon
Parti
Blok 2026
Rekod pertandingan terdahulu
S. Mugunthan
DAP
PH
Tiada rekod (PRU7 hingga PRN15)
Thinalan Rajagopalu
MIC
BN
Kalah Sri Tanjung, PRU14 (2018), 3,336 undi
Mahendran Ramasamy
BERSATU
Lambang sendiri
Tiada rekod (PRU7 hingga PRN15)
Ketiga-tiga calon di Seremban Jaya berketurunan India, di kerusi yang majoriti pemilihnya Cina - DAP mengekalkan kerusi ini melalui pengundi Cina yang kuat menyokongnya, bukan melalui keserasian kaum calon. Bagi menilai malam 1 Ogos, kerusi ini bukan penanda aras yang rapat; ia penanda sejauh mana pecahan tiga penjuru dan ketiadaan waris undi GERAKAN benar-benar melindungi sebuah kubu.
Sejarah banjir sekitar Seremban Jaya
Rekod rasmi NADMADaerah Seremban · 2024–kini
9kejadian banjir
166puncak mangsa
4puncak PPS
Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Seremban) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.
Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my
Risiko iklim strukturUnjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
67/100
Tinggipurata negeri 63 — lebih tinggi
Didorong terutamanya oleh hujan monsun, tetapi tiada daripada 5 daerah mengundi mencecah paras risiko struktur tinggi (≥70).
Paling terdedah:SENAWANG 67TAMAN RAHANG 67TAMAN SEREMBAN 67
Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.
Liputan 4G di Seremban Jaya
Jurang digital 4GLiputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0%
Liputan 4G penuhpurata negeri 3.5% — lebih rendah
Hampir keseluruhan Seremban Jaya mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.
Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).
Kos barang asas sekitar Seremban Jaya
Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 4
premis