Lukut: Kubu DAP Choo Ken Hwa dalam Tiga Penjuru Tanpa BN, Undi Menentang PH Terbelah PN Lawan Bebas
Oleh Meja Analisis pilihanraya.my · 2026-07-19
Lukut kerusi separa bandar berteraskan pengundi Cina di P132 Port Dickson, dan sudah lama di tangan DAP. Pada PRN 2023, Choo Ken Hwa mempertahankannya di bawah tiket perpaduan dengan 13,696 undi menentang calon PN Ragu Subramaniam daripada PAS yang mendapat 3,561; majoriti 10,135 daripada 17,257 undi sah, margin dua penjuru 58.7 mata, antara kubu paling selamat di negeri ini. Penamaan 18 Julai memuktamadkan pertandingan tiga penjuru: PH menamakan semula Choo Ken Hwa, pemenang Lukut pada 2018 dan 2023; gabungan pimpinan PAS meletakkan Sathes Kumar Nilameham atas lambang PN, calon yang bertanding di Mambau pada 2023 dan tidak menang; dan Teo Seng Lee, dikenali sebagai 'Ah Lee', bertanding buat kali pertama sebagai calon bebas atas lambang kuda. BN tidak bertanding di sini. Apabila undi menentang PH terbelah antara calon PN dan calon bebas, pecahan itu lazimnya melindungi penyandang. Undi PN 2023 pula tiada waris automatik di atas lambang yang sama.
Penamaan calon 18 Julai 2026 · mengundi 1 Ogos 2026.
Lukut ialah kerusi separa bandar di hujung selatan Negeri Sembilan, dalam Parlimen P132 Port Dickson. Hampir separuh pemilihnya Cina, dan kerusi ini sudah lama menjadi kubu DAP. Pada PRN 2023, Choo Ken Hwa mempertahankannya dengan 13,696 undi, iaitu 79.4% daripada undi dua penjuru, menentang calon PN Ragu Subramaniam daripada PAS yang mendapat 3,561 undi (20.6%). Majoriti 10,135 undi itu bersamaan margin dua penjuru 58.7 mata - jurang antara dua pihak sebagai peratus daripada undi kedua-duanya - dan meletakkan Lukut antara kerusi paling selamat di negeri ini.
Penamaan 18 Julai memuktamadkan bentuk pertandingan 2026: tiga penjuru, dan BN tidak bertanding di sini. Kita kembali kepada maksud susunan itu di penghujung. Mula-mula, apa yang keputusan lalu boleh, dan tidak boleh, beritahu kita.
Jumlah undi sah 17,257. Undi perpaduan 2023 ialah satu undi pakatan: ia tidak boleh
dipecahkan semula kepada BN dan PH tanpa andaian.
Apa yang berlaku antara 2018 dan 2023
Kedudukan DAP di Lukut bukan perkara baharu. Pada PRU14 (2018), pertandingannya satu lawan satu: Choo Ken Hwa atas tiket PH menentang calon BN, tanpa calon ketiga. PH menang dengan 79% undi berbanding 21% BN. Tiada calon PN atau PAS di Lukut pada 2018 - jadi tiada blok ketiga untuk dijadikan asas perbandingan pada tahun itu.
Pada PRU15 (2022), BN dan PH bertanding sebagai lawan di Lukut. PH mendapat 74.7%, BN 13.2% dan PN 11.3%. Liputan hasil saluran GE15 bagi kerusi ini hampir lengkap (99.9%), jadi angka itu boleh dibaca sebagai gambaran penuh kerusi, tidak seperti kerusi berkem tentera yang sebahagian undinya tercicir daripada kiraan ekologi.
Sembilan bulan kemudian, pada PRN 2023, BN dan PH berdiri sebagai satu pakatan perpaduan. Undi perpaduan itu 79.4%, dan calon PN daripada PAS mendapat 20.6%. Perhatikan bahawa undi perpaduan 2023 (79.4%) hampir sama dengan undi PH sahaja pada 2022 (74.7%): di kerusi Cina majoriti begini, gabungan BN dengan PH tidak menambah banyak kepada tapak DAP yang sedia besar.
Satu lagi rujukan lebih lama: pada PRU13 (2013), kerusi ini dimenangi Pakatan Rakyat (DAP) dengan 67.3% menentang BN 32.7%. Tetapi 2013 tidak berada di atas sempadan hari ini - kira-kira 14.9% pemilih Lukut telah dipindahkan ke atau keluar daripada kerusi ini semasa persempadanan semula selepas 2013, jadi perbandingan terus dengan 2013 perlu dibaca dengan hati-hati.
Corak undi tiga pilihan raya
PRU14 (2018)keluar mengundi 84.8%
BN 21%PH 79%
PRU15 (2022)keluar mengundi 76.6%
BN 13.2%PH 74.7%PN 11.3%
PRN 2023pakatankeluar mengundi 65%
Perpaduan 79.4%PN 20.6%
PRU14 dan PRU15 ialah pertandingan tiga penjuru: BN, PH dan PN berdiri sendiri. Pada 2023 BN dan
PH bertanding sebagai satu pakatan, jadi undi mereka dicatat sebagai satu blok.
Corak umur: kubu DAP merentas semua kumpulan
Kadar keluar mengundi di Lukut pada PRN 2023 ialah 65.0% - lebih rendah daripada 76.6% pada PRU15. Kira-kira 35.5% daripada nama dalam daftar tidak keluar mengundi pada 2023. Golongan muda ialah kelompok pengundi terbesar di Lukut (kira-kira 12,400 pemilih dalam anggaran saluran), dan anggaran menunjukkan kadar keluar mengundi mereka paling rendah (kira-kira 60.4%), sementara warga emas paling tinggi (kira-kira 69.7%).
Untuk menguji corak umur tanpa bergantung pada model, kami menggunakan had Duncan-Davis - satu kiraan aritmetik semata-mata yang menetapkan julat yang pasti bagi sokongan sesuatu kumpulan, dikira dalam setiap saluran dan dijumlahkan, dengan andaian kadar keluar mengundi yang serupa antara kumpulan dalam saluran yang sama. Di Lukut, hasilnya: golongan muda memberi sekurang-kurangnya 70.4% undi mereka kepada tiket perpaduan 2023 - satu lantai yang tinggi walaupun bagi kumpulan yang paling kurang condong kepada perpaduan. Perbezaan antara warga emas dan golongan muda dalam sokongan perpaduan pula terletak antara +0.3 dan +26.1 mata, julat yang tidak merentasi sifar. Jadi arahnya pasti - warga emas lebih menyokong perpaduan daripada golongan muda - tetapi kerana had bawahnya terlalu rendah (hanya +0.3 mata), magnitud sebenar jurang itu tidak dapat dibaca sehingga ke titik perpuluhan. Yang penting: walaupun kumpulan yang paling condong kepada PN (golongan muda) memberi tiket perpaduan majoriti besar, keputusan di sini tidak diputuskan oleh satu kumpulan umur sahaja.
Kumpulan umur (2023)
Bilangan pengundi, kadar keluar mengundi, dan pecahan undi bagi setiap kumpulan umur. Anggaran
ekologi saluran 2023. Pecahan undi ialah Perpaduan lawan PN kerana pakatan perpaduan meletakkan
satu calon sahaja bagi setiap kerusi pada 2023.
Muda12,424 pengundi · 46% daripada jumlah pemilih
· keluar 60.4%
Perpaduan 75.3%PN 24.7%
Pertengahan9,127 pengundi · 34% daripada jumlah pemilih
· keluar 67.3%
Perpaduan 81.4%PN 18.6%
Warga emas5,253 pengundi · 20% daripada jumlah pemilih
· keluar 69.7%
Perpaduan 84.6%PN 15.4%
Anggaran sokongan mengikut umur (PRN 2023)
Kiri: undi yang diterima setiap pihak pada PRN 2023, disusun mengikut umur pengundi. Kanan:
pemilih berdaftar yang tidak keluar mengundi. Kedua-dua belah pada skala yang sama — jurang
kelabu itu ialah undi yang tidak wujud.
Perpaduan 79.5%PN 20.5%Tidak mengundi 35.5%drpd daftar
Kiraan undi PRN 2023 di peringkat saluran · tidak termasuk undi awal & pos · umur pada tahun
2026 · anggaran tangga saluran (resolusi sebenar ialah saluran, bukan tahun umur) · pengundi
baharu 2026 tiada dalam carta ini · dipaparkan hingga umur 80.
Etnik pengundi mengikut umur (daftar 2026)
Daftar pemilih rasmi PRN16: setiap baris ialah satu tahun umur, lebarnya bilangan pengundi
berdaftar, dan pecahannya mengikut etnik. Berbeza dengan carta sokongan di atas, carta ini
termasuk pengundi baharu 18–20 tahun.
Cina 47.9%India 26%Melayu 24.4%Lain-lain 1.6%
Daftar pemilih rasmi PRN16 (DPPR) · umur pada tahun 2026 · susunan lajur mengikut saiz kumpulan
di kerusi ini · termasuk pengundi baharu 18–20 tahun · dipaparkan hingga umur 80.
Corak kaum: blok Cina yang menentukan
Lukut kerusi Cina majoriti mengikut jadual markah GE15 - susunan kaum yang menjadi asas siri tipologi ini: Cina 49.6%, India 26.3%, Melayu 22.6%, dan lain-lain 1.5%. Blok Cina ialah kumpulan terbesar dan paling menentukan di sini.
Had Duncan-Davis yang sama, dengan andaian yang sama, memberi keputusan berbeza mengikut saiz dan taburan setiap kumpulan. Bagi pemilih Cina, aritmetik mengesahkan satu lantai yang bermakna: mereka memberi sekurang-kurangnya 69.2% undi mereka kepada tiket perpaduan 2023. Ini kerana blok Cina cukup tertumpu dalam saluran-saluran tertentu sehingga perakaunan dapat mengurungnya dari bawah. Bagi pemilih India, lantainya lebih rendah (sekurang-kurangnya 33.2%) dan had atasnya tersekat hampir 100%, jadi kekuatan sebenar kecondongan mereka tidak dapat dikurung. Bagi pemilih Melayu, had itu antara 13.4% dan 90.7% - julat yang merangkumi keputusan kerusi (79.4%), jadi aritmetik tidak dapat mengesahkan sama ada pemilih Melayu di atas atau di bawah purata kerusi. Apa yang ia sahkan hanyalah satu had atas: sokongan perpaduan dalam kalangan pemilih Melayu tidak melebihi 90.7%.
Kerana julat Melayu dan India bertindih, perbezaan antara kedua-dua kumpulan itu terletak antara -86.6 dan +57.5 mata - merentasi sifar, jadi arahnya tidak dapat disahkan aritmetik. Kumpulan lain-lain (kira-kira 436 pengundi) terlalu kecil untuk dibandingkan langsung. Semua kecondongan kaum yang dilihat dalam carta di bawah ialah anggaran ekologi daripada agregat saluran, bukan undi individu yang dikira; ia menunjukkan bagaimana undi sesuatu kumpulan terbahagi secara purata, bukan cara mana-mana pengundi mengundi.
Komposisi kaum dan corak undi
Peratus komposisi daripada skoresyit PRU15. Keluar mengundi dan pecahan undi ialah anggaran
ekologi saluran 2023. Dua sumber berbeza, sengaja dipisahkan. Pecahan undi 2023 ialah Perpaduan
lawan PN kerana itulah pilihan yang ada pada kertas undi: pakatan perpaduan meletakkan satu
calon sahaja bagi setiap kerusi.
Kaum
KomposisiPRU15
Pengundi2023
Keluar2023
Pecahan undi 2023Perpaduan lwn PN
Melayu
22.6%
6,153
64.3%
70%30%
Cina
49.6%
13,192
65.1%
84.5%15.5%
India
26.3%
7,023
63.9%
78%22%
Lain-lain
1.5%
436
62.9%
78%22%
Daftar 2026: pemilih baharu di kerusi yang membesar
Daftar pemilih rasmi (DPPR - daftar pemilih pilihan raya yang muktamad bagi PRN ini) menunjukkan Lukut kini mempunyai 28,219 pemilih, naik daripada 26,804 pada 2023. Ini angka rasmi daripada snapshot daftar 2026 - iaitu potret daftar pada satu tarikh tertentu - bukan lagi anggaran model; jadi tiada 'anggaran' tentang saiz daftar itu sendiri. Secara bersih, daftar bertambah 1,415 nama.
Di sebalik angka bersih itu terdapat pusing ganti yang lebih besar. Kira-kira 2,101 nama masuk sebagai kemasukan baharu ke daftar Negeri Sembilan (1,798 daripadanya kohort muda), ditambah 226 lagi yang berpindah masuk daripada kerusi lain di negeri ini - jumlah aliran masuk kira-kira 2,327. Ditolak pertambahan bersih 1,415, itu bermakna kira-kira 900 nama keluar daripada daftar, biasanya kerana kematian atau perpindahan keluar, walaupun padanan kami hanya mengesan bahawa nama itu tiada lagi dan tidak mengesahkan sebabnya.
Satu perincian patut diperhatikan: kohort muda yang baharu masuk lebih bercampur dari segi kaum berbanding daftar sedia ada yang berteraskan Cina - kira-kira 37.8% Melayu, 38.8% Cina dan 23.4% India. Tetapi nama dalam daftar bukan undi yang dibuang, dan tiada model dapat memastikan sama ada pemilih baharu ini akan keluar mengundi atau parti mana yang mereka pilih. Bilangan nama tidak boleh dibandingkan terus dengan majoriti undi, sepertimana yang dibongkar dalam kajian Palong dan Sungai Lui.
Daftar pemilih 2026 diukur
Angka di bawah ialah kiraan tepat daripada snapshot daftar 2026 (jumlah negeri 889,490, sama
persis dengan jumlah rasmi DPPR; data setakat 4 Jun 2026) — bukan lagi anggaran model. Daftar
rasmi SPR mengikut DUN yang diterbitkan pada hari penamaan calon (18 Julai 2026) mengesahkan
angka ini sama persis.
Pemilih 2023
26,804
Pemilih 2026
28,219
Perubahan
+1,415
Pemilih baharu muda (18–21)
1,798 (6.37%)
Nama baharu dalam daftar kerusi ini sejak 2023
Jumlah 2,327Muda 18–21 1,79822 tahun ke atas 303Pindah masuk antara DUN 226
Komposisi pemilih baharu muda (18–21)
Cina 38.8%Melayu 37.8%India 23.4%Lain-lain 0.1%
Muda dan 22 tahun ke atas = nama yang tiada dalam mana-mana daftar Negeri Sembilan 2023;
pindah masuk = sudah ada dalam daftar NS 2023 tetapi di kerusi lain. Nama baharu bukan
semestinya pengundi kali pertama: kumpulan 22 tahun ke atas termasuk pemilih yang berpindah
dari negeri lain atau kembali ke daftar. Keluar mengundi 2023 di kerusi ini: 65%.
Kadar keluar mengundi pemilih baharu muda tidak diketahui — bilangannya kini pasti,
kelakuannya tidak.
Struktur 2026: tiga penjuru tanpa BN
Penamaan 18 Julai memuktamadkan tiga calon di Lukut, dan strukturnya penting untuk difahami kerana BN tidak bertanding.
Di pihak yang menang pada 2023, PH menamakan semula Choo Ken Hwa - penyandang yang memenangi Lukut pada PRU14 (2018) dan PRN 2023, seorang wakil DAP. BN tidak meletakkan sebarang calon di sini, jadi tiada pembahagian undi antara BN dan PH di pihak perpaduan; undi tiket perpaduan 2023 kekal di belakang satu calon PH sahaja.
Di pihak yang menentang, susunan antara BN dan gabungan pimpinan PAS meletakkan calon gabungan itu hanya di sebelas kerusi yang BN tidak bertanding, dan Lukut salah satunya: gabungan pimpinan PAS meletakkan Sathes Kumar Nilameham atas lambang PN. Beliau bukan calon PN 2023 di Lukut - itu Ragu Subramaniam daripada PAS - tetapi calon PN yang bertanding di kerusi Mambau pada 2023 dan tidak menang; Lukut ialah pertandingan pertamanya di kerusi ini. Penting untuk diingat: undi PN 2023 sebanyak 3,561 (20.6%) tidak berpindah secara automatik kepada calon PN 2026. Sejak PAS memutuskan hubungan dengan BERSATU pada Jun 2026, lima pihak berasingan menduduki gelanggang di seluruh negeri - PH, BN, PN pimpinan PAS, BERSATU, dan calon lain - dan blok undi setiap satu tidak boleh digabungkan atau dipindahkan tanpa bukti. Berapa banyak daripada tapak 3,561 undi itu kekal di belakang Sathes ialah soalan terbuka, bukan andaian. Lukut juga bukan kerusi 'jalur' PN - istilah bagi kerusi yang PN pertahankan dengan tapak kukuh - jadi kajian ini tidak menggunakan mekanisme pengekalan tapak seperti kerusi pegangan PN.
Calon ketiga ialah Teo Seng Lee, dikenali sebagai 'Ah Lee', yang bertanding buat kali pertama sebagai calon bebas atas lambang kuda. Rekod pilihan raya tidak menunjukkan sebarang pertandingan terdahulu olehnya. Laporan media menyebut beliau seorang ahli perniagaan yang memegang keahlian MCA; butiran itu dilaporkan, bukan disahkan oleh daftar, jadi kami menyatakan hanya fakta yang disahkan oleh daftar (nama dan lambang) berserta latar yang dilaporkan media.
Kesan struktur ini perlu dibaca dengan satu kelayakan, kerana dua pencabar itu tidak menarik daripada kelompok pengundi yang sama. Bagi calon PN Sathes, logiknya jelas: dengan BN tiada untuk menarik undinya sendiri, undi yang menentang PH tidak lagi berkumpul di belakang satu pencabar, dan pecahan itu lazimnya memihak kepada penyandang. Tetapi calon bebas Teo Seng Lee bukan pencabar daripada kelompok yang sama. Sebagai calon Cina yang dilaporkan memegang keahlian MCA, di kerusi yang hampir separuh pemilihnya Cina, beliau berkemungkinan bersaing untuk sebahagian teras pengundi Cina yang menjadi tapak DAP itu sendiri - bukan semata-mata undi anti-PH. Jadi kesan bersihnya tidak seragam: pecahan undi menentang membantu penyandang, tetapi sejauh mana calon bebas menarik daripada tapak DAP sendiri tidak dapat dipastikan. Yang jelas, ini kebalikan kerusi yang perpaduan sendiri terbelah antara BN dan PH; di Lukut, pihak perpaduan bersatu di belakang satu calon.
Profil kerusi
Parlimen
P.132 Port Dickson
Keluasan
89.7 km²
Kepadatan pengundi
315/km²
Kelas
Separa bandar
Komposisi
Majoriti Cina (≥45%)
Kepadatan dikira daripada snapshot daftar pemilih 2026 (kiraan tepat, jumlah rasmi DPPR). Komposisi
kaum daripada skoresyit PRU15.
Barisan calon Lukut 2026 (disahkan pada penamaan 18 Julai)
Calon
Pihak / lambang
Rekod terdahulu
Choo Ken Hwa
PH (DAP)
Penyandang; menang Lukut PRU14 (2018) dan PRN 2023
Sathes Kumar Nilameham
PN (pimpinan PAS)
Calon PN di Mambau 2023, tidak menang; kali pertama di Lukut
Teo Seng Lee ('Ah Lee')
Bebas (lambang kuda)
Tiada rekod pertandingan terdahulu
Pengajaran terbesar daripada Johor bukan tentang keluar mengundi mahupun kaum, tetapi tentang struktur pertandingan - berapa banyak kerusi yang satu pihak tinggalkan tanpa lawan sebenar. Di Lukut, strukturnya kini muktamad: kubu DAP dengan margin 58.7 mata, tiga penjuru, pihak perpaduan bersatu dan pihak menentangnya terbelah antara PN dan calon bebas. Yang kekal terbuka bukan pemilik kerusi yang paling berkemungkinan, tetapi berapa besar tapak PN 2023 yang boleh dipertahankan calon PN baharu atas lambangnya sendiri.
Sejarah banjir sekitar Lukut
13 kejadian banjir direkodkan sejak 2017· puncak 2020 (6 kejadian)
Rekod rasmi JPSData orang ramai
Memuatkan peta…
Tumpuan lokasi kejadian banjir yang direkodkan 2017–2025. Kawasan lebih merah = lebih kerap dilanda.
Rekod rasmi JPS berakhir pada 2022; data selepasnya dikutip daripada laporan orang ramai yang lebih jarang. Jadi penurunan selepas 2022 mencerminkan perubahan sumber data, bukan semestinya banjir berkurangan.
Rekod rasmi NADMADaerah Port Dickson · 2024–kini
15kejadian banjir
361puncak mangsa
8puncak PPS
Rekod NADMA pada peringkat daerah (Daerah Port Dickson) — dikongsi DUN ini dengan DUN lain di daerah yang sama. Tempoh 2023 hingga awal 2024 tiada sumber rasmi yang padat.
Data: JPS & NADMA (MyDIMS), tracker bencana dan laporan orang ramai via climaterisk.analitik.my
Risiko iklim strukturUnjuran ke hadapan · bentuk muka bumi + hujan monsun
66.8/100
Tinggipurata negeri 63 — lebih tinggi
Didorong terutamanya oleh bentuk muka bumi (cerun & tanah rendah). 3 drpd 7 daerah mengundi berisiko struktur tinggi (≥70) — kira-kira 11,585 penduduk.
Paling terdedah:LUKUT 81.6KUALA LUKUT 81.3TANJONG GEMOK 76.6
Indeks struktur (0–100) menganggar keterdedahan banjir/tanah runtuh berdasarkan kecerunan, tanah rendah dan hujan monsun — bukan rekod banjir sebenar di atas. Sumber: SRTM, ERA5, indeks risiko iklim.
Liputan 4G di Lukut
Jurang digital 4GLiputan kawasan · JENDELA Ogos 2025
0.8%
Liputan 4G penuhpurata negeri 3.5% — lebih rendah
Hampir keseluruhan Lukut mempunyai liputan 4G; tiada daerah mengundi dengan jurang liputan ketara.
Peratus kawasan (berwajaran penduduk) tanpa isyarat 4G, disampel daripada peta liputan awam JENDELA (Ogos 2025) — angka teragregat, bukan lokasi menara. 5G tidak disertakan. Sumber: JENDELA (MCMC).
Kos barang asas sekitar Lukut
Harga penengah dalam sampel kawasan ini · minggu 27 Jul 2026 · dikemas kini 29 Jul 2026 · 2
premis